برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1598 100 1
شبکه مترجمین ایران

مهاجرت آریایی ها به فلات ایران

مهاجرت آریایی ها به فلات ایران در دانشنامه ویکی پدیا

مهاجرت آریایی ها به فلات ایران
مهاجرت آریاییان به فلات ایران یک فرضیه پیرامون چگونگی مهاجرت اقوام ایرانی به داخل فلات ایران است که اولین بار توسط کریستین سن و گیرشمن مطرح شد.
آئین کهن ایرانی
اقوام بومی فلات ایران قبل از مهاجرت آریاییان
در هزارهٔ دوم پیش از میلاد واقعهٔ مهم آسیای غربی، ظهور عناصری از تبار هندواروپایی در میان اقوام بومی بود. هندواروپائیان زادگاه خود را که اغلب دشت های اوراسی واقع در جنوب روسیه بود احتمالاً بر اثر فشار اقوام دیگر تَرک گفتند و به دو دسته تقسیم شدند.
یک دسته دریای سیاه را دور زده پس از عبور از بالکان و بُسفُر به آسیای کوچک درآمده و با اقامت در میان ملل آسیایی تبدیل به عنصر غالب شدند و اتحادیهٔ هیتیان را به وجود آوردند.
شعبهٔ شرقی هندوایرانی در سمت شرق دریای خزر حرکت کرده، یک دسته که ظاهراً مرکب از افراد جنگجویی بود از راه قفقاز تا انحنای رود فرات پیش راند و با هوریان بومی ممزوج گردید و پادشاهی میتانی را تشکیل دادند.سنگ نبشتهٔ میتانی، بازمانده از سدهٔ چهاردهم پیش از میلاد، باستانی ترین سند مکتوب زبان های هند و ایرانی است و از لحاظ زبان شناسی تاریخی و نیز از لحاظ تاریخ مهاجرت تیره های آریایی به آسیای میانه و ایران و هند اهمیت بیش از اندازه دارد. مجموعهٔ قراین حاکی از این است که میتانی ها قبیله ای از اقوام آریایی بودند که پیش از جدایی هندیان و ایرانیان از آنان جدا شده و به میانرودان آمده و در آنجا سلسلهٔ شاهی بنیان افکنده اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهاجرت آریایی ها به فلات ایران   • مفهوم مهاجرت آریایی ها به فلات ایران   • تعریف مهاجرت آریایی ها به فلات ایران   • معرفی مهاجرت آریایی ها به فلات ایران   • مهاجرت آریایی ها به فلات ایران چیست   • مهاجرت آریایی ها به فلات ایران یعنی چی   • مهاجرت آریایی ها به فلات ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهاجرت آریایی ها به فلات ایران

کلمه : مهاجرت آریایی ها به فلات ایران
اشتباه تایپی : lih[vj Hvdhdd ih fi tghj hdvhk
عکس مهاجرت آریایی ها به فلات ایران : در گوگل

آیا معنی مهاجرت آریایی ها به فلات ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )