برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1670 100 1
شبکه مترجمین ایران

مهاجرت معکوس

مهاجرت معکوس در دانشنامه ویکی پدیا

مهاجرت معکوس
مهاجرت به معنی ترک سرزمین، وطن و دیار پدری (اصلی) خود به سرزمین (شهر یا کشور) دیگر و اسکان و زندگی در آن به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر خود می باشد. این اهداف می تواند اقتصادی، سیاسی یا دینی باشد. مهاجرت گاه به صورت اختیاری و گاهی نیز اجباری است. با توجه به مفهوم مهاجرت، بازگشت مجدد مهاجرین به موطن اصلی خود برای زندگی به دلایل گوناگون، که مهمترین آن توسعه زیر ساخت ها و امکانات زیربنایی برای فعالیت های اقتصادی و رشد و پیشرفت فرهنگی و سیاسی در منطقه مهاجر فرست می باشد، منجر به بروز پدیده مهاجرت معکوس می شود.
مهاجرت معکوس در ایران بیشتر به بازگشت مردم از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک یا از شهرها به مناطق روستایی مربوط می شود. در حالی که در سطح بین المللی بازگشت مهاجرین از کشور مقصد به موطن اصلی خودشان یعنی کشور مهاجر فرست، را مهاجرت معکوس می گویند.
در لایحه برنامه پنجم توسعه ایران یک ماده به توسعه روستایی اختصاص دارد که به صورت مفصل در ۱۳ بند به موضوعاتی مانند بهسازی روستاها، ارتقاء شاخص های توسعه روستایی و حمایت مالی کشاورزان از طریق اعطاء تسهیلات و همچنین گسترش بیمه اجتماعی روستائیان پرداخته است.
بر اساس این ماده دولت مکلف است به منظور بهبود وضعیت روستاها در زمینه سیاست گذاری، برنامه ریزی راهبردی و نظارت و هماهنگی بین دستگاه های اجرائی، ارتقای سطح درآمد و کیفیت زندگی روستائیان و کشاورزان و کاهش نابرابری های موجود بین جامعه روستایی و عشایری و جامعه شهری حمایت لازم را از اقداماتی که در این ماده ذکر شده به عمل آورد.
مهاجرت معکوس نخبگان یا بازگشت نخبگان (به انگلیسی: Reverse brain drain) نوع خاصی از مهاجرت سرمایه انسانی است که در آن در جهت معکوس از یک کشور بیش‎تر توسعه یافته به  کشوری کمتر توسعه یافته کشور اتفاق می افتد.
International students
student migration
این مهاجران همچنین ممکن است توانمندی ها، مهارت ها و سرمایه های مادی خود را به کشور وطن خود بیاورند.
کشورهایی که به موضوع ایجاد زیست بوم کارآفرینی، توسعه اقتصاد دانش بنیان و شرکت های نوپا ت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهاجرت معکوس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهاجرت معکوس   • مفهوم مهاجرت معکوس   • تعریف مهاجرت معکوس   • معرفی مهاجرت معکوس   • مهاجرت معکوس چیست   • مهاجرت معکوس یعنی چی   • مهاجرت معکوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهاجرت معکوس

کلمه : مهاجرت معکوس
اشتباه تایپی : lih[vj lu;,s
عکس مهاجرت معکوس : در گوگل

آیا معنی مهاجرت معکوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )