مهرشهر

دانشنامه عمومی

مِهرشهر محله ای اعیان نشین در جنوب غربی کرج استان البرز ایران است.
مهرشهر در جنوب آزادراه تهران - کرج قرار دارد. این منطقه دارای سه خیابان اصلی «شهرداری»، «ارم» و «گلستان یکم ( بزرگراه یادگار )   » است؛ که در ابتدای بلوار ارم «باغ سیب» و در میانه آن کاخ شمس واقع شده است. مهرشهر به علت وجود باغ های فراوان در اطراف آن دارای آب و هوایی خنک و بسیار پاک می باشد.
مهرشهر در میانه دهه ۴۰ شمسی همزمان با ساخت کاخ شمس پهلوی به دستور شمس پهلوی ساخته شد. شهرسازی این منطقه در نیم قرن پیش به گونه ای بوده که هنوز هم زیرساخت های آن با وجود افزایش فزاینده جمعیت جوابگوی نیازها است. مهرشهر از معدود مناطقی در ایران است که مجهز به سامانه هشدار زمین لرزه است. [ ۱]
طول بلوار ارم مهرشهر حدود ۱۲ کیلومتر است و به عنوان بلندترین بلوار استان البرز شناخته می شود. [ ۲] [ ۳] پارک هامون نیز با وسعت ۳ هکتار در بلوار ارم قرار دارد.
گفته می شود علاقه بنیان گذار مهرشهر، یعنی شمس، به مهر ( در معنی خورشید و آیین های مرتبط با آن ) بر این نام گذاری مؤثر بوده است. او نام خود را از خدیجه به شمس ( خورشید یا مهر ) تغییر داد و همسر او نیز نامش را از عزت الله به مهرداد ( هدیه خورشید ) تغییر داد. مهرشهر نخست به خواست شمس «مهردشت» نامیده شده بود.
دیگر مناطق کرج هم با استفاده از کلمه مهر در نام خود سعی بر تأکید نزدیکی و یکسانی با مهرشهر را دارد ماند «  مهر ویلا  » «  کوی مهر  » «  کیانمهر  »
در زمان محمدرضا شاه و پس از ساخت کاخ مروارید در این ناحیه، دو بلوار با نام های چهارباندی ( شهرداری ) و ارم در منطقه ای ویلایی برای شهروندان در سه فاز مجاور کاخ ساخته می شود که مهرشهر نامیده می شود که بعد از انقلاب فاز۴ و بلوار گل ها به مجموع این مناطق اضافه گردید. این مناطق در ابتدا شامل ویلاهای بزرگ و پراکنده بود و از ۳ طرف به زمین هایی می رسید که به دستور شمس برای بهبود آب و هوای منطقه به باغ سیب تبدیل شد. تا اواخر سال ۵۷ تعداد ویلاها رو به فزونی نهاد. پس از انقلاب ایران ( ۱۳۵۷ ) این منطقه به روی عموم مردم باز شد و بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی متولی بسیاری از زمین های خالی و ویلاهای متروکه شد. همچنین کاخ مروارید به تصرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. منطقه فاز ۱٬۲٬۳ که این روزها منطقه بلوار شهرداری نیز نامیده می شود، اکنون علاوه بر ویلاهای قدیمی که بسیاری از آن ها دارای طراحی های منحصربه فرد معماران برجسته هستند منطقه بلوار شهرداری توسط دو خیابان ارم و کمربندی احاطه شده است. خیابان کمربندی از فاز ۴ مهرشهر آغاز و موازی با بلوار شهرداری و ارم تا انتهای کاخ شمس امتداد دارد. پس از پیوستن مهرشهر به شهرداری کرج، مجوز آپارتمان سازی در این منطقه داده شده و بسیاری از ویلاهای تاریخی تخریب شده و به جای آن آپارتمان های سه تا پنج طبقه ساخته شده است اما فضای کلی شهر همچنان ویلایی باقی مانده است. فاز چهار مهرشهر به علت ساخت بعد از انقلاب آن ( بلوار گل ها شرقی و غربی، بلوار ۴۱۰ و بلوار زرهبان و… ) در ناحیه شمالی منطقه مهرشهر قرار دارد.
عکس مهرشهرعکس مهرشهرعکس مهرشهرعکس مهرشهرعکس مهرشهرعکس مهرشهر
این نوشته برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد، اگر نادرست یا توهین آمیز است، لطفا گزارش دهید: گزارش تخلف

دانشنامه آزاد فارسی

مِهرشهر
کاخ مروارید (کاخ شمس)، مهرشهر کرج
شهری در استان البرز، بخش مرکزی شهرستان کرج. با ارتفاع ۱,۲۵۰ متر، در دشتی در ۴۵کیلومتری غرب شمالی تهران و حومۀ جنوب غربی شهر کرج، سر راه کرج به ماهدشت و بوئین زهرا، قرار دارد. اقلیم آن معتدل و خشک است.

مُهر، شهر
واقع در استان فارس، مرکز اداری شهرستان مُهر. با ارتفاعی حدود ۴۵۰ متر، در ۹۳۰کیلومتری جنوب شرقی تهران و ۲۴۰کیلومتری جنوب شرقی شیراز، در کوهپایۀ شمالی کوه ماده، سر راه لامرد به گله دار و جم، قرار دارد. اقلیم این شهر گرم و خشک و جمعیت آن ۶,۳۰۷ نفر است (۱۳۸۵). تا قبل از تقسیمات کشوری ۱۳۸۲ش، مرکز بخش مهر از شهرستان لامرد بود.

پیشنهاد کاربران

بپرس