برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1400 100 1

موومان

موومان در دانشنامه ویکی پدیا

موومان
موومان (به فرانسوی: mouvement) به معنای بخش کاملی از یک اثر بزرگ ترِ موسیقی است که خود آغاز و انجامی دارد. آثاری مانند سمفونی و کنسرتو و سونات هریک از چند موومان تشکیل می شوند. گاه یک موومان از اثری در کنسرت ها اجرا می شود، ولی اجرای هر اثر موسیقی وقتی کامل است که تمام موومان های آن اجرا شود.
معمولاً در اجرای آثار موسیقی، پس از پایان یک موومان و پیش از آغاز موومان بعدی، اندکی سکوت برقرار می شود. در مواردی، برخی آهنگ سازان مشخص می کنند که اجرای موومان بعدی بلافاصله و بدون این سکوت شروع شود؛ مثلاً بین موومان های سوم و چهارم سمفونی شماره ۳ بتهوون موسوم به اِروئیکا (سمفونی حماسه یا سمفونی قهرمانی)، سکوت بسیار اندک است.
در موسیقی کلاسیک غربی (به جز در اپرا) رسم نیست که شنوندگان در طول اجرا یا پس از پایان هر موومان، نوازندگان را تشویق کنند، و این کار پس از اتمام همهٔ اثر انجام می گیرد.
۸ در ۸: سونات شطرنج در ۸ موومان (انگلیسی: 8 × 8: A Chess Sonata in 8 Movements) یک فیلم تجربی آمریکایی به کارگردانی هانس ریشتر، مارسل دوشان و ژان کوکتو است که در سال ۱۹۵۷ میلادی منتشر شد.
هانس ریشتر این فیلم را «نیمی زیگموند فروید، نیمی لوئیس کارول» توصیف کرد که داستانی خیالی دربارهٔ ذهن ناهشیار بر پایهٔ بازی شطرنج را روایت می کند.
این فیلم با همکاری هنرمندان نامداری چون پل بولز، فرنان لژه، ماکس ارنست، الکساندر کالدر، مارسل دوشان و ژان کوکتو ساخته شد.
بخش هایی از این فیلم در حیاط خانهٔ ییلاقی هانس ریشتر در ساوت بوری، کنتیکت تصویربرداری شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

موومان در دانشنامه آزاد پارسی

مووْمان (movement)
در موسیقی، ساخته ای مستقل با ویژگی خاص خود، که معمولاً قسمتی از یک سوییت، سمفونی، یا اثری مانند آن ها را تشکیل می دهد، و سرعت خاص خود را دارد که با سرعت موومان های دیگر متفاوت است.

ارتباط محتوایی با موومان

موومان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حنانه
موومان به معنای بخش کاملی از یک اثر بزرگ تر موسیقیایی است که خود آغاز و انجامی دارد. آثاری مانند سمفونی و کنسرتو و سونات هر یک از چند موومان تشکیل می شوند. گاه یک موومان از اثری در کنسرت ها اجرا می شود ولی اجرای هر اثر موسیقی وقتی کامل است که تمام موومان های آن اجرا شود.
علی باقری
موومان : قطعه اي كه به تنهايي كامل و مستقل اما بخشي از يك اثر بزرگ تر است. (اصطلاح موسیقی )
https://negare.ir

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی موومان   • مفهوم موومان   • تعریف موومان   • معرفی موومان   • موومان چیست   • موومان یعنی چی   • موومان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موومان
کلمه : موومان
اشتباه تایپی : l,,lhk
عکس موومان : در گوگل

آیا معنی موومان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )