برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1339 100 1

مناجات شعبانیه

مناجات شعبانیه در دانشنامه اسلامی

مناجات شعبانیه
مُناجات شَعبانیه مناجاتی از حضرت علی(ع) که گفته اند همه امامان(ع) پس از ایشان به قرائت آن اهتمام داشته اند. این مناجات را نمونهٔ کاملی از تضرع و وصف حال برگزیده ترین بندگان صالح خدا با خداوند متعال به شمار آورده اند. شیعیان غالبا مناجات شعبانیه را در ماه شعبان می خوانند.
منابع دعایی شیعه این مناجات را از ابن خالویه نقل کرده اند و او نیز به صورت مرسل این دعا را از امیرالمومنین(ع) نقل کرده است. این مناجات در مفاتیح الجنان نیز آمده است.
راوی این مناجات شخصی به نام قاضی علی بن محمد بن یوسف بن مهجور فارسی، مکنی به «ابن خالویه» است.
مناجات شعبانیه
یکی از نغزترین، معروف ترین و زیباترین ادعیه، «مناجات شعبانیه » است که به روایت «ابن خالویه »، این مناجات را حضرت امیر(ع) و امامان دیگر در «ماه شعبان » می خواندند. در «مفاتیح الجنان » نیز در اعمال مشترکه ماه شعبان، به عنوان «عمل هشتم » آمده است و آغاز آن چنین است: «اللهم صل علی محمد و آل محمد واسمع دعائی اذا دعوتک ...».
امام خمینی (قدس سره) با یادکرد پیوسته از این دعا و مضامین بلندش، توجه امت ما را به این گنجینه عرفانی بیشتر معطوف می ساخت. به عنوان نمونه با عبارات زیر:
«مناجات شعبانیه از مناجاتهایی است که اگر یک نفر انسان دلسوخته، یک عارف دلسوخته - نه از این عارفهای لفظی - بخواهد آن را شرح کند، و شرح کند از برای دیگران، بسیار ارزشمند است و محتاج به شرح است ...»
«چه بسا مسائل عرفانی که در قرآن و این مناجاتهای ائمه اطهار(ع) و همین «مناجات شعبانیه » مسائل عرفانی هست که اشخاص، فلاسفه، عرفا، تا حدودی ممکن است ادراک کنند، بفهمند عناوین را، لکن آن ذوق عرفانی چون حاصل نشده است، نمی توانند وجدان کنند.»
«مناجات «شعبانیه » را خواندید؟ بخوانید آقا! مناجات شعبانیه از مناجاتهایی هست که اگر انسان دنبالش برود و فکر در او بکند، انسان را به یک جایی می رساند ... همه ائمه هم به حسب روایت می خواندند.»
در کتاب مفاتیح الجنان در چنین آمده است:
اعمال مشترکه ماه شعبان: چند امر است: هشتم بخواند این مناجات مرویه از ابن خالویه را که نقل کرده و گ ...

مناجات شعبانیه در دانشنامه ویکی پدیا

مناجات شعبانیه
مناجات شعبانیه یکی از مناجات های شیعیان در ماه شعبان است که از علی بن ابیطالب (امام اول شیعیان) نقل شده است. این دعا به داشتن مضامین عرفانی و بلند مشهور و خواندن آن توسط شیخ عباس قمی در غیر شعبان نیز توصیه شده است.
صلوات شعبانیه
دعای کمیل
دعای توسل
دعای مجیر
دعای عهد
دعای ندبه
دعایجوشن صغیر
دعایجوشن کبیر
سید بن طاووس در کتاب اقبال، مولی محمدباقر مجلسی در بحار الانوار، سماهیجی در الصحیفه العلویه و شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان به طور ارسال این مناجات را نقل کرده اند.(مشاهده متن زیارت)
راوی این روایت حسین بن خالویه و بنا به احتمالی علی بن محمد بن خالویه است.
میرزا جواد ملکی تبریزی از عرفای شیعه درباره این دعا گفته است:.mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مناجات شعبانیه

مناجات شعبانیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مناجات شعبانیه   • مفهوم مناجات شعبانیه   • تعریف مناجات شعبانیه   • معرفی مناجات شعبانیه   • مناجات شعبانیه چیست   • مناجات شعبانیه یعنی چی   • مناجات شعبانیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مناجات شعبانیه
کلمه : مناجات شعبانیه
اشتباه تایپی : lkh[hj aufhkdi
عکس مناجات شعبانیه : در گوگل

آیا معنی مناجات شعبانیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )