برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1468 100 1

معنا

/ma'nA/

مترادف معنا: مراد، معنی، مفهوم، منطوق، باطن، کنه، مطلب، موضوع

متضاد معنا: صورت، لفظ، مصداق

برابر پارسی: ماناک، چَم، آرِش

معنی معنا در لغت نامه دهخدا

معنا. [ م َ ] (ع اِ) مراد از کلام و مقصود و اراده. (ناظم الاطباء). و رجوع به معنی شود.

معنی معنا به فارسی

معنا
( اسم ) رسم الخط فارسی برای معنی
از حیث معنی از حیث مضمون مقابل لفاظا .
[meaning] [زبان شناسی] در زبان شناسی زایشی، خوانش تحت اللفظی و خارج از بافت واژه ها و جمله ها؛ در زبان شناسی نقش گرا، کارکرد و کاربرد متـ . معنی
بی معنی .
[samesense mutation, synonymous mutation] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ← جهش خاموش
[synonym] [زبان شناسی] هر واحد واژگانی که با واژه یا واژه های دیگر دارای معنی یکسان باشد متـ . مترادف

معنی معنا در فرهنگ معین

معنا
(مَ) [ ع . معنی ] (اِ.) مضمون ، مفهوم . ج . معانی .

معنی معنا در فرهنگ فارسی عمید

معنا
= معنی

معنا در دانشنامه اسلامی

معنا
معنی مَعَنَا: با ما
معنی تَأْوِيلَهُ: معنا و مقصود اصلي آن
معنی ﭐلْغَوْاْ: سروصداي بي معنا در آوريد (از مصدر لغو است ، و لغو به معناي هر چيزي است که اصل و ريشهاي نداشته باشد ، و در کلام به معناي آن گفتاري است که معنا نداشته باشد )
معنی تَأْوِيلِ: معنايي غير از معناي ظاهري لفظ - معنا و مقصود اصلي
معنی يَتَمَطَّیٰ: با تکبر راه مي رود(اصل آن به اين معنا بوده که آدمي پشت و کمر خود را تاب دهد)
معنی ﭐصْدَعْ: آشکار کن (بي پرده بگو)(کلمه صدع و فرق و فصل به يک معنا است ، و معناي فلان صدع بالحق ، اين است که فلاني حق را بي پرده و آشکارا گفت . )
معنی سَيُنْغِضُونَ: به زودي سرهاي خود را به نشانه استهزاء و ريشخند مي جنبانند(از انغاض به اين معنا که کسي سر خود را با حالت غرور و خودخواهي در مقابل ديگري تکان دهد )
معنی خَذُولاًَ: واگذارنده (از خذلان و خذلان بدين معنا است که آن کس که آدمي احتمال ميدهد او را ياري کند در هنگام احتياج ياري نکند . )
معنی مَخْذُولاًَ: واگذاشته شده و ياري نشده (از خذلان و خذلان بدين معنا است که آن کس که آدمي احتمال ميدهد او را ياري کند در هنگام احتياج ياري نکند . )
معنی مُّؤْصَدَةٌ: سرپوشیده - سر بسته (عبارت "إِنَّهَا عَلَيْهِم مُّؤْصَدَةٌ"يعني آتش بر آنان منطبق است ، به اين معنا که از آنان احدي بيرون آتش نميماند ، و از داخل آن نجات نمييابد )
معنی هَوَاءٌ: خالي (مراد از هوا فضائي است که از هر چيز خالي باشد ، همچنانکه در جمله افئدتهم هواء : دلهايشان خالي است به اين معنا آمده)
معنی قَتُوراً: بخيلي که بخل را به نهايت رسانده باشد - دبي نهايت بخيل(کلمه : قتر ، به معناي تنگي است ، و قتور مبالغه در همان معنا است )
ریشه کلمه:
مع‌ (۱۶۴ بار)
نا (۱۱۸۲ بار)

مع به قول مشهور اسم است به دلیل دخول تنوین در «معاً» و به قولی حرف جر است. و آن دلالت بر اجتماع دارد خواه اجتماع در مکان باشد مثل «هُما مَعاً فَی الدَّارِ» و خواه در زمان مثل «هُما وُلِدا مَعاً» آن دو با هم زائیده شدند. و خواه در مقام مثل «هُما مَعاً فِی الْعُلُوِّ». ایضاً مفید معنی نصرت و یاری است، یاری شده همان مضاف ...


معنا در دانشنامه ویکی پدیا

معنا
معنا یا معنی می تواند به موارد زیر اشاره کند:
معنا (زبان شناسی)، معنایی که از طریق زبان منتقل می شود
معنا (فلسفه زبان)، تعاریف، مولفه ها و انواع معنا که در فلسفه بحث می شود
معنای زندگی
در زبان شناسی، معنا، اطلاعات یا مفاهیمی است که فرستنده، در ارتباط با یک گیرنده، قصد انتقال آن را دارد یا آنها را منتقل می کند.
معناشناسی عمومی، نشانه شناسی، کاربردشناسی زبان
ابهام (ambiguity)، به معنی سردرگمی دربارهٔ آنچیزیست که منتقل شده، چرا که بافت (context) کنونی ممکن است به تعابیر مختلفی از معنا منجر شود. بسیاری از کلمات در بسیاری از زبان ها دارای تعاریفی متعدد هستند. ابهام، نتیجه ایست از گسیختگی قاعده تساوی در بافت تبادل اطلاعات. بویژه، فرستنده ممکن است به لحاظ فیزیکی وجود نداشته باشد، و بافت، به صراحت واگرا باشد، مانند حالتی که گیرنده یک خواننده باشد و فرستنده یک نویسنده.
کاربردشناسی زبان (Pragmatics)، مطالعه نحوه تأثیر بافت بر معناست. دو شکل اولیه از بافت که در کاربردشناسی زبان مهم هستند، بافت زبانی و بافت وضعیت هستند.
بافت زبانی این است که چگونه معنا، بدون تکیه بر قصد و مفروضات فهمیده می شود. برای نمونه، در کاربردشناسیِ کاربردی، معنا از راه تجارب حسی شکل می گیرد، حتی اگر محرک حسی نتواند به سادگی از راه زبان یا علائم تبیین شود. کاربردشناسی زبان، بنابر این، نشان می دهد که معنا، هم متأثر از و هم مؤثر بر جهان است. معنی، چیزیست که ماهیتی بافتی نسبت به زبان و جهان دارد، و همچنین چیزی فعال نسبت به دیگر معانی و جهان است. بافت زبانی زمانی مهم می شود که به دنبال مسائل خاص زبانی مانند ضمایر می پردازیم.
ماهیت معنا، تعریف، عناصر و انواع آن، توسط فیلسوفان ارسطو، آگوستین و آکویناس مورد بحث قرار گرفته بود. به گفته آنها «معنا رابطه ای بین دو نوع چیز است: علائم و دیگر گونه از چیزها که علائم آنها را معنا می دهند (یا مراد کرده، بیان می کنن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با معنا

معنا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کوثر
در گویش بیذُوُی یعنی من برم

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• موسسه معنا   • معنی   • معنا چیست   • لغت نامه دهخدا   • تعریف معناشناسی   • معنی معنا   • مفهوم معنا   • معرفی معنا   • معنا یعنی چی   • معنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی معنا
کلمه : معنا
اشتباه تایپی : lukh
آوا : ma'nA
نقش : اسم
عکس معنا : در گوگل

آیا معنی معنا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران