برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1448 100 1

مهلب بن ابی صفره

مهلب بن ابی صفره در دانشنامه اسلامی

ابوسعید مهلّب بن ابی صفره، از شخصیت های خاندان آل مهلب می باشد؛ این خاندان، خاندانی اصالتا ایرانی منسوب به مهلّب بن ابی صُفره بوده، که در اوایل ظهور اسلام برآمد و لااقل تا سده ۷قمری/۱۳میلادی امیران، وزیران، شاعران و دانشمندانی از آن برخاستند.
ابوسعید مهلّب بن ابی صفره، (۸۲ق/۶۲۹-۷۰۱م) گفته اند که او مقارن فتح مکه به دست پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) در سال ۸ق/۶۲۹م زاده شد.
احمد بن علی ابن حجر عسقلانی، الاصابة فی تمییز الصحابه، ج۶، ص۳۰۳، بیروت، ۱۳۲۸ق.    
از آن پس تا روزگار معاویه از او آگاهیی در دست نیست، ولی چنین می نماید که به سپاهیگری می پرداخت و در سال ۴۲ق/۶۶۲م همراه جنگجویان مسلمان به جنگ با سیستانیان رفت.
خلیفة بن خیاط، تاریخ خلیفه، ج۱، ص۲۳۷، به کوشش سهیل زکار، دمشق، ۱۹۶۸م، فهرست.
 ۱. ↑ احمد بن علی ابن حجر عسقلانی، الاصابة فی تمییز الصحابه، ج۶، ص۳۰۳، بیروت، ۱۳۲۸ق.    
...

مهلب بن ابی صفره در دانشنامه ویکی پدیا

مهلب بن ابی صفره
مُهَلب بن ابی صُفرا (عربی: أبو سعيد، المهلّب بن أبي صفرة الأزدي‎؛ ۳۰ نوامبر ۶۳۱ میلادی– فوریهٔ ۷۰۲ میلادی) جنگجو و فرماندهٔ نظامی أزدی بود که در دورهٔ خلافت امویان، والی ولایت فارس بود.
او پدر یزید بن مهلب است که در جریان جنگ با فرخان بزرگ ، پس از کشتار مردم گرگان، با جریان خون مردم، آسیاب را به راه انداخت و پس از آرد کردن گندم با آن، نان خورد.
مهلب در سالهای پایانی عمرش، والی حجاج در خراسان بود و پس از مرگ او، پسرش، یزید بن مهلب والی خراسان شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهلب بن ابی صفره در دانشنامه آزاد پارسی

مُهَلَّبِ بن اَبی صُفره (دبا ۷ـ خراسان ۸۳ق)
حاکم بصره و خراسان. در بصره پرورش یافت و در عهد خلیفۀ دوم؛ با پدرش به مدینه رفت. از سوی مصعب بن زبیر، برادر عبدالله بن زبیر، والی بصره شد. مُهَلَّب با ازارقه، افراطی ترین شاخۀ خوارج (پیروان نافع بن ازرق) مبارزه ای بسیار طولانی کرد. در ۶۸ق در حالی که فرماندهی سپاه حجاج بن یوسف را برعهده داشت، در نبردهایی خونین و طولانی که گسترۀ آن از فارس تا خوزستان، رود کارون، حوالی بصره، اصفهان، سیستان و اصفهان می رسید، با آنان جنگید و بسیاری از آنان را کشت و با قتل قطری، فرمانده آن ها، ازارقه پراکنده و از آن حدود رانده شدند. مهلَّب را در سمرقند کور کردند. در ۷۹ق، به فرمان عبدالملک بن مروان به ولایت خراسان منصوب شد. او در همین شهر درگذشت.

نقل قول های مهلب بن ابی صفره

مُهَلَّب بن ابی صُفَره مشهور به ابوسعید (۶۳۲ —۷۰۲ م) فرماندۀ نظامیان خراسان .
• «در شگفتم از کسی که با مالِ خود بردگان را می خرد ، چرا با نیکویی اعمالِ خود آزادگان را نمی خرد. » از «لطائف الظرفاء من طبقات الفضلاء » نوشته ابومنصور عبدالملک ثعالبی ، به اهتمام قاسم السامرائی ، چاپ لیدن ، ۱۹۷۸ ، بارگذاری شده در ویکی نبشتۀ عربی

مهلب بن ابی صفره را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهلب بن ابی صفره   • مفهوم مهلب بن ابی صفره   • تعریف مهلب بن ابی صفره   • معرفی مهلب بن ابی صفره   • مهلب بن ابی صفره چیست   • مهلب بن ابی صفره یعنی چی   • مهلب بن ابی صفره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهلب بن ابی صفره
کلمه : مهلب بن ابی صفره
اشتباه تایپی : ligf fk hfd wtvi
عکس مهلب بن ابی صفره : در گوگل

آیا معنی مهلب بن ابی صفره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران