منهتن

دارالترجمه ر.س.م.ی کاج

دانشنامه عمومی

مَنهَتَن ( به انگلیسی: Manhattan ) ( ‎/mænˈhætən/‎, ‎/mənˈhætən/‎ ) از بخش های پنج گانه کلان شهر نیویورک و مرکز اقتصادی و اداری آن، و از نظر تاریخی محل ایجاد آن است. منهتن در ۱ نوامبر ۱۶۸۳ ایجاد شده و حدود و ثغور آن با شهرستان نیویورک ایالت نیویورک یکی است. از لحاظ تراکم جمعیت، منهتن متراکم ترین نقطه آمریکا با ۲۵٬۸۴۶ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. سازمان ملل متحد و بازار بورس نیویورک در این قسمت قرار دارند. این بخش شامل بیشتر جزیره منهتن، محدود به رود هادسون، رودخانه ایست، و رود هارلم، چند جزیرهٔ کوچک مجاور آن؛ و محله کوچک ماربل هیلز در برانکس است که چسبیده به سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا است و رود هارلم آن را از بقیه منهتن جدا می کند.
منهتن ریشه خود را در یک پست تجاری می داند که توسط استعمارگران جمهوری هلند در سال ۱۶۲۴ در منهتن سفلی تأسیس شده است. این پست در سال ۱۶۲۶ نیو آمستردام نامگذاری شد. از نظر تاریخی منهتن خریداری شده توسط استعمارگران هلندی از بومیان آمریکا در سال ۱۶۲۶ به مدت ۶۰ گایلدرز خریداری شده است که تقریباً برابر ۱۰۵۹ دلار است. این سرزمین و مناطق اطراف آن در سال ۱۶۶۴ تحت کنترل انگلیس قرار گرفت و پس از اعطای زمین چارلز دوم پادشاه انگلیس به |برادرش، دوک یورک، به نیویورک تغییر نام یافت. نیویورک، واقع در منهتن کنونی، از سال ۱۷۸۵ تا ۱۷۹۰ به عنوان پایتخت ایالات متحده استفاده می شد. مجسمه آزادی که شاید مهم ترین نماد ایالات متحده آمریکا باشد و در سال ۱۸۸۶ به منظور خوش آمدگویی به تازه واردان و مهاجران ساخته شد نیز در منطقه منهتن قرار دارد. مجسمه آزادی از میلیون ها مهاجر که در اواخر قرن نوزدهم با کشتی به آمریکا آمدند استقبال کرد و نمادی جهانی از ایالات متحده و آرمان های آزادی و صلح آن است. منهتن در طی ادغام شهر نیویورک در سال ۱۸۹۸ به یک بخش تبدیل شد.
بسیاری از مناطق و مکانهای دیدنی منهتن به خوبی شناخته شده است، زیرا شهر نیویورک در سال ۲۰۱۷ رکورد ۶۲٫۸ میلیون گردشگر را پذیرفته است و منهتن میزبان سه مورد از ۱۰ جاذبه گردشگری پر بازدید جهان در سال ۲۰۱۳ است: میدان تایمز، پارک مرکزی نیویورک و ترمینال گراند سنترال. این منطقه میزبان بسیاری از پلهای برجسته مانند پل بروکلین، پل منهتن، پل ویلیامزبورگ، پل کوئینزبورو، پل تریبورو و پل جرج واشینگتن است. تونل هایی مانند تونل های هلند و لینکلن؛ آسمان خراش هایی مانند ساختمان امپایر استیت، ساختمان کرایسلر و مرکز تجارت جهانی یک؛ و پارک هایی مانند پارک مرکزی. محله چینی ها دارای بالاترین میزان تمرکز مردم چین در نیمکره غربی است و مسافرخانه استون وال در دهکده گرینیچ، بخشی از بنای یادبود ملی استون وال، زادگاه جنبش مدرن حقوق همجنسگرایان محسوب می شود. شهر نیویورک در منتهی الیه جنوب منهتن تأسیس شد، و در محله شهرداری خانه نیویورک، مقر دولت این شهر واقع شده است. کالج ها و دانشگاه های زیادی در منهتن واقع شده اند، از جمله دانشگاه کلمبیا، دانشگاه نیویورک، کورنل تک، کالج پزشکی ویل کرنل و دانشگاه راکفلر، که در میان ۴۰ برتر جهان قرار گرفته اند. ساختمان های مرکز تجارت جهانی که در حملات یازدهم سپتامبر فرو ریختند، در قسمت جنوب غربی این منطقه قرار داشتند. در محل آن ها ساختمان های جدیدی به همراه یک بنای یادبود و «مرکز بین المللی آزادی» احداث شد.
عکس منهتنعکس منهتنعکس منهتنعکس منهتنعکس منهتنعکس منهتن

منهتن (ابهام زدایی). منهتن ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
• منهتن
• منهتن، کانزاس
• منهتن، مونتانا
• منهتن بیچ، کالیفرنیا
پروژه منهتن
پل منهتن
کالج منهتن
• فاصله منهتن
• اس اس منهتن ( ۱۹۳۱ )
• یواس اس منهتن ( وای تی بی - ۷۷۹ )
• اس اس منهتن ( ۱۹۶۲ )
• یواس اس منهتن ( ۱۸۶۳ )
• منهتن ( فیلم ۱۹۲۴ )
• منهتن ( فیلم ۱۹۷۹ )

منهتن (فیلم ۱۹۲۴). «منهتن» ( انگلیسی: Manhattan ) فیلم کمدی رمانتیک است که در سال ۱۹۲۴ منتشر شد.
عکس منهتن (فیلم ۱۹۲۴)

منهتن (فیلم ۱۹۷۹). منهتن ( به انگلیسی: Manhattan ) نام فیلمی آمریکایی محصول ۱۹۷۹ است که وودی آلن کارگردانی کرده است. فیلم دربارهٔ مردی است که در ۴۲ سالگی و بعد از دو بار طلاق گرفتن با دختری ۱۷ ساله قرارهای عاشقانه می گذارد و بعد از مدتی عاشق دوست دختر یکی از دوستانش می شود. فیلم را وودی آلن و مارشال بریکمن نوشتند که قبلاً هم در فیلم آنی هال با یکدیگر همکاری کرده بودند.
نویسنده تلویزیونی آیزاک دیویس ( وودی آلن ) مردی سرخورده و مضطرب است. در سن ۴۲ سالگی از زندگی حرفه ایش ناراضی است. پس بیشتر وقتش را صرف نوشتن و بازنویسی رمانش می کند. زندگی خصوصی او خیلی آشفته است. همسر دومش ( مریل استریپ ) که او را برای زن دیگری ترک کرده است، قرار است زندگینامه خود را که آیزاک جایگاه خوبی در آن دارد، منتشر کند. ایزاک همچنین با تریسی، دختری ۱۷ ساله ( ماریل همینگوی ) رابطه دارد که با او آینده ای برای خود نمی بیند. اوضاع زمانی پیچیده می شود که ییل ( مایکل مورفی ) ، بهترین دوستش، او را به معشوقه اش مری ( دایان کیتن ) معرفی می کند و آیزاک خیلی زود عاشق مری می شود.
فیلم در دو رشتهٔ بهترین بازیگر مکمل زن ( ماریل همینگوی ) و بهترین فیلمنامهٔ غیر اقتباسی، نامزد جایزه اسکار شد و همچنین جایزهٔ بهترین فیلم بفتا را نیز برد. فیلم در فهرست انتخابی ۱۰۰ سال. . . ۱۰۰ خنده که توسط بنیاد فیلم آمریکا تهیه شده و ۱۰۰ فیلم کمدی آمریکایی در آن فهرست شده اند در رتبهٔ چهل وششم قرار گرفت. در سال ۲۰۰۱ کتابخانه کنگره فیلم را از نظر فرهنگی تاثیرگذار خواند و برای محافظت در گنجینه ملی فیلم انتخاب کرد.
عکس منهتن (فیلم ۱۹۷۹)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

مَنْهَتَن (Manhattan)
نمایی از بخشی از شهر نیویورک، امریکا، با ۱,۴۸۸,۰۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۰). طول و عرض منهتن به ترتیب ۲۰، و ۴ کیلومتر است، و بین رودهای هودسُن و ایست واقع شده است. ارتفاع صخره هایی که این بخش بر آن ها واقع شده، در شمال به بیش از ۷۳ متر می رسد. منهتن از شمال و شمال شرقی به رود هارلم و آبنای اِسپایتن دایویل (که آن را از برانکس جدا می کند)، از جنوب به خلیج نیویورک علیا، از غرب به رود هودسُن، و از شرق به ایست ریور محدود است. بخش منهتن همچنین قسمت کوچکی از برانکس و چندین جزیره را در ایست ریور دربر می گیرد. منهتن مرکز اقتصادی نیویورک سیتی است، اما نواحی مسکونی و صنعتی بزرگی نیز دارد که عبارت اند از مرکز تجاری وال استریت، برادوی و سالن های تئاترش، کارْنِگی هال (۱۸۹۱)، مرکز تجارت جهانی (۱۹۷۳) ساختمان امپایر استیت (۱۹۳۱)، مقر سازمان ملل متحد (۱۹۵۲)، مدیسون اسکوئر گاردن و سنترال پارک.

نقل قول ها

منهتن (به انگلیسی: Manhattan) از بخش های پنج گانه شهر نیویورک در آمریکا است که به صورت شبه جزیره ای در شهر نیویورک قرار دارد و مهم ترین مراکز تجاری و اقتصادی ایالات متحده آمریکا را در خود جای داده است. از لحاظ چگالی، جمعیت منهتن چگال ترین نقطه آمریکا با چگالی ۲۵٬۸۴۶ نفر در هر کیلومتر مربع، می باشد. سازمان ملل متحد و بازار بورس نیویورک در این قسمت قرار دارد.
• سوال- محله محبوب شما در نیویورک کجاست؟جواب- «، زیرا محله زیبای رویاهای کودکی من بود. من در بروکلین بزرگ شدم که یک محله خوب دیگر است. اما منهتن دارای همه خواستنی ها بود: جاز، اغلب سینماهای بزرگ، و سنترال پارک. از همان لحظه ای که توانستم خانه پدری ام را ترک کنم به منهتن رفتم و تاکنون نیز عمر خود را درآنجا گذرانده ام.»وودی آلن، سوالات خوانندگان مجله تایم -> منهتن

منهتن (فیلم). منهتن (به انگلیسی: Manhattan) نام فیلمی آمریکایی محصول ۱۹۷۹ است که توسط وودی آلن کارگردانی شده است. فیلم دربارهٔ مردی است که در سن ۴۲ سالگی و بعد از دو بار طلاق گرفتن با دختری ۱۷ ساله قرارهای عاشقانه می گذارد و بعد از مدتی عاشق دوست دختر یکی از دوستانش می شود.

پیشنهاد کاربران

شاید بهتر باشه داستان این اسم رو بدونید . . .
معنی اسم منتهن یا" مان هاتان " یعنی ما مست و سر خوشیم
و خب اروپایی ها وقتی می خواستن این قسمتو از سرخپوستا بگیرن براشون شراب آوردن
و همه ی سرخپوستا از پیر تا جوون به شراب وابسته شدن و حاضر بودن براش هر کاری کنن
اروپایی ها به این طریق به منافعشون رسیدن
the end : )
من هتن یا هاتن
۱ -
من =من
۲_درکوردی
الف ، هتن یاهاتن =آمدن
ب_هتن یا هوتن =خوتن=خوابیدن
ج - هتن یا هوتن =خوشن یا =خوش بودن
پس
۱_من امدن
۲ - من خوابیدن
۳_من خوش بودن
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما