برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1684 100 1
شبکه مترجمین ایران

ململی

معنی ململی در لغت نامه دهخدا

ململی. [ م َ م َ ] (اِخ ) شعبه ای از طایفه ٔ بابادی هفت لنگ بختیاری ودارای شعب ذیل است : سله چین ، کوروند، ملورچی ، حلوانی ، شهنی ، نصیر و گمار. (جغرافیای سیاسی کیهان ص 74).

ململی در دانشنامه ویکی پدیا

ململی
ململی، طایفهٔ مالملی یا مُلمُلی یکی از طوایف ایل بختیاری است، که در بخش بندی طوایف بختیاری، جزء شاخه هفت لنگ، از باب بابادی باب می باشد. نه تش بزرگ طایفهٔ ململی از این قرار است:
تیره اولاد
باچی
کوراوند
سلحچین
سلحشور
لیموچی
صالح وند
حلوایی
نظروند
سلیمون وند


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ململی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیر راکیان
نوشتار صحیح این طایفه مالملی است .
که از دو بخش مال و مِلی تشکیل شده است . مِلی نام کوهی در استان 4 محال و بختیاری میباشد و وجه تسمیه این طایفه از نام این کوه است .
مالملی بعلاوه طوایف برجوئی( راکی) و مدملیل در مجموع به راکی باب مشهور هستند .
مالملی شامل ؛
تیره اولاد ( کلانتران راکی باب)
سله چین که از 5 تیره تشکیل شده
کو راوند 6 تیره
لمورچی 4 تیره
حلوایی 4 تیره
صالح وند
دویت عرب
شهنی 12 تیره
گمار 4تیره
نصیر 4 تیره
متشکل بوده است که طوایف شهنی . نصیر و گمار بعدا مانند طوایف برجویی و مدملیل از آن جدا شدند .
برجوئی 9 تیره
مدملیل 5 تیره
این طوایف در مجموع راکی باب خوانده میشوند . و دارای هویتی مستقل از باب بابادی هستند . ولی همیشه این دو ایل با هم متحد بود ند
قربان مهدی پور
شجره نامه تیره مهدی طایفه ململی مهدی
...
...
خداداد
گدا
عبدالله
کلی غلام
آقا رحیم
مم رحیم
علی پناه
احمد
قربان
پویان مهدی پور
عليرضا دورکي
بختیاری های هفت لنگ به چهار قسمت بهداروند ،دورکی ،بابادی ،دینارونی تقسیم می شوند که طایفه مٌلمٌلی یکی از طوایف بابادی می باشد . در چند صد سال پیش شخصی به اسم مٌلابهاراز طایفه مٌلمٌلی از اطراف ایذه یا مسجد سلیمان به اطراف شهرستان آبدانان کوچ می کند و پس از مدتی در آنجا با خانمی که از ساکنین آن منطقه است ازدواج می کند . مٌلابهارپس از ازدواج صاحب ۵ فرزند پسر به اسم زکی ،رحمت ، ناصر ، نیره ، رضا می شود � مٌلابهار به دلیل اینکه سواد خواندن و نوشتن دارد و وضع مالی اش نسبت به افراد ساکن آن زمان اندکی بهتر بود و در خانه خود به فرزندانش سواد خواندن و نوشتن می آموخت ساکنین آن زمان به فرزندان مٌلابهار، مال مٌلا می گفتند.(مال به معنای ثروت و وضع مالی خوب) (مٌلا هم به معنای با سواد ) می باشد و رفته رفته به آنها مال مٌلایی می گفتند که ( ی آخر ی نسبت می باشد ) بعبارتی مال مٌلایی ها از مٌلمٌلی (بابادی =هفت لنگ بختیاری ) هستند .اکنون ۵ فرزند مٌلابهار اسم ۵ تیره ایل مال مٌلایی می باشد . مال مٌلایی ها رفته رفته شغل اصلی آنها دامداری و اندکی کشاورزی بوده و به مرور زمان در روستای شهرک هزارانی (روستایی از شهرستان آبدانان استان ایلام ) ساکن می شوند بعبارتی سکونت گاه اصلی ایل مال مٌلایی روستای شهرک هزارانی می باشد اما تعداد زیادی از مال مٌلایی ها در مورموری (بخش آبدانان) و عده زیادی در موسیان (شهرستان دهلران استان ایلام) و عده زیادی نیز در خود شهرستان دهلران و عده ای دیگر در روستای دالپری (شهرستان دهلران ) سکونت دارند و از همه اینهاگذشته تعداد خیلی زیادتری از مال مٌلایی ها نیز در شهرستان شوش (استان خوزستان ) ساکن هستند که بعد از دوران جنگ تحمیلی در شهرستان شوش ساکن شده اند .عده کمتری از آنها نیز در تهران و خرم آباد و ایلام و اندیمشک (شهرک آزادی) و اهواز ساکن هستند . همه مال مٌلایی های که در شهرستان ها پراکنده شده اند با هم نسبت فامیلی دارند و هیچگونه جدایی بین آنها وجود ندارد و در مواقع سختی با هم اتحاد دارند . این پراکندگی مال مٌلایی ها و جمعیت زیاد آنها باعث شده که از طایفه مال مٌلایی فراتر رفته و به آنها ایل مال مٌلایی گفته شود . شغل اصلی بیشتر مال مٌلایی ها دامداری است که ییلاق و قشلاق خود را بین شهرستان آبدانان و شهرستان دهلران می گذرانند و عده کمتری نیز کشاورز هستند . مال مٌلایی ها هیچگونه وابستگی به هیچ طایفه یا ایل دیگری ندارند و بصورت مستقل هستند . و زبان اصلی آنها لری می باشد.
جواد صفي نژاد _تاريخ شناس -تهران
سلام آقاي دورکي متني رو که نوشتيد تا حدودي درسته اما نکته اي هست که خدمت شما عرض مي نمايم . شخصي به اسم بهار از ايل بختياري جدا مي شود و تنهايي وارد منطقه پشتکوه مي شود و چون تنها شخصي است که سواد خواندن و نوشتن دارد به او ملابهار گفتند . (مٌلا در زبان بختياري به معناي فرد باسواد مي باشد ) و بعد از چند سال سکونت در آنجا و قبل از ازدواج قصد ترک ديار پشتکوه مي کند و مي خواهد به ديار خود برگردد که بنا به دلايلي او را از اينکار منصرف مي کنند و دوباره اورا به پشتکوه بر مي گردانند . وشخصي از ساکنان آن منطقه دختر خود را به ملابهار مي دهد و ملا بهار در آنجا ساکن مي شود اما چون املاک آن منطقه در تحت تملک ديگر طوايف است ملابهار تصميم ميگيرد به دربار پادشاه آن زمان برود و تقاضاي ملک کند که پادشاه نيز چون بيش تر مناطق آن زمان در تملک ديگر طوايف است . مناطقي را که در تملک ديگر طوايف نيست را به ايشان مي دهد . و ملابهار از ملک پدر زن خود جدا مي شود و در آن منطقه که پادشاه به آن داده مي رود و در آنجا ساکن مي شود . بعد از سکونت در آنجا ملابهار صاحب 4 فرزند پسر مي شود و چون ملابهار از ايل بختياري است سعي مي کند که اسم هايي با ريشه بختياري براي فرزندان خود انتخاب کند که اسم آنها عبارتند از 1- بختيار بهار 2- نساربهار 3- مروار بهار 4-نصير بهار .-----. سپس بعد از مدتي که مي گذرد وضع معيشت ملابهار بهتر مي شود و صاحب مال و ثروت مي شود و چون ملابهار در خانه به فرزندان خودش سواد خواندن و نوشتن مي آموزد رفته رفته به بچه هاي ملابهار مال ملايي مي گويند . که مال در زبان بختياري به معني ثروت مي باشد . ملا هم در زبان بختياري به معني باسواد مي باشد ي آخر هم ي نسبت مي باشد . مال ملايي در زبان بختياري به معني کسي است که هم ثروت و هم سواد داشته باشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ململی   • مفهوم ململی   • تعریف ململی   • معرفی ململی   • ململی چیست   • ململی یعنی چی   • ململی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ململی

کلمه : ململی
اشتباه تایپی : lglgd
عکس ململی : در گوگل

آیا معنی ململی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )