برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1568 100 1
شبکه مترجمین ایران

مکانیک خاک

مکانیک خاک در دانشنامه ویکی پدیا

مکانیک خاک
مکانیک خاک (به انگلیسی: Soil mechanics) شاخه ای از مهندسی است که به توضیح رفتار خاک می پردازد. علم مکانیک خاک متفاوت از مکانیک سیالات و مکانیک جامدات است به این دلیل که خاک محیطی است ناهمگون و متشکل از سیالات (معمولاً هوا و آب) و ذرات گوناگون (معمولاً رس، ماسه یا شن) یا گاهی مواد آلی، مایعات، گازها و ... مکانیک خاک، مانند مکانیک سنگ، پایهٔ علمی لازم برای تحلیل و طراحی در مهندسی خاک و پی، یکی از زیرشاخه های مهندسی عمران، را فراهم می کند. مکانیک خاک برای تحلیل تغییر شکل ها، یا حرکت سیالات در سازه های طبیعی یا ساختگی (دست ساز بشر) که از خاک ساخته شده اند یا زیربنای خاکی دارند یا سازه هایی که در زیرخاک مدفون شده اند بکار می رود. مانند پی ساختمان ها و پل ها، دیوارهای حائل، سدها و سامانهٔ خطوط لولهٔ مدفون در زمین. اصول مکانیک خاک در دیگر رشته های مهندسی مانند مهندسی زمین شناسی، خاک، سازه های دریایی، کشاورزی، هیدرولوژی و رشته فیزیک خاک مورد استفاده قرار می گیرد.
مهندسی عمران
رفتارهای ارتجاعی
مکانیک سنگ
این مقاله به توضیح ذرات تشکیل دهندهٔ خاک و چگونگی تشکیل آن ها و همچنین تفاوت بین فشار آب حفره ای و تنش مؤثر در اسکلت خاک، خاصیت مویینگی سیالات در فضاهای خالی (حفره های خاک)، دسته بندی انواع خاک، تراوش و نفوذپذیری خاک، تغییر حجم وابسته به زمان خاک (نشست خاک) در اثر ازدست دادن آب موجود در حفره های آن زیر فشار بار، که تحکیم نام دارد، مقاومت برشی و سختی خاک می پردازد.
اولین دلیل تشکیل خاک، هوازدگی سنگ است. تمام انواع سنگ ها (سنگ های دگرگون، آذرین و رسوبی) به قسمت های کوچکتر برای تشکیل خاک تقسیم می شوند. هوازدگی بر سه نوع است: هوازدگی فیزیکی، هوازدگی شیمیایی و هوازدگی زیستی. فعالیت های بشری مانند حفاری، انفجار (مثلاً انفجار سنگ ها برای ساخت تونل) و ازبین بردن مواد پسماند، نیز ممکن است باعث تولید خاک شود. با گذشت بازه های زمین شناسی خاک های دفن شده در اعماق زمین ممکن است در اثر دما و فشار بسیار بالا، به سنگ های دگرگون یا رسوبی تغییر پیدا کنند و اگر ذوب شوند و دوباره سخت شوند، آنگاه یک چرخه کامل زمینی را طی کرده اند و به سنگ آذرین تبدیل شده اند.
هوازدگی فیزیکی شامل مراحلی مانند: تأثیرات دما بر روی سنگ، یخ زدگی و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مکانیک خاک در دانشنامه آزاد پارسی

مِکانیک خاک (soil mechanics)
شاخه ای از مهندسی، برای بررسی پاسخ خاک در برابر بارهای وارد شده بر آن، به نسبت مقادیر متفاوت هوا و آب. خاک را حین اجرای عملیات ساختمانی آزمایش می کنند تا مطمئن شوند دارای خواص مکانیکی ضروری برای تحمل بار پیِ سدها، پل ها، و جاده هاست.

مکانیک خاک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مکانیک خاک   • مفهوم مکانیک خاک   • تعریف مکانیک خاک   • معرفی مکانیک خاک   • مکانیک خاک چیست   • مکانیک خاک یعنی چی   • مکانیک خاک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مکانیک خاک

کلمه : مکانیک خاک
اشتباه تایپی : l;hkd; oh;
عکس مکانیک خاک : در گوگل

آیا معنی مکانیک خاک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )