برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1640 100 1
شبکه مترجمین ایران

منات

/manAt/

معنی منات در لغت نامه دهخدا

منات. [ م َ ] (روسی ، اِ) یک نوع پولی که معادل یک صد کوپک است. (ناظم الاطباء). مسکوکی سیمین روس را. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

منات. [ م َ ](اِخ ) نام بتی در عرب که هذیل و خزانه که هر دو قبیله ای است از عرب آن را می پرستیدند. (غیاث ). بت قبایل اوس و خزرج و غسان. (مفاتیح العلوم خوارزمی چ بنیاد فرهنگ ص 40) :
همچنان کو گفت می گوید سخن
دیو در عزی و لات اندر منات.
ناصرخسرو.
هم دیده داری هم قدم هم نور داری هم ظلم
در هزل و جد ای محتشم هم کعبه گردی هم منات.
سنائی (دیوان چ مصفا ص 375).
گرچه هر دو ز جبلّت سنگند
فرق باشد ز منی تا به منات.
خاقانی.
کی برند آب درمنه بر لب آب حیات
کی شود سنگ منات اندرخور سنگ منا.
خاقانی (دیوان چ سجادی ص 22).
بتی دیدم از عاج در سومنات
مرصع چو در جاهلیت منات.
سعدی (بوستان ).

مناة. [ م َ ] (ع اِ) مَنا. (اقرب الموارد). رجوع به منا (معنی اول ) شود.

مناة. [ م َ ] (اِخ ) نام بتی است درعرب. (مهذب الاسماء). نام بتی ، مَنَوی ّ منسوب بدان. (منتهی الارب ). نام بتی که مناءة نیز گویند. (ناظم الاطباء). بتی است که دو قبیله ٔ هذیل و خزاعه را بود میان مکه و مدینه و آن را مناءة نیز گویند و نسبت به آن منوی است. (از اقرب الموارد). رجوع به منات شود.

مناة. [ م َ ] (اِخ ) موضعی است به حجاز. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

منأت. [ م ُ ءَ ] (ع ص ) دورکرده. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

معنی منات به فارسی

منات
نام بتی بوده که بعضی از طوایف عرب قبل ازاسلام آنرا پرستش میکردند و کافران منات را دزدیده به هندوستان بردند و محلی برای آن ساختند که به بتکده سومنات معروف شد و پرستشگاه بت پرستان بود تا اینکه سلطان محمود غزنوی هندوستان را تسخیر کرد و سومنات را ویران ساخت و جواهرات آنرا بغنیمت برد.
( اسم ) پول رایج روسیه برابر ۱٠٠ کپک
[ گویش مازنی ] /menaat/ نوعی گردن بند - نوعی سنگ قیمتی
[ گویش مازنی ] /manaat hasveyan/ مستدل بودن سخن

معنی منات در فرهنگ معین

منات
(مَ) [ ع . ] (اِ.) نام بتی از بت های مورد پرستش بعضی از طوایف عرب پیش از اسلام .
( ~.) [ روس . ] (اِ.) پول رایج روسیه .

معنی منات در فرهنگ فارسی عمید

منات
پول رایچ روسیه، برابر با صد کوپک.

منات در دانشنامه اسلامی

بُت منات از بت های موجود در کعبه و یکی از سه بت اصلی ای است که اعراب در ابتدای ظهور اسلام، در عقاید خرافی خود آنها را «دختران خدا» می شمردند. نام دو بت دیگر لات و عزی می باشد.
منات قدیمی ترین بت عرب بود که در کنار دریا از ناحیه «مشلّل» در «قدید» میان مکه و مدینه نصب شده بود و تمامی اعراب، آن را بزرگ می شمردند و به نام آن قربانی می کردند. در این میان، اوس و خزرج، نزد این بت، حجشان را پایان می دادند و سرشان را می تراشیدند. منات، یکی از سه زن خدای است که در قرآن از آن یاد شده است.
وجه تسمیه
در معنای این بتِ مؤنث آورده اند که از ریشه «منی» به معنای «ریختن» است. وجه تسمیه منات را بدان خونی دانسته اند که بعد از قربانی بر این بت ریخته می شده است. البته این دلیل، منطقی به نظر نمی رسد، زیرا به این معناست که این بت تا مدت ها بدون نام پرستش می شده و سپس نامی پیدا می کرده است. دیگران نیز منات را از کلمه "منا " و "منیه" و به معنای «مرگ و تقدیر» گرفته اند که آن را با یکی از خدایان بابلی به نام «مامناتو» یکی می دانسته اند.
نماد مرگ و تقدیر
منات، نزد عرب ها نماد مرگ است، ولی بابلیان، آن را نماد تقدیر می دانستند. در تصور عرب، «قضا و قدر» مذکر است، نه مؤنث و ایشان، نزد این بت از تیرهای قرعه (ازلام) استفاده نمی کردند.
سرانجام منات
...

منات در دانشنامه ویکی پدیا

منات
منات می تواند به موارد زیر اشاره کند:
منات جمهوری آذربایجان، یکای پول جمهوری آذربایجان
منات ترکمنستان، یکای پول کشور ترکمنستان
منات (بت)، بتی از بت های موجود در کعبه در صدر اسلام
منات یکی از ۳ ایزدبانوی مهم مکه، قبل از اسلام بود. اعراب پیش از اسلام معتقد بودند، منات، ایزدبانوی سرنوشت است. پرستش کنندگانش از او طلب نزول باران و پیروزی در جنگ با دشمنانشان می کردند.
اساف
ایشتار
اقیصر
لات
آستارته
اترثه (سوری)
بعل شمن
بعل
بس (مصری-عربی)
ذوالخلطه
ذوالشرا
الله (سامی)
ایشتار
غبغب
منات همسر هبل و دختر الله در نظر گرفته می شد. دو دختر دیگر الله، لات و عزی بودند.
مانات یکای پول جمهوری آذربایجان که هر مانات برابر با ۱۰۰ گپیک (به ترکی آذربایجانی: qəpik) است. واژه مانات از واژه روسی "монета" (مُنِتا) به معنی سکه گرفته شده است.
فهرست یکای پول رایج کشورها
در حال حاضر ارزش هر مانات جدید جمهوری آذربایجان معادل ۸۷۰۰ تومان است.
منات یکای پول رسمی جمهوری آذربایجان می باشد. مقدمه چینی های تهیه منات آذربایجان در دوران ریاست «ایاز مطلب اف» اولین رئیس جمهوری این کشور شروع گشت و چاپ پول ها در دوران ریاست «ابوالفضل ایلچی بیگ» تحقق یافت. اولین دوره چاپ منات پس از کسب استقلال آذربایجان در ۱۵ اوت سال ۱۹۹۲ به انتشار رسید. طراح اولین طرح های منات «الدار میکاییل زاده» است.
در تاریخ ۷ فوریه سال ۲۰۰۵، رئیس جمهوری آذربایجان فرمانی به نام «در مورد تغییر بهای پولی و مقیاس ارزها در جمهوری آذربایجان» صادر نمود. بر اساس این فرمان، از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۶، پول های نسل جدید شروع به انتشار کردند. استفاده از یکاهای ارزی دیگر به عنوان وسیله پرداخت در قلمرو جمهوری آذربایجان ممنوع است. حق لغو و خارج کردن منات از گردش وجوه نقدی به بانک مرکزی جمهوری آذربایجان تعلق دارد. در نتیجه انتقال به منات جدید، نرخ ۱ منات جدید برابر ارز ۵۰۰۰ منات قدیمی گردید. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

منات در دانشنامه آزاد پارسی

مَنات
نام یکی از بت های بزرگ مردم عربستان در پیش از اسلام، که آن را از سنگی سیاه تراشیده بودند. همچنین گفته اند که منات بتی از سنگ بوده که در جوف کعبه قرار داشته است و آن را خدای قسمت و سرنوشت می دانسته اند. در قرآن فقط یک بار از این بت یاد شده است (نجم، ۲۰). منات بیشتر به قبیلۀ هُذَیل و خزاعه اختصاص داشته است. اوس و خَزرج، دو قبیلۀ عمدۀ مدینه، آن را پیش از اسلام می پرستیدند. همچنین به گفتۀ ابن عربی قبیلۀ ازد و بنی غسّان نیز این بت را می پرستیدند و در طواف حج زمان جاهلیت، منات جانشین سعی میان صفا و مروه بوده است. منات را از «منا» به معنی ریختن مشتق دانسته اند چراکه خون ذبایح بیشتر در پای این بت ریخته می شد. در سالِ فتح مکه، شکسته شد.

منات را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هر منات چند تومان است   • قیمت منات آذربایجان در بازار امروز   • منات ترکمنستان   • منات به ریال   • قیمت منات ترکمنستان   • قیمت منات آذربایجان در بازار آزاد   • قیمت منات امروز   • قیمت منات ترکمنستان در بازار تهران   • معنی منات   • مفهوم منات   • تعریف منات   • معرفی منات   • منات چیست   • منات یعنی چی   • منات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منات

کلمه : منات
اشتباه تایپی : lkhj
آوا : manAt
نقش : اسم
عکس منات : در گوگل

آیا معنی منات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )