برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1403 100 1

مصونیت

/masuniyyat/

مترادف مصونیت: ایمنی، مصون بودن، محفوظ بودن

برابر پارسی: در پناه

معنی مصونیت در لغت نامه دهخدا

مصونیت. [ م َ نی ی َ ] (ع مص جعلی ، اِمص ) مصون ماندن. محفوظ بودن. حفظ شدن. مأمون بودن.
- مصونیت پارلمانی ؛ در اصطلاح حقوقی ، مصون بودن نماینده ٔ مجلس است از تعرض و تعقیب قضایی مگر آنگاه که مجلس از او سلب مصونیت کند.
- مصونیت سیاسی ؛ مصون بودن عضو دستگاه دیپلماسی است در کشور دیگر از برخی مقررات داخلی و تعقیب و مجازات قضایی و جزایی آن کشور.

معنی مصونیت به فارسی

مصونیت
۱- مصون ماندن محفوظ بودن ۲- مصون بودن نمایندگان مجلسین از تعقیب . ۳- منظور از مصونیت از تعرض این است که مامورین دولت واشخاص ثالث نتوانند ببهان. ارتکاب جنحه یا جنایت مخالفین خود را دستگیر و تعقیب نموده و بدین وسیله آنهارا از پارلمان دور نمایند .
[immunity] [خوردگی] وضعیت مقاومت به خوردگی یا مقاومت به انحلال آندی در محیطی خاص براثر پایداری ترمودینامیکی فلز

معنی مصونیت در فرهنگ معین

مصونیت
(مَ یَّ) [ ع . ] (مص جع .) محفوظ بودن ، در امان بودن

معنی مصونیت در فرهنگ فارسی عمید

مصونیت
۱. مصون بودن، محفوظ بودن.
۲. (پزشکی) حالت مقاومت نسبی در برابر بعضی بیماری ها.
۳. (سیاسی) مصون بودن از بازداشت و تعقیب.

مصونیت در دانشنامه اسلامی

باطل ، نقیض حق و به معنای چیزی است که با تحقیق و بررسی، بی ثباتی آن روشن شود.
مصونیت قرآن ، از هرگونه باطل است.«... وانه لکتـب عزیز• لایاتیه البـطـل من بین یدیه ولا من خلفه...»؛ کسانی که به این ذکر (قرآن ) که هیچ گونه باطلی، نه از پیش رو و نه از پشت سر، به سراغ آن نمی آید؛ چرا که از سوی خداوند حکیم و شایسته ستایش نازل شده است! هنگامی که به سراغشان آمد کافر شدند (نیز بر ما مخفی نخواهد ماند)! و این کتابی است قطعاً شکست ناپذیر...
حکمت خداوند
حکمت خداوند ، منشا مصون بودن وحی و قرآن از هرگونه باطل است.... وانه لکتـب عزیز• لایاتیه البـطـل من بین یدیه ولا من خلفه تنزیل من حکیم حمید.
حرص به معنای خواستن بیش از اندازه و طمع است.
نمازگزاران از خصلت حرص و آزمندی مصونیت دارند.ان الانسـن خلق هلوعـا «به یقین انسان حریص و کم طاقت آفریده شده است»الا المصلین. «مگر نمازگزاران».
← مداومت بر نماز
انفاقگران، مبرا و مصون از حرص هستند.فاتقوا الله مااستطعتم واسمعوا واطیعوا وانفقوا خیرا لانفسکم ومن یوق شح نفسه فاولـئک هم المفلحون. «پس تا می توانید تقوای الهی پیشه کنید و گوش دهید و اطاعت نمایید و انفاق کنید که برای شما بهتر است؛ و کسانی که از بخل و حرص خویشتن مصون بمانند رستگارانند!»
← شان نزول
 ۱. ↑ راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، ص۱۱۳، «حرص».    
...
برخی آیات قرآن به مصونیت مؤمنان و متقین از اندوه، در قیامت اشاره دارند.
خداوند متعال در آیه ۱۰۱-۱۰۳ سوره انبیاء به مصونیت مؤمنان، از اندوه، در قیامت اشاره فرموده استد:«ان الذین سبقت لهم منا الحسنی اولـئک عنها مبعدون•...•لا یحزنهم الفزع الاکبر و تتلقــهم الملـئکة هـذا یومکم الذی کنتم توعدون؛ بی گمان کسانی ...


مصونیت در دانشنامه ویکی پدیا

مصونیت
مصونیت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مصونیت دیپلماتیک
مصونیت قضایی
مصونیت پارلمانی
مصونیت در برابر عوامل بیماری زا
مصونیت پارلمانی از انواع مصونیت قانونی است که بر اساس آن اعضای مجالس نمایندگان و مجالس قانون گذاری از تبعات قانونی انجام وظایف خود مانند تحت تعقیب دادگاه قرار گرفتن یا اعلام جرم علیه آن ها، یا اعمال پلیسی معافند. این مصونیت محدود به دورهٔ نمایندگی نیست و پس از پایان دوره نیز نسبت به اعمالی که در دوران نمایندگی انجام شده، پابرجا می ماند. شرایط این مصونیت و شرایط رفع آن در کشورهای مختلف متفاوت است.
اردبیلی، محمدعلی. حقوق جزای عمومی. جلد ۲، تهران: نشر میزان، چاپ پنجم. ۱۳۸۳، شابک ‎۹۶۴-۵۹۹۷-۱۱-۹
مصونیت پارلمانی محمدرضا ویژه، سایت حقوق
فلسفهٔ وضع این مصونیت آن است که نماینده با توجه به شغل خود باید در مقام اظهار و گفتار آزاد باشد چرا که ممکن است در اظهارنظرها و گزارش های وی مطالب کذب یا توهین آمیز یا تحریک کننده راه یابد و عدم وجود مصونیت مخل وظایف نمایندگی او خواهد بود. چراکه نمایندگان در تصویب برخی قوانین، بیان برخی مطالب و برخی اعمال خود قطعاً در تعارض منافع با برخی مقامات دیگر قرار می گیرند و به همین جهت تحت فشار قرار دارند.
در ایران اصل۸۶ قانون اساسی به مصونیت پارلمانی اشاره کرده: «نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی توان آن ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده اند تعقیب یا توقیف کرد.»
از مواردی که منجر به شکایت از نمایندگان مجلس و بررسی استفاده از این اصل در ایران شده است می توان به محکومیت به حبس حسین لقمانیان در سال ۱۳۸۱ اشاره کرد که با عفو لقمانیان از جانب رهبر و بازگشت وی به مجلس پایان یافت. همچنین علی مطهری در نطق پایانی خود در مجلس هشتم از دخالت سپاه در انتخابات مجلس انتقاد کرد که بیان شدن احتمال شکایت سپاه از او را در پی داشت و بعدها علیه او از طرف دادستانی اعلام جرم شد. در مجلس نهم حمید رسایی در نطق میان دستور ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مصونیت در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:ایمنی

ارتباط محتوایی با مصونیت

مصونیت در جدول کلمات

مصونیت در برابر بیماری ها
تک, ایمنی

معنی مصونیت به انگلیسی

immunity (اسم)
بخشودگی ، ازادی ، معافیت ، مصونیت ، جواز ، مقاومت در برابر مرض
inviolability (اسم)
پا بر جایی ، مصونیت

معنی کلمه مصونیت به عربی

مصونیت
امن , حصانة
الحصانة البرلمانية
تلقيح
لقح
الحصانة الدبلوماسية

مصونیت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
در پارسی " پاسادش " پاسادی " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو .
اشکان
پاسداشته : مصون
پاس داشتگی : مصونیت
نمایندگان پارلمان پاسداشتگی دارند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مصونیت در جدول   • مصونیت قضایی یعنی چه؟   • معنی مصونیت در جدول   • مصونیت حل جدول   • تعریف مصونیت   • مصونیت سیاسی   • انواع مصونیت   • مصونیت سیاسی چیست   • مفهوم مصونیت   • معرفی مصونیت   • مصونیت چیست   • مصونیت یعنی چی   • مصونیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مصونیت
کلمه : مصونیت
اشتباه تایپی : lw,kdj
آوا : masuniyyat
نقش : اسم
عکس مصونیت : در گوگل

آیا معنی مصونیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )