برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1347 100 1

مونته نگرو

مونته نگرو در دانشنامه ویکی پدیا

مونته نگرو
مختصات: ۴۲°۴۷′ شمالی ۱۹°۲۸′ شرقی / ۴۲٫۷۸۳°شمالی ۱۹٫۴۶۷°شرقی / 42.783; 19.467خلیج کوتور
مونته نگرو (به صربی/مونته نگرویی: Црна Гора یا Crna Gora — تلفظ تسرنا گُرا / t͡sr̩na: 'ɡɔra) کشوری در جنوب خاوری اروپا به پایتختی پودگوریتسا است و در کرانه دریای آدریاتیک قرار دارد. واحد پول این کشور، یورو است. جمعیت مونته نگرو ۶۲۰٬۰۲۹ نفر (در سال ۲۰۱۱) می باشد.
مساحت این کشور در حدود 13 هزار و 810 کیلومتر مربع است. شمال مونته نگرو کوهستانی است و در شرق با کشورهای آلبانی، بوسنی و صربستان همسایه است.
نام مونته نگرو به معنای «کوه سیاه» است و از سده پانزدهم میلادی برای نام گذاری بخش بزرگی از مونته نگرو به کار رفته است. پس از جنگ های مختلف با حکومت عثمانی، مساحت مونته نگرو به تدریج افزایش یافت.
عکس مونته نگرو
مونته نگرو ایرلاینز، (به انگلیسی: Montenegro Airlines) شرکت هواپیمایی حامل پرچم مونته نگرو است، که در سال ۱۹۹۴ توسط دولت صربستان و مونته نگرو تأسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۱۳ مقصد اروپایی، پروازهای مستقیم دارد.
دفتر مرکزی شرکت مونته نگرو ایرلاینز در شهر پودگوریتسا، مونته نگرو قرار دارد و فرودگاه پودگوریتسا و فرودگاه تیوات، قطب های این شرکت هواپیمایی به شمار می آیند. شرکت مونته نگرو ایرلاینز در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۹ فروند هواپیمای جت مسافربری می باشد.
اتحادیه فوتبال مونته نگرو (انگلیسی: Football Association of Montenegro) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور مونته نگرو است.
لیگ دسته اول فوتبال مونته نگرو
این اتحادیه که در ۱۹۳۱ تأسیس شده عضو یوفا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر پودگوریتسا است.
مسابقات لیگ دسته اول فوتبال مونته نگرو و جام حذفی فوتبال مونته نگرو زیر نظر این اتحادیه برگزار ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مونته نگرو در دانشنامه آزاد پارسی

مونْتِه نِگْرو (Montenegro)
مونْتِه نِگْرو
مونْتِه نِگْرو
موقعیت. کشور نسبتاً کوچک و نوبنیاد مونته نگرو در جنوب اروپا و در ساحل شرقی دریای آدریاتیک واقع است. جمهوری صربستان از شمال، استان کوزوو (صربستان) و کشور آلبانی از شرق، دریای آدریاتیک از جنوب و جنوب غربی، و بوسنی و هرزگوین از غرب آن را محدود کرده اند. مساحت این کشور ۱۳,۸۱۲ کیلومتر مربع و پودگوریتسا پایتخت آن است.سیمای طبیعی. مونته نگرو کشوری کوهستانی و سراسر پوشیده از جنگل است و کوه دورمیتور، در آلپ های شمال آلبانی، با بلندای ۲,۵۲۲ متر، مرتفع ترین قلۀ آن است. حدود دوسوم دریاچۀ اسکوتاری در این کشور جای دارد و رودهای موراچا، تارا، پیوا، و زتا آن را مشروب می کنند. مونته نگرو سرزمینی عمدتاً کشاورزی است و دامداری در آن رواج دارد. فرآورده های دامی و گردشگری از منابع مهم درآمدزای آن است. مونته نگرو کشوری نوبنیاد است و با نظام جمهوری اداره می شود. جمعیت آن ۶۲۵,۲۶۶ نفر است (۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن به۴۵.۲ نفر در کیلومتر مربع می رسد. مردم مونته نگرو به نوعی گویش صربی، از زبان های صرب و کروات، گفتگو می کنند و ۸۰درصدشان از آیین ارتدوکس صربی و ۲۰ درصد از آیین اسلام پیروی می کنند و ۱۰ درصد از آنان آلبانیایی تبارند. شهرهای مهم آن عبارت اند از پودگوریتسا، کوتور، تستینیه، کولاسین، ایوانگراد، و نیکشیچ.
تاریخ. مونته نگرو که تا اواخر قرن ۱۲م بخشی از صربستان و تحت الحمایۀ دولت ونیز بود، در ۱۳۸۹م از صربستان جدا شد و مدتی خراج گذار امپراتوری عثمانی بود. تا ۱۸۵۱، که نظام سلطنتی بر آن حاکم شد، سرکشیشان ارتدوکس شرقی آن را اداره می کردند و به موجب پیمان برلین (۱۸۷۸) به یک امیرنشین تبدیل شد. نیکلاس اول در ۱۹۱۰ زمام امور مونته نگرو را در دست گرفت و بار دیگر نظام سلطنتی را بر آن حاکم کرد. در جنگ جهانی اول تحت سلطۀ امپراتوری اتریش بود و در پایان جنگ به کشور سلطنتی صرب، کروات، و اسلوونی پیوست و در ۱۹۲۱ اتحادیۀ صرب و کروات، و اسلوونی به یوگسلاوی تغییرنام داد و این سرزمین در ۱۹۴۶ به یکی از ایالت های جمهوری فدرال یوگسلاوی مبدل شد. در زدوخوردها و جنگ های ۱۹۹۱ صربستان و اسلوونی و کرواسی، جانب صربستان را گرفت و در همه پرسی مارس ۱۹۹۲ به ماندن در فدراسیون یوگسلاوی رأی مثبت داد. استقلال طلبان مونته نگرو که از انتخابات ۲۰۰۱ ...

ارتباط محتوایی با مونته نگرو

مونته نگرو در جدول کلمات

این کشور در پی همه پرسی 21 مه 2006 (میلادی)در روز 3 ژوئن همان سال از فدراسیون صربستان و مونته نگرو جدا شد و اعلام استقلال کرد
مونته نگرو

مونته نگرو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مونته نگرو   • مفهوم مونته نگرو   • تعریف مونته نگرو   • معرفی مونته نگرو   • مونته نگرو چیست   • مونته نگرو یعنی چی   • مونته نگرو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مونته نگرو
کلمه : مونته نگرو
اشتباه تایپی : l,kji k'v,
عکس مونته نگرو : در گوگل

آیا معنی مونته نگرو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )