برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1611 100 1
شبکه مترجمین ایران

مهاجرین

معنی مهاجرین در لغت نامه دهخدا

مهاجرین. [ م ُ ج ِ ] (اِخ ) گروهی که با حضرت محمد(ص ) از مکه به سوی مدینه هجرت کردند : و السابقون الاولون من المهاجرین و الانصار و الذین اتبعوهم باحسان... (قرآن 100/9). و رجوع به هجرت و هجرتان و انصار شود.

مهاجرین. [ م ُ ج ِ ] (اِخ ) گروهی که معمودیه و قربان و هدایا را معتقدند و آنان را اعیادی است و در عبادتگاه خویش گاو و گوسفند و خوک قربانی کنند و زنان را از صحبت ائمه ٔ خویش مانع نشوند، اما نکاح ناشایسته را زشت دانند. (ابن الندیم ).

معنی مهاجرین به فارسی

مهاجرین
( اسم ) جمع مهاجر در حالت نصبی و جری ( در فارسی مراعات این قاعده نکنند ) : [ از صحابه کبار و مهاجرین انصار اشعار نقل کرده اند . ]
گروهی که معمودیه و قربان و هدایا را معتقدند و آنان را اعیادی است و در عبادتگاه خویش گاو و گوسفند و خوک قربانی کنند و زنان را از صحبت ائمه خویش مانع نشوند ٠ اما نکاح ناشایسته را زشت دانند٠

مهاجرین در دانشنامه اسلامی

مهاجرین
مهاجرین مسلمانان شهر مکه پیش از هجرت پیامبر (ص) بودند که پس از فشار قریش، به دستور پیامبر(ص) به شهر یثرب مهاجرت کردند. به نظر می رسد عنوان مهاجرین از قرآن گرفته شده باشد که اشاره به مسلمانان شهر مکه در مقابل انصار (مسلمانان شهر یثرب) داشته است.
مهاجر از ریشه «ه.ج.ر» به معنای سفرکننده به منطقه دیگر است. معنای اصطلاحی آن در صدر اسلام نیز به همین جهت است که اشاره به مردمانی از مکه دارد که قبل از هجرت مسلمان شدند و به جهت آزار و اذیت قریش و به دستور خداوند و رسول الله(ص) به شهر یثرب مهاجرت کردند.
مسلمانان در سال های سیزدهم و چهاردهم پس از بعثت، به یثرب مهاجرت کردند. زمینه هایی را برای مهاجرت مسلمانان مکه به یثرب می توان برشمرد؛ از جمله:
مهاجرین
"مهاجرین" اسم فاعل و به معنای دورشوندگان از وطن است. این واژه از ماده "هجر" به معنای ترک و جدایی است.
در سالهای نخستین بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله و دعوت عمومی او، مسلمانان در اقلیت شدیدی قرار داشتند، قریش به قبائل عرب توصیه کرده بود که هر کدام، افراد وابسته خود را که به پیامبر صلی الله علیه و آله ایمان آورده است، تحت فشار شدید قرار دهند و به این ترتیب هر یک از مسلمانان از طرف قوم و قبیله خود، تحت فشار قرار داشت.
آن روز تعداد مسلمانان برای دست زدن به یک "جهاد آزادی بخش" کافی نبود، پیامبر صلی الله علیه و آله برای حفظ این گروه کوچک و تهیه پایگاهی برای مسلمانان در بیرون حجاز به آنها دستور مهاجرت داد و حبشه را برای این مقصد انتخاب کرد و فرمود: «در آنجا زمامدار صالحی است که از ستم و ستمگری جلوگیری می کند، شما آنجا بروید تا خداوند فرصت مناسبی در اختیار ما بگذارد».
منظور پیامبر صلی الله علیه و آله نجاشی بود (نجاشی اسم عامی بود همانند "کسری" که به تمام سلاطین حبشه گفته می شد، اما اسم نجاشی معاصر پیامبر صلی الله علیه و آله اصحمه که در زبان حبشی به معنی عطیه و بخشش است بود). یازده مرد و چهار زن از مسلمانان در ماه رجب سال پنجم بعثت عازم حبشه شدند و از طریق دریا با کرایه کردن کشتی کوچکی راه حبشه را پیش گرفتند. چیزی نگذشت که "جعفر بن ابوطالب" و جمعی دیگر از مسلمانان به حبشه رفتند و ...

مهاجرین در دانشنامه ویکی پدیا

مهاجرین
مهاجرین (عربی: المهاجرون‎)؛ در اصطلاح اسلامی، به آن دسته از صحابه گفته می شود که ساکن مکه بوده، سپس به مدینه هجرت کرده اند و بیشترشان از طوایف قریش بودند.
پیمان برادری
صحابه
ابوبکر، عمر، عثمان، علی، ابوعبیده جراح و حمزه پسر عبدالمطلب از مشهورترین مهاجرین بودند.
مهاجرین استیج، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان منوجان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان قلعه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۱ نفر (۴۶خانوار) بوده است.
در مکتوبات بهایی، از لفظ مهاجرین برای اشاره به کسانی استفاده می شود که خانه های خود را برای سکنی گزیدن در محلی دیگر با هدف پراکندن آیین بهایی یا پشتیبانی از جوامع موجود بهایی ترک کردند.
آیین بهایی هیچ رهبر مذهبی حرفه ای ندارد. بنابراین همهٔ اموری که این افراد به طور معمول انجام می دهند، از قبیل فعالیت های تبلیغی، وظیفهٔ بهاییان معمولی است. در جامعهٔ بهایی، بهاییان معمولی به مناطق جدید نقل مکان می کنند، در آنجا کار پیدا می کنند یا کسب و کار خود را به راه می اندازند و آنگاه در محل جدید پیِ پیرو می گردند. این نقل مکان ممکن است به محلی دیگر در همان کشور یا به کشوری خارجی باشد که هیچ بهایی در آن نیست، یا ممکن است به منطقه ای باشد که جامعه بهایی موجود ضعیف است. این فعالیت و آنانی که انجامش می دهند به ترتیب مهاجرت و مهاجرین خوانده می شود. مهاجر باید در محل بماند تا آیین بهایی در بین مردم بومی منطقه به خوبی تثبیت شود و نهادهای آن به درستی فعالیت کنند.
باب از هجده پیروی نخست خود که حروف الحی خوانده می شوند، خواست پراکنده شوند و پیام او را در سراسر ایران و کشورهای همسایه منتقل کنند. موارد زیادی نیز وجود دارد که بهاء الله مستقیماً بهاییان را برای مسافرت به کشورهای خارجی (نظیر هند)، یا در میان بختیاری ها و عشایر کرمانشاه هدایت می کرد تا آیین بهایی را در آنجا بپراکنند. ولی چنین شخصی م ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهاجرین در دانشنامه آزاد پارسی

مُهاجرین
در تاریخ اسلام، گروهی از مسلمانان که برای حفظ جان خود و نیز کمک و یاری رساندن به اسلام و پیامبر اسلام(ص) همراه یا پس از ایشان از مکه به مدینه هجرت کردند و به کمک انصار، که مهاجرین را در خانه های خود پذیرا شده بودند سبب پیشرفت اسلام شدند. در قرآن (انفال، ۷۲؛ توبه، ۱۰۰) از مهاجرین و انصار یاد شده است. در احادیث آمده است که اولین مهاجر از میان مسلمانان ابوبکر و اولین مسلمان از میان مهاجران امام علی (ع) بوده است. ابن اسحاق می نویسد: چون پیامبر صحابه را دستور داد که به مدینه هجرت کنند، اولین کسی که هجرت کرد ابوسلمة بن بود و بعد از ابوسلمه، عامر بن ربیعه و بعد از وی عبدالله بن جحش و بعد از آنان بقیۀ صحابه گروه گروه می رفتند. همچنین دوازده مرد و چهار زنی که به دستور پیامبر اسلام (ص) به سبب آزار و اذیت شدید از جانب قریش به کشور حبشه و نزد نجاشی هجرت کردند مهاجرین نام دارند و نیز هفتاد مردی که در مرتبۀ دوم، بدون زن و فرزند به حبشه هجرت کردند. این دو گروه «مهاجرین اولین» نام دارند.

مهاجرین در جدول کلمات

جایگاه مهاجرین در مسجد النبی
صفه

مهاجرین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ثبت نام مهاجرین افغانی 1395   • اخبار مهاجرین افغانی در ایران   • آخرین اخبار مهاجرین اروپا   • سایت مهاجرین افغان در ایران   • اخبار جدید مهاجرین افغانی در ایران   • مهاجرین افغان در اروپا   • معنی مهاجرین   • مفهوم مهاجرین   • تعریف مهاجرین   • معرفی مهاجرین   • مهاجرین چیست   • مهاجرین یعنی چی   • مهاجرین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهاجرین

کلمه : مهاجرین
اشتباه تایپی : lih[vdk
عکس مهاجرین : در گوگل

آیا معنی مهاجرین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )