برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1366 100 1

موسیقی نواحی ایران

موسیقی نواحی ایران در دانشنامه ویکی پدیا

موسیقی نواحی ایران
موسیقی نواحی گونه ای از موسیقی است که به نغمه ها و سازها و نواهای مناطق و نواحی ایران نظر دارد.
جشنواره موسیقی نواحی ایران
موسیقی فولکلور
موسیقی مقامی
از زمانی که مطالعات و پژوهش ها دربارهٔ موسیقی نواحی انجام شده نام هایی چون موسیقی محلی و فولکلور و اقوام و مقامی هم به این گونه موسیقایی نسبت داده شده اند.
پیش از سال ۵۰ خورشیدی، موسیقیدانان ایرانی دو واژه عمومی برای این نوع موسیقی را به کار می بردند. موسیقی محلی و موسیقی فولکلور. «فولکلور» از سنتی انگلیسی می آید و تنها واژه باقی مانده از مکتب طبقه بندی دانش در انگلستان است که بعد از رویکرد ترمینولوژی جدید به ریشه های لاتین، هنوز هم به کار گرفته می شود. در فارسی این واژه را «فرهنگ عامه»، «فرهنگ عامیانه» و «فرهنگ توده» ترجمه کرده اند.
در اوایل دهه ۵۰ دو واحد در رادیو تلویزیون ملی ایران به نام های «مرکز حفظ و اشاعه» و «گروه گردآوری و شناخت موسیقی بومی» شکل گرفت. اولی زیر نظر داریوش صفوت و نورعلی برومند بود و موسیقی دستگاهی ایران را مورد توجه قرار می داد و دومی با پیشنهاد فوزیه مجد، بدل به واحدی برای گردآوری موسیقی اقوام ایرانی شد. در این واحد محمدتقی مسعودیه نیز حضور داشت. با پیشنهاد این جمع، واژه های بومی و محلی در کلیه گزارش ها و مکاتبات و متون تولید شده توسط اعضا حذف شد و جای آن را «موسیقی نواحی ایران» گرفت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با موسیقی نواحی ایران

موسیقی نواحی ایران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی موسیقی نواحی ایران   • مفهوم موسیقی نواحی ایران   • تعریف موسیقی نواحی ایران   • معرفی موسیقی نواحی ایران   • موسیقی نواحی ایران چیست   • موسیقی نواحی ایران یعنی چی   • موسیقی نواحی ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موسیقی نواحی ایران
کلمه : موسیقی نواحی ایران
اشتباه تایپی : l,sdrd k,hpd hdvhk
عکس موسیقی نواحی ایران : در گوگل

آیا معنی موسیقی نواحی ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )