برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1448 100 1

مفاتیح العلوم

معنی مفاتیح العلوم به فارسی

مفاتیح العلوم
کتابی است در لغات علمی تالیف محمد بن احمد بن یوسف خوارزمی که در نیمه دوم قرن چهارم هجری برای ابوالحسن عتبی وزیر نوح بن منصور سامانی تالیف شدهاست .

مفاتیح العلوم در دانشنامه اسلامی

مفاتیح العلوم
«مفاتیح العلوم»، تألیف ابوعبدالله، محمد بن احمد بن یوسف کاتب خوارزمی، به زبان عربی و موضوع آن، بیان علوم مختلف است.
متن کتاب، شامل دو مقاله است. مقاله اول، مشتمل بر شش باب به ترتیب 11، 7، 12، 8، 5 و 9 فصلی(مجموعا 52 فصل) و مقاله دوم، دارای نه باب به ترتیب 3، 9، 8، 5، 4، 4، 3، 2 و 3 فصلی(مجموعا 41 فصل) می باشد.
برخی از ابواب و فصول کتاب، بسیار خلاصه و مختصر و در عین حال مفید و باارزش است و برخی، بسیار مفصل و با ذکر جزییات بیان شده است.
در آغاز کتاب، مقدمه ای مفصل با مطالبی متنوع، به قلم دکتر عبدالامیر اعسم، درج شده است.
کتاب، مصدر و منبع مناسبی پیرامون علوم مختلف است که با اسلوب و شیوه ای خاص و بسیار منظم و دقیق در باره علوم گوناگون بحث کرده است و در حقیقت برای خواننده کلیدی است که به وسیله آن می تواند ابواب علوم مختلف را بگشاید و به گنجینه هایی از معارف دست یابد.
کتاب «مفاتیح العلوم»، تالیف ابو عبدالله، محمد بن احمد بن یوسف کاتب خوارزمی ، به زبان عربی و موضوع آن، بیان علوم مختلف است.
متن کتاب، شامل دو مقاله است. مقاله اول، مشتمل بر شش باب به ترتیب ۱۱، ۷، ۱۲، ۸، ۵ و ۹ فصلی (مجموعا ۴۲ فصل) و مقاله دوم، دارای نه باب به ترتیب ۳، ۹، ۸، ۵، ۴، ۴، ۳، ۲ و ۳ فصلی (مجموعا ۴۱ فصل) می باشد. برخی از ابواب و فصول کتاب، بسیار خلاصه و مختصر و در عین حال مفید و باارزش است و برخی، بسیار مفصل و با ذکر جزییات بیان شده است. در آغاز کتاب، مقدمه ای مفصل با مطالبی متنوع، به قلم دکتر عبد الامیر اعسم، درج شده است.
گزارش محتوا
کتاب، مصدر و منبع مناسبی پیرامون علوم مختلف است که با اسلوب و شیوه ای خاص و بسیار منظم و دقیق در باره علوم گوناگون بحث کرده است و در حقیقت برای خواننده کلیدی است که به وسیله آن می تواند ابواب علوم مختلف را بگشاید و به گنجینه هایی از معارف دست یابد. کسی که کتاب را با دقت نظر و تفکر در مطالب و حکمت های آن مطالعه نماید از آن لذت می برد و بدون رفتن به جلسات علمی متعدد می تواند صاحب علومی بسیار گردد. مؤلف، خطبه را با حمد و ستایش خداوند متعال ...

مفاتیح العلوم در دانشنامه ویکی پدیا

مفاتیح العلوم
مَفاتیحُ العلوم (به معنی:گشایندهٔ دانش ها، کلید دانش ها) دانشنامه ای است که ابوعبدالله کاتب خوارزمی بین سال های ۳۷۶-۳۷۲ هجری قمری نوشته است و یکی از کهن ترین دانشنامه های دورهٔ اسلامی می باشد و تا امروزه ارزشمند شمرده می شود.
در ویکی مدیا : https://upload.wikimedia.org/wikisource/ar/5/54/%D9%85%D9%81%D8%A7%D8%AA%D9%8A%D8%AD_%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85.pdf
خوارزمی دربارهٔ این اثرش در دیباچه توضیح داده:
این کتاب را مفاتیح العلوم (کلیدهای دانش) نام نهادم برای آن که مدخل دانش است و برای بیش تر دانش ها به اندازهٔ کلید است. پس هر کسی آن را بخواند و مطالبش را به خاطر بسپارد و سپس در کتاب های علمی به دقت بنگرد، با آن علوم آشنا می شود و به رازهای آن ها پی می برد. اگرچه با آن علوم بیگانه باشد و با اهل آن دانش ها مصاحبت و هم نشینی نکرده باشد... کتابی که کلید همهٔ دانش ها باشد و دشواری های صنعت های پیشین را آسان کند و رمزها و اصطلاح های هر گروه از دانشمندان را برداشته باشد، همان رمزها و اصطلاح هایی که فرهنگ های موجود از وجود آن ها خالی است.
این کتاب را در دو بخش (مقاله) تدوین شده. بخش اول، شامل علوم شریعت و آن مقدار از علوم عربی (ادبیات و زبان شناسی عرب و تاریخ) است که به این مبحث مربوط می شود. بخش دوم در علوم عجم (مردم غیرعرب) است؛ یعنی علوم ایرانی ها، یونانی ها و دیگر ملت ها.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مفاتیح العلوم در دانشنامه آزاد پارسی

مَفاتیحُ الْعُلوم
نوشتۀ ابوعبدالله محمد خوارزمی، دانشنامه ای به عربی در شرح علوم و اصطلاحات آن. این کتاب میان سال های ۳۶۷ تا ۳۷۱ق برای ابوالحسین عبدالله عتبی ( ـ۳۷۲ق)، وزیر نوح سامانی، تألیف شده است. کتاب دو مقاله، پانزده باب و ۹۳ فصل دارد. مقالۀ اول در علوم نقلی و مقالۀ دوم در علوم عقلی، ازجمله فلسفه، منطق، طب، هندسه، نجوم، موسیقی. ساختار آن مانند کتب قاموس (لغت) است. در این اثر، اصطلاحات فنی و اسامی نامتداول شرح شده است. این دانشنامه از آثار مهم ایرانیان در تألیف کتاب های چنددانشی است و برای شناخت اصطلاحات دیوانی ایرانیان در دورۀ سامانی، و حتی پیش از اسلام، اهمیت فراوان دارد. مفاتیح العلوم به همت فان فلوتن در لیدن (۱۸۹۵) و ترجمۀ آن به قلم حسین خدیوجم در تهران به چاپ رسیده است (۱۳۴۷ش).

ارتباط محتوایی با مفاتیح العلوم

مفاتیح العلوم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مفاتیح العلوم   • مفهوم مفاتیح العلوم   • تعریف مفاتیح العلوم   • معرفی مفاتیح العلوم   • مفاتیح العلوم چیست   • مفاتیح العلوم یعنی چی   • مفاتیح العلوم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مفاتیح العلوم
کلمه : مفاتیح العلوم
اشتباه تایپی : lthjdp hgug,l
عکس مفاتیح العلوم : در گوگل

آیا معنی مفاتیح العلوم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران