برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

منیزیم

/manyazyom/

معنی منیزیم در لغت نامه دهخدا

منیزیم. [ م َن ْ ی َ ی ُ] (فرانسوی ، اِ) عنصری است با علامت اختصاری Mg و جرم اتمی 24/312 و عدد اتمی 12. فلزی است سبک با جلای نقره ای به سنگینی ویژه ٔ 1/74 و نقطه ٔ ذوب 651 درجه ٔ صدبخشی (سانتی گراد). در هوا به آسانی جلای خود را از دست می دهد و کدر می شود. بانور سفید خیره کننده ای می سوزد و تبدیل به اکسید منیزیم میشود. ترکیبات آن به صورت کربنات منیزیم دولومیت و کارنالیت در طبیعت یافت میشوند. از عناصر ضروری حیات است. زیرا سبزینه ٔ گیاهان ترکیب آلی منیزیم دار است. منیزیم را از الکترولیز کارنالیت مذاب به دست میاورند. این فلز به مصرف تهیه ٔ آلیاژهای سبک می رسد. سابقاً در عکاسی از نوارهای آن استفاده میکردند. (از فرهنگ اصطلاحات علمی ).
- اکسید دو منیزیم یا منیزی کلسینه ؛ به صورت گرد سفید و به شکل خیلی سبک و بدون بو و مزه وجود دارد. بسیار کم در آب سرد حل میشود و در آب جوشان کمتر محلول است. محلول مایی آن در مقابل تورنسل قلیایی میباشد. رطوبت و انیدرید کربنیک هوا را با مرور به خود می گیرد. از این جهت آن را باید در شیشه های سربسته نگاهداری کنند. (از کارآموزی داروسازی جنیدی ایضاً).
- سولفات دو منیزیم ؛ ملح سدلیتز به صورت تبلورات منشوری اورتورومبیک درخشان ، بی بو و بی رنگ است. مزه ٔ آن شور و تلخ میباشد. در مقابل هوا کمی آب تبلور خود را از دست میدهد. در یک قسمت آب 15 زینه و0/3 قسمت آب صد زینه حل میشود و در الکل غیر محلول است. (از کارآموزی داروسازی جنیدی ص 146).
- منیزی کربناته یا منیزی بلانش یا هیدرو کربنات دو منیزیم ؛ گرد سفید بسیار سبک و بی بو و بدون مزه است و تقریباً در آب سرد و آب جوش حل نمیشود و به سهولت بوی بخارهای معطر را میگیرد از این روی آن را در شیشه های دربسته نگاهداری میکنند. (از کارآموزی داروسازی جنیدی ص 146).

معنی منیزیم در فرهنگ معین

منیزیم
(مَ یِ یُ) [ فر . ] (اِ.) = منیزیوم : فلزی است سبک و با جلای نقره ای که در هوا به آسانی جلای خود را از دست می دهد و کدر می شود. با نور سفید خیره کننده ای می سوزد و به اکسید منیزیم تبدیل می شود. این فلز از عناصر فراوان طبیعت است ولی به حالت آزاد وجود ندار

منیزیم در دانشنامه ویکی پدیا

منیزیم
منیزیم فلزی است به رنگ سفید یا نقره ای با نماد Mg، عدد اتمی ۱۲، وزن اتمی ۲۴٫۳۰۵۰ و ساختار بلور آن شش گوش یا هگزاگونال متراکم است. نام منیزیم از واژهٔ یونانی Magnesia حوضه ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منزنیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و محلول در آب دریاست. منیزیم در گروه دو (IIA) جدول تناوبی به عنوان فلز قلیایی خاکی قرار دارد.
دیرگداز
آلیاژ
تولید فلز منیزیم
داروسازی
سولفور زدایی و نودولی شدن در صنعت آهن و فولاد
کاربردهای شیمیایی
اکسید منیزیم
کربنات منیزیم
بی سولفید منیزیم
سولفات منیزیم * کلرید منیزیم
هیدروکسید منیزیم
منیزیای پخته شده
مکمل غذای حیوانات
منیزیم به عنوان سبک ترین فلز صنعتی با ویژگی های منحصر به فرد متالورژیکی، کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف یافته است. علی رغم وجود محدودیت های ذاتی در تولید و استفاده از منیزیم به دلیل این ویژگی ها روز به روز به کاربرد این فلز در صنایع مختلف افزوده می شود. می توان از ویژگی های منحصر به فرد منیزیم موارد زیر را برشمرد:
با وجود ویژگی های منحصر به فرد و جذاب آلیاژهای منیزیم، این آلیاژها محدودیت های ذاتی به همراه دارند که استفاده از آن ها را محدود ساخته است. دانشمندان در تلاشند که با طراحی آلیاژهای جدید و فرایندهای تولید نوآورانه بر این محدودیت ها فائق آیند. افزایش مصرف روزافزون آلیاژهای منیزیم نشان از موفقیت دانشمندان در توسعه کاربرد آلیاژهای منیزیم و چیره شدن مزیت ها بر محدودیت های این آلیاژها دارد. به طور کلی می توان محدودیت های آلیاژهای منیزیم را در سه دسته طبقه بندی کرد:
۱_ ناهمسانگردی خواص مکانیکی، منیزیم با ساختار هگزاگونال از تقارن پایینی در مقیاس بلوری برخوردار است. چینش خاص صفحات بلوری در ساختار هگزاگونال سبب شده در صفحاتی خاص تراکم شبکه به مراتب از صفحات دیگر بالاتر باشد. این تفاوت تأثیر مستقیمی بر قابلیت حرکت نابجایی ها در جهات مختلف می گذارد. به صورتی که در برخی صفحات و جهات (صفحات قاعده ای) نابجایی ها به راحتی و با تنش برشی پایین قابلیت حرکت پیدا می کنند، درحالی که در سایر صفحات (مانند صفحات منشوری و هرمی) قابلیت حرکت نابجایی ها به شدت محدود است. این ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

منیزیم در جدول کلمات

آلیاژ منیزیم و آلومینیوم
ما گنا لیوم
آلیاژ منیزیم و الومینیوم
ماگنالیوم

منیزیم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهترین زمان مصرف قرص منیزیم   • مضرات منیزیم   • منیزیم در چه غذاهایی است   • فلز منیزیم   • منیزیم جوشان   • مکمل منیزیم   • عوارض افزایش منیزیم در بدن   • عوارض قرص منیزیم   • معنی منیزیم   • مفهوم منیزیم   • تعریف منیزیم   • معرفی منیزیم   • منیزیم چیست   • منیزیم یعنی چی   • منیزیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منیزیم

کلمه : منیزیم
اشتباه تایپی : lkdcdl
آوا : manyazyom
نقش : اسم
عکس منیزیم : در گوگل

آیا معنی منیزیم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )