برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1380 100 1

منوچهر نیستانی

منوچهر نیستانی در دانشنامه ویکی پدیا

منوچهر نیستانی
منوچهر نیستانی (۱۳۱۵–۱۳۶۰)، شاعر معاصر ایرانی است. منوچهر نیستانی در قالب های گوناگون غزل، شعر نو و شعر بی وزن اشعار قابل توجه، نو و عمیق سروده است. نیستانی از شاعران مطرح و پربار معاصر محسوب می شود که دارای زبان شعری مستقل و استوار است. شعر نیستانی شعری است اندوهگین، آمیخته به طنزی تلخ که با زبانی ساده و بی پیرایه از جهان پیرامون خویش سخن می گوید.
چنگیزیان، فاضل. زندگی نامه شاعران ایران، انشارات سر چشمه ۱۳۸۵ خورشیدی
«منوچهر نیستانی شاعر ناتمام». وبگاه ایران صدا. ۱۹/ بهمن/۱۳۸۸. دریافت شده در ۲۷ آبان ۱۳۸۹. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
«زندگی نامه منوچهر نیستانی». فایندفا. دریافت شده در ۲۷ آبان ۱۳۸۹.
منوچهر نیستانی در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در کرمان متولد شد. او تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رسانید. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان دارالفنون تهران پشت سر گذاشت سپس در سال ۱۳۳۴ خورشیدی به دانشسرای عالی تهران راه یافت و در رشته زبان و ادبیات فارسی فارغ التحصیل گردید. از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۲ در دبیرستان های شاهرود به تدریس ادبیات فارسی پرداخت سپس به تهران منتقل شد و در سال ۱۳۵۷ بازنشسته گردید.
نخستین شعرهای نیستانی در روزنامه های بیداری و هفت واد و اندیشهٔ کرمان چاپ رسید و اولین دفتر شعرش با نام «جوانه» در سال ۱۳۳۳ نیز در کرمان منتشر شد. مجموعه شعر بعدی نیستانی در سال ۱۳۳۷ با عنوان «خراب» در تهران چاپ شد. در همان سال خارستان دیوان ادیب قاسمی کرمانی را با تصحیح و تحشیه منتشر کرد. مدتی نیستانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد و اشعار و ترانه هایی برای کودکان سرود. سومین دفتر شعر نیستانی با نام «دیروز، خط فاصله» به سال ۱۳۵۰ منتشر شد. و برگزیده اشعاری از او با نام «دو با مانع» در سال ۱۳۶۹ چاپ شد. وی علاوه بر سرودن شعر، در زمینه پژوهش ادبی و ترجمه نیز فعالیت داشته است.
منوچهر نیستانی پدر توکا نیستانی و مانا نیستانی کاریکاتوریست های معاصر است. او در صبح پنج شنبه ۲۹ اسفند ماه ۱۳۶۰ در حالی که ۴۵ سال بیشتر نداشت دچار سکته قلبی شد و زندگی را وداع گفت. وی در بهشت زهرای تهران قطعه ۸۹، ردیف ۶۹، شماره ۳۷ به خاک سپرده شده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های منوچهر نیستانی

منوچهر نیستانی (۱۹۳۶، کرمان - ۲۰ مارس ۱۹۸۲، تهران) شاعر و مؤلف ایرانی بود.
• «زمان زبان دارد، شعر را باید با زبانِ زمان گفت و زبانِ مردمِ زمان را در آن انعکاس داد، و ادبیات عامیانه مایهٔ سرشاری برای شعر امروز است؛ باید سعی کنیم که بیشتر به آن دست یابیم.»

منوچهر نیستانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی منوچهر نیستانی   • مفهوم منوچهر نیستانی   • تعریف منوچهر نیستانی   • معرفی منوچهر نیستانی   • منوچهر نیستانی چیست   • منوچهر نیستانی یعنی چی   • منوچهر نیستانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منوچهر نیستانی
کلمه : منوچهر نیستانی
اشتباه تایپی : lk,]iv kdsjhkd
عکس منوچهر نیستانی : در گوگل

آیا معنی منوچهر نیستانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )