برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1466 100 1

مهریه

/mehriyye/

مترادف مهریه: صداق، کابین، مهر

معنی مهریه در لغت نامه دهخدا

مهریه. [ م َ ری ی َ /ی ِ ] (از ع ، اِ) مَهر. کابین. آنچه دهد داماد عروس را برای نکاح. دست پیمان. شیربها. رجوع به مهر شود.

مهریه. [ م ِ ی َ ] (اِخ ) فرقه ای از مانویه ، منسوب به مهر رئیس این فرقه که در خلافت ولیدبن عبدالملک میزیسته است. (از الفهرست ابن الندیم ).

معنی مهریه به فارسی

مهریه
( اسم ) مقدارمال یا وجهی است که بهنگام عقد از دواج یا پس از آن شوهر در عوض تمتع بزن میدهد و باید مقدار آن معلوم باشد مهر کابین . توضیح باین معنی در عربی مهر بر وزن شهر مستعمل است .
فرقه ای از مانویه منسوب به مهر رئیس این فرقه که در خلافت ولید بن عبدالملک میزیسته است .

معنی مهریه در فرهنگ معین

مهریه
(مَ یُِ) [ ع . ] (اِ.) مقدار مال یا وجهی است که به هنگام ازدواج یا پس از آن شوهر در عوض تمتع به زن می دهد و باید مقدار آن معلوم باشد، مهر، کابین .

مهریه در دانشنامه اسلامی

مهریه
پس از تحقق عقد نکاح، رابطه زوجیت بین طرفین ایجاد و حقوق و تکالیفی برای طرفین مقرر می شود از جمله آن تکالیف پرداخت نفقه، مهریه، اجرة المثل، نحله، تنصیف اموال می باشد که بعضی از این ها با عقد ازدواج به عهدۀ شوهر است مثل نفقه و مهریه و بعضی از آن ها منوط به تحقق طلاق و جدایی میان آن هاست مثل اجرة المثل، که هر کدام در واژه های جداگانه توضیخ داده می شود. مهریه در لغت به معنای کابین و جنسی که در وقت نکاح بر عهدۀ شوهر است می باشد و در اصطلاح حقوقی نیز مهر یا صداق مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به پرداخت آن به زن می باشد.
اجر ( مهر )، حِباء، صداق، صدقه ( مهر )، طول ( مهر )، عُلْقه، عطیه ( مهر )، عقر، علائق، علیقه، فریضه ( مهر )، کابین، مَهر، نحله ( مهر )

انواع مهر
مهریه بر حسب اینکه در زمان عقد تعیین شود یا تعیین آن به بعد موکول شود انواعی دارد.

← مهر المسمّی
أ ) موردی که در عقد، مهر معین شده یا بعد از عقد تعیین شده است و قبل از نزدیکی طلاق صورت گیرد زن مستحق نصف مهر المسمی خواهد بود. (۱۰۹۲ قانون مدنی)
ب ) در صورتی که مهر تعیین نشده و عقد بعلت عیب عنن (عدم توانایی جنسی مرد) فسخ شود، زن مستحق نصف مهر المثل است.

نحوه وصول مهریه
...
مهریه
مَهر یا مهریه مالی است که مرد به هنگام ازدواج، برای پرداخت به زن بر عهده می گیرد. مهریه حق زن است و او می تواند بلافاصله پس از عقد آن را مطالبه کند، این حق پس از فوت زن به ورثه او می رسد و آنان می توانند آن را از مرد مطالبه کنند.
تعیین نشدن مهریه قبل از ازدواج موقت (به فتوای بیشتر مراجع) باعث بطلان آن می شود. قرآن به مردان توصیه می کند مهریه زنان را با رضایت کامل پرداخت کنند و حق ندارند در صورت دلزدگی، زن را آزار دهند تا از مهریه خود صرف نظر کند یا بخشی از آن را بازگرداند.
در سالهای اخیر مهریه های سنگین، مشکلات متعدد اجتماعی به وجود آورده و مردان زیادی را به زندان افکنده است. در احادیث، زیادی مَهر از بد قدمی زن دانسته شده و توصیه به مهریه پایین و مَهر السُّنه(مهریه حضرت زهرا(س)) شده که حدود ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ گرم نقره است(که در آن زمان معاد ...

مهریه در دانشنامه ویکی پدیا

مهریه
مهریه یا به شکل کهن تر آن، کابین به مالی گفته می شود که مرد در هنگام وقوع عقد نکاح اسلامی به زن خود می پردازد یا مکلف به پرداختِ آن می شود.
دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد
قابل تملک و نقل و انتقال باشد
مشخص و معلوم باشد
معین و تصریح شده باشد
دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد
شوهر قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد
اگر چه مهریه در زمان معاصر مختص مسلمانان است، اما برخی پژوهش گران هم چون محمد علیزاده، اعلام می دارند مهریه در دو دین یهودیت و اسلام وجود داشته است و مهر اکنون هم هنوز در بین برخی از یهودیان از ارکان عقد نکاح به شمار می رود، اما در بین ادیان ابراهیمی در میان فرقه کاتولیک ها مهریه وجود ندارد.
مهریه به عنوان عاملِ «بازدارندهٔ شوهر از تصمیم عجولانه برای طلاق» و تأمین مالی زنِ خانه پس از طلاق در یهودیت پذیرفته شده است.
مرد به هنگام اجرای صیغه نکاح، چیزی را به زنش می دهد که نشان دهنده قصد او برای نکاح باشد و در اصطلاح مهریه یا صداق نامیده می شود. این هدیه و بخشش که از طرف مرد انجام می شود، امروزه به هدف پایبندی به لوازم زندگی مشترک و ارتباط زناشویی یا ضامنی برای حق طلاق زن درآمده است.
مهری بی بی فیلمی ایرانی محصول ۱۳۷۳ به کارگردانی اصغر هاشمی و بازیگری پروین دخت یزدانیان است.
مهریه بی بی در بانک اطلاعات اینترنتی سینمایی سوره
بی بی برای نجات کوکب از یک ازدواج اجباری، سند قطعه زمینی را که مهریه اش است برای فروش، به بنگاه معاملات ملکی اسدی می برد. دلال دیگری به نام شکوری که از مدت ها پیش در پی خرید این زمین بوده، پی می برد که بی بی از قیمت واقعی زمینش بی اطلاع است. دو بنگاهدار همدست می شوند تا زمین را مفت و ارزان از چنگ بی بی درآورند. اما اتفاقی که پیش می آید نقشه آن ها را عقب می اندازد. سرانجام بی بی زمین را به یک سازمان خیریه واگذار می کند و…
مهریه تمیمی همچنین شهرت یافته به مهریه أغلبیّه (؟ - ۹۰۳م) (نسب: مهریه بنت حسن بن غلبون ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهریه در دانشنامه آزاد پارسی

مَهریه
(یا: مَهر؛ کابین) مالی از قبیل پول، طلا، مِلک و مانند آن ها که هنگام عقد نکاح، مرد به زن می پردازد یا منتقل می کند و یا متعهد می شود که بپردازد. مهر در واقع پیشکشی است که مرد در آغاز ازدواج تقدیم همسر خود می کند و به این وسیله خواست و ارادت قلبی خود را نسبت به همسر آیندۀ خود آشکار می سازد. هر چیزی که در بازار اقتصادی ارزش معاوضه داشته باشد و نیز قابل تملک باشد را می توان مهر قرار داد. مهر باید بین طرفین معیّن و معلوم باشد. معلوم بودن مهر به مقدار، جنس و وصف آن است. طبق مقررات قانون مدنی، تعیین مقدار مهر منوط به رضایت طرفین است، لذا زوجین آزادند هر مقداری که بخواهند به عنوان مهر قرار دهند که در این صورت بدان «مَهرُالْمُسَمّی» گویند. عدم تعیین مهر ضمن عقد نکاح دائم موجب بطلان عقد نیست و در این صورت زوجه مستحق «مَهرالمثل» خواهد بود که میزان آن با توجه به شأن و وضعیت زن از حیث سن، سلامتی مزاج، زیبایی، دانش، موقعیت اجتماعی و خانوادگی تعیین می شود. ولی عدم ذکر مهر در نکاح منقطع یا موقت، طبق مادۀ ۱۰۹۵ قانون مدنی موجب بطلان آن خواهد بود. زن می تواند تا مهر به او داده نشده از تمکین از شوهر امتناع کند، مشروط به آن که پرداخت مهریه حال باشد. این امتناع، حق او بر دریافت نفقه را ساقط نمی کند. در اصطلاح به این اختیار زن «حق حبس» گفته می شود. چنانچه زن قبل از وصول مهریه به اختیار خود به ایفای وظایفی که در قبال شوهر دارد عمل کند، حق حبس او ساقط می شود. به مجرد عقدِ نکاح، زن مالک کل مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید، ولی هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن را طلاق دهد، باید نصف مهریۀ او را پرداخت کند. پس از عقد نکاح مهریه به ذمۀ شوهر مستقر می شود؛ بنابراین چنانچه پیش از پرداخت مهریه بمیرد، بایستی مهریه از ماتَرَک او به زوجه تأدیه شود. همچنین، چنانچه زوجه فوت کند، مهریه جزو ماترک اوست و به وُرّاث حین الفوت او منتقل و از زوج مطالبه می شود. به موجب تبصرۀ الحاقی به مادۀ ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوبِ ۱۳۷۶ش، چنانچه مهریۀ زوجه پول رایج باشد، متناسب با تغییر شاخص قیمت زمان تأدیه، نسبت به زمان اجرای عقد، که نرخ آن همه ساله توسط بانک مرکزی تعیین می شود، محاسبه و پرداخت خواهد شد.

ارتباط محتوایی با مهریه

مهریه در جدول کلمات

مهریه
کابین
مهریه زنان
کابین
باغ مهریه حضرت فاطمه (س)
فدک

معنی مهریه به انگلیسی

dowry (اسم)
جهاز ، کابین ، جهیزیه ، مهریه ، جهیز ، ژنی

معنی کلمه مهریه به عربی

مهریه
مهر

مهریه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Hassan
wedding proportion
هادی
Man doupt to his spouse
محمد سعید سعادت صدر
Dower of Bride
H.M
Marriage settlement
امیر ح
کابین صداق
حمیدرضا دادگر_فریمان
صداق، کابین، مهر

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مهريه قانون جديد   • تحقیق درباره مهریه   • مهریه چقدر باشه خوبه؟   • مهریه چیست   • انواع مهريه   • میزان مهریه   • مهریه زندان   • مقدار مهریه   • معنی مهریه   • مفهوم مهریه   • تعریف مهریه   • معرفی مهریه   • مهریه یعنی چی   • مهریه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهریه
کلمه : مهریه
اشتباه تایپی : livdi
آوا : mehriyye
نقش : اسم
عکس مهریه : در گوگل

آیا معنی مهریه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران