برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1359 100 1

ملین

/molayyen/

مترادف ملین: یبوست زدا، نرم کننده، آرام کننده

برابر پارسی: نرم کننده، نرم گرداننده، نرمش دهنده

معنی ملین در لغت نامه دهخدا

ملین. [ م ُ ل َی ْ ی ِ ] (ع ص ، اِ) نرم گرداننده. (آنندراج ). هر چیزی که نرم کند. (ناظم الاطباء). نرم کننده. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : اگر هنوز بر صلابت حال اول است به سخنهای ملین و گفتار چرب مبین اگر نرم نشود باری در درشتی نیفزاید. (مرزبان نامه چ قزوینی ص 122). || (اصطلاح پزشکی ) لینت دهنده و سست کننده و اسهال آورنده و هر آنچه شکم را نرم کند. (ناظم الاطباء). طبیبان جز داروی تیزرا (چون سقمونیا و شحم حنظل و خربق سیاه و تربد و مانند آن ) مسهل نگویند از بهر آنکه داروهای قابض و لزج و شیرین و شور استفراغ اندک کند و جز از معده و امعاء و آنچه بدین نزدیک است استفراغ نکند. [ و داروهای استفراغ کننده را که تیز نباشد ] ملین گویند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ، یادداشت به خط مرحوم دهخدا). دوایی که به قوت حرارت معتدله و رطوبت خود اخراج نماید آنچه در معده و امعاء است ، مانند مغز فلوس و تمرهندی و شیرخشت. (فهرست مخزن الادویه ). اعم از منضج و مزلق و مخرج ما فی المعده و امعاء است. (تحفه ٔ حکیم مؤمن ). مسهلی سبک. لینت بخش . که شکم براند اندکی چون مسهل. دارو که معده را به کار دارد نه به بسیار مسهل. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

ملین. [ م ُ ل َی ْ ی َ ] (ع ص ) نرم گردانیده شده. (آنندراج ). نرم شده. || آرام شده. (ناظم الاطباء).

معنی ملین به فارسی

ملین
( اسم ) ۱ - نرم گرداننده ۲ - غذا یا دوایی که با خوردن آن مزاج اندکی عمل کند توضیح دوایی که بقوت حرارت معتدله و رطوبت خود اخراج نماید آنچه در معده و امعائ است مانند مغز فلوس و تمر هندی و شیر خشت ( مخزن الادویه ) .
جهت بواسیر پوست هلیله کابلی هلیله سیاه و پوست هلیله زرد و آمله مقشر و اسطوخودوس و افتیمون و بسفایج از هر یکی ده درم تربد سفید محکوک هفت درم مقل و فلوس و خیار و چنبر از هر یکی سه درم مقل و خیار شنبر در آب حل و صاف کنند و عسل کف گرفته سه وزن ادویه بر سر آن کنند و داروها را بروغن بادام چرب نموده بدان بسرشند و معجون سازند که بغایت نافع است .

معنی ملین در فرهنگ معین

ملین
(مُ لَ یِّ) [ ع . ] (اِفا.) هرآنچه که باعث شکم روی باشد.

معنی ملین در فرهنگ فارسی عمید

ملین
دارویی که معده و روده ها را نرمی و لینت بدهد، نرم کننده.

ملین در دانشنامه ویکی پدیا

ملین
مُلَیّن ماده یا دارویی که برای رفع یبوست مصرف می کنند. این مواد می توانند طبیعی باشند، مانند روغن کرچک و زیتون، یا صناعی، مانند بیزاکودیل. ملین های متنوعی وجود دارند که در سرعتِ شروعِ اثر، محل اثر (راست روده، رودهٔ بزرگ و رودهٔ کوچک)، اَشکال دارویی، فواصل مصرف، طعم و عوارض جانبی متفاوتند؛ بنابراین، برحسب نوع مشکل، می توان مناسب ترین آنها را انتخاب کرد. البته کلیهٔ فراورده های ملیّن در مقادیر بالاتر، به صورت مسهل عمل می کنند.
لغتنامۀ دهخدا
ملیّن: هر چیزی که نرم کند (ناظم الاطباء)؛ نرم کننده (اصطلاح پزشکی)؛ لینت دهنده و سست کننده و اسهال آورنده و هرآنچه شکم را نرم کند (ناظم الاطباء). طبیبان جز داروی تیزرا (چون سقمونیا و شحم حنظل و خربق سیاه و تربد و مانند آن) مسهل نگویند ازبهر آن که داروهای قابض و لزج و شیرین و شور استفراغ اندک کند و جز از معده و امحاء و آنچه بدین نزدیک است استفراغ نکند. ملین گویند. (ذخیرهٔ خوارزمشاهی). دوایی که به قوّت حرارتِ معتدله و رطوبتِ خود اخراج نماید آنچه در معده و امعاء است؛ مانند مغز فلوس و تمر هندی و شیرخشت، شکر تیغال، گزانگبین، گز علفی، ترنجبین و شکر سرخ. (فهرست مخزن الادویه). اعم از منضج و مزلق و مُخرِج ما فی المعده و امعاء است. (تحفهٔ حکیم مؤمن). مسهلی سبک، لینت بخش که شکم برانَد اندکی چون مسهل. دارو که معده را به کار دارد نه به بسیار مسهل.
ملیّن های قندی: شکر تیغال، بیدخشت، شیرخشت، گزانگبین، گز علفی، ترنجبین و شکر سرخ.
ملیّن های روغنی: کرچک، زیتون، بادام شیرین، کتان، نارگیل، کاسکارا.
ملین (به آلمانی: Mellin) یک منطقهٔ مسکونی در آلمان است که در بتسندورف واقع شده است. ملین ۲۰۲ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای آلمان
ملین واکر (انگلیسی: Melaine Walker؛ زادهٔ ۱ مارس ۱۹۸۳) دونده دو سرعت اهل جامائیکا است.
ملین واکر در اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی
ملین واکر در کمیته بین المللی المپیک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ملین در دانشنامه آزاد پارسی

مُلَیِّن (laxative)
ترکیبی برای رفع یبوست و حرکات نامنظم روده. در پزشکی، استفادۀ طولانی مدت و منظم از این ترکیبات را توصیه نمی کنند، زیرا ورزش منظم و رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان الیاف گیاهی بهترین راه جلوگیری و درمان یبوست است.

ارتباط محتوایی با ملین

ملین در جدول کلمات

شیرابه های برگ و ساقه های گیاه خارشتر که ملین بوده و جوشانده آن برای سرفه و درد سینه مفید است
ترنجبین
میوه ملین و اشتها آور
البالو

معنی ملین به انگلیسی

aperient (اسم)
ملین
laxative (اسم)
ملین ، ضد یبوست
relaxant (اسم)
ملین ، سست کننده
lenient (صفت)
ملین ، ملایم ، اسان گیر ، با گذشت ، بامدارا
laxative (صفت)
ملین ، ضد یبوست

معنی کلمه ملین به عربی

ملین
متساهل , مسهل , ملين

ملین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

MH
آرام کننده
علی باقری
ملین یا مل ( اصطلاح خیاطی ) : گج یا صابون خیاطی که با آن روی پارچه و الگو خط انداخته می شود .
Il Duce
مسهل

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• داروهای ملین   • شیاف ملین   • میوه های ملین   • مسهل   • قویترین ملین گیاهی   • قرص ملین سی لاکس   • معنی ملین   • ملین های طبیعی   • مفهوم ملین   • تعریف ملین   • معرفی ملین   • ملین چیست   • ملین یعنی چی   • ملین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ملین
کلمه : ملین
اشتباه تایپی : lgdk
آوا : molayyen
نقش : اسم
عکس ملین : در گوگل

آیا معنی ملین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )