برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1462 100 1

مشهد

/maShad/

مترادف مشهد: شهادتگاه، قتلگاه، مدفن

معنی مشهد در لغت نامه دهخدا

مشهد. [ م َ هََ ] (ع اِ) جای حاضر آمدن مردمان. (منتهی الارب ) (آنندراج ). جای حاضر شدن. (غیاث ). جای گرد آمدن. ج ، مَشاهِد. (مهذب الاسماء). محضر مردم. (از اقرب الموارد). محضر. محضر مردمان و مجمع آنان. جای حضور مردم. ج ، مشاهد. (یادداشت مؤلف ). || حضور. پیش. مقابل. پیشگاه. پیش رو. پیش چشم : این جواب به مشهد من که عبدالغفارم داد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 127). مأمون را گفت : نذر کرده بودی به مشهد من... ولیعهد از علویان کنی. (تاریخ بیهقی ایضاً ص 135). در خواهد تا آن شرطها و سوگندان را که در عهدنامه نبشته آمده است بتمامی بر زبان براند به مشهد حاضران. (تاریخ بیهقی ایضاً ص 212). وقت بستن عهد با خانیان آنچه رود به مشهد وی باشد. (تاریخ بیهقی ایضاً ص 684). || جای اثبات دعوی به مهر و گواهی اهالی. (منتهی الارب ) (آنندراج ). || شهادتگاه و قبرستان شهیدان. (غیاث ) (آنندراج ). جای استشهاد شهید. (ازاقرب الموارد). آنجا که شهیدی شهید شده است. شهادت گاه. شهادت جای. مقبره. گورگاه. تربت. قبر. گور. روضه.محل شهادت. ج ، مشاهد. (یادداشت مؤلف ) :
رسیده آفت نشبیل او به هر کامی
نهاده کشته ٔ آسیب او به هر مشهد.
منجیک.
از آن جمله آنکه مشهد علی بن موسی الرضا (ع )... آبادان کرده بود سوری در آن زیادتهای بسیار فرموده بود. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 420). و او را هم در پهلوی هارون الرشید دفن کردند. و آنجا مشهد است. (مجمل التواریخ و القصص ص 352).
ازکشتگان زنده زآن سو هزار مشهد
وز ساکنان ره رو زین سو هزار معشر .
خاقانی (دیوان چ سجادی ص 188).
پس به کوفه مشهد پاک امیرالنحل را
همچو جیش نحل جوش انسی وجان دیده اند.
خاقانی.
بر تربت هر دو زار نالید
در مشهد هر دو روی مالید.
نظامی.
نهاد آن مهد را بر دوش شاهان
به مشهد برد وقت صبحگاهان.
نظامی.
مضی احمدبن فارس فی صفر سنة 395 بالری و دفن بها مقابل مشهد قاضی القضاة ابی الحسن علی بن عبدالعزیز. (معجم الادباء ج 2 ص 12). عضدالدوله در بغداد در سنه ٔ... به صرع درگذشت و به مشهد امیرالمؤمنین علی رضی اﷲعنه مدفون شد. (تاریخ گزیده ص 422).
...

معنی مشهد به فارسی

مشهد
شهر مشهد مرکز استان خراسان [ استان نهم ] است و در جلگه ای بین دو رشته کوه بینالود و هزار مسجد واقع شده است و از سطح دریا ۱٠۱٠ متر ارتفاع دارد. طول آن ۵۹ درجه و ۳۵ دقیقه ( نسبت به نصف النهار گرینویچ ) و عرض آن ۳۶ درجه و ۱۶ دقیقه است . فاصله مشهد از تهران بخط مستقیم ۷۱۴ کیلومتر و از راه شوسه ۹۱۳ کیلومتر است .جمعیت شهر مشهد مطابق سرشماری سال ۱۳۴۵ بالغ بر ۶۶۷۷۷٠ تن میباشد که با محاسبه سکنه حومه و توابع آن بالغ بر ۱۹٠۷۱۴۲ تن میشود شهر مشهد تا آغاز قرن سوم هجری اهمیتی نداشته و بجای آن قریه ای بوده است بنام [ سنا باد ] از توابع طوس . در سال ۲٠۲ ه.ق . حضرت رضا ( ع ) پس از شهادت در این محل مدفون شد و بهمین مناسبت بود که آن شهر را مشهد رضا خواندند و بمرور زمان بر وسعت آن افزوده شد . در زمان سلطنت تیموریان و پادشاهان صفوی مخصوصا شاه طهماسب رو به آبادی گذاشت و ساختمانهای آن رو بفزونی نهاد. از بناهای مهم مشهد بارگاه قدس رضوی است که یکی از مهمترین بناهای عالم اسلامی است آستانه امام رضا ( ع ) دیگر از ساختمان های مهم و مقدس مسجد گوهر شاد است . در مشهد اغلب محصولات و میوه های سردرختی فراوان است . شهر مشهد دارای بیمارستانهای متعدد است در مشهد یک دانشگاه دو کارخانه قند و کارخانه نخ ریسی نساجی کارخانه چرم سازی خسروی و کارخانه های کوچک دیگر موجود است : با توجه به تعداد کارخانه ها و مراکز صنعتی مشهد بصورت یک شهر صنعتی در آمده است . محصول عمده شهر مشهد غلات خشکبار ابریشم پنبه و محصولات پالیزی و میوه های سردرختی است . شهرستان مشهد از شمال به شهرستان دره گز و قوچان از خاور بمرز ایران و شوروی و ایران و افغانستان ( رودخانه هریرود حد فاصل سه کشور است ) از جنوب و جنوب باختری بشهرستان تربت حیدریه و کوه باخزر از باختر بکوه بینالود. آب و هوای آن متغیر است . تابستان بواسطه وزش بادهای خشک از طرف سیستان و دشت ناریه رطوبت هوا کم شده درجه حرارت متغیر است . کوه هزار مسجد رشته کوههای بینالود و کوه باخزر در این شهرستان بموازات یکدیگر کشیده شده است . شهرستان مشهد دارای معادن ذغال سنگ وسرب در حال استخراج میباشد . سنگ مرمر شاندیز ( از بخش های نزدیک مشهد ) از انواع مرغوب مرمر است و نیز سنگ های سبز تیره مشهور بسنگ [ هرکاره ] از سنگهای مشهور است که در ۳ کی ...

معنی مشهد در فرهنگ معین

مشهد
(مَ هَ) [ ع . ] (اِ.)۱ - شهاد ت گاه ،محل شهادت . ۲ - محل حضور، جای حاضر شدن مردم . ج . مشاهد.

معنی مشهد در فرهنگ فارسی عمید

مشهد
۱. محل حاضر شدن مردم، محضر، محل حضور.
۲. محل شهادت، شهادت گاه.
۳. مزار و آرامگاه یکی از ائمه.

مشهد در دانشنامه اسلامی

مشهد
مشهد یا مشهدالرضا از شهرهای مهم مذهبی شیعیان در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ش حدود دو میلیون و ۷۶۰ هزار تن جمعیت دارد. این شهر به دلیل وجود حرم امام رضا(ع)، سالانه پذیرای حدود ۳۰ میلیون نفر زائر ایرانی و خارجی است.
شهر مشهد، در سال ۱۳۸۸ش، پایتخت معنوی ایران نام گرفت و همچنین از سوی سازمان آیسسکو، پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۲۰۱۷ شناخته شده است.
واژه مشهد به معنی محل شهادت است. امام رضا(ع) پس از قتل به دست مأمون عباسی در سال ۲۰۲ق، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد. از آن پس «سناباد نوغان» به نام «مشهدالرضا» خوانده شد و کم کم در زمان شاه تهماسب صفوی، مردم توس به مشهد کوچ داده شدند و به مرور زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد.
مشهد
واژه مشهد به معنی شهود، حضور و شهادتگاه است و به این معانی به واژه «مشاهد» جمع بسته می شود. واژگان «مشهد» و «مشاهد» در عرف و اصطلاح سده 3 هـ.ق، بر قبور ائمه و اولیاء و رجال اطلاق می شده است.
چنان که در آن زمان، مشهد مرغاب در فارس و مشهد میهنه (آرامگاه ابوسعید ابوالخیر) و مشهد توس یا مشهد رضوی در خراسان وجود داشته است. علی بن موسی الرضا پس از شهادت بدست مأمون عباسی در سال 202 هـ.ق در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد.
از آن پس «سناباد نوغان» به نام «مشهدالرضا» خوانده شد و به مرور زمان بر پهنه آن به ویژه در زمان شاه تهماسب صفوی افزوده گشته و مردم توس به مشهد کوچ داده شدند و به مرور زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد. گفتنی است که نام مشهد اولین بار توسط سلطان محمود غزنوی به این شهر داده شد.
شهر مشهد که در جنوب کشف رود واقع شده قریب 1015 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در 37 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 36 دقیقه طول شرقی قرار گرفته و فاصله آن تا تهران 913 کیلومتر می باشد. مشهد بر سر راه های ترکستان و افغانستان و هندوستان و بلوچستان واقع شده و شهر مزبور تا سال 202 هجری دیه کوچکی بنام سناباد از توابع طوس بود.
قبل از این که مشهد آباد شود طوس مرکز خر ...


مشهد در دانشنامه ویکی پدیا

مشهد
شهر: ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ نفر
کلان شهر: ۳٬۱۰۰٬۰۰۰
شهرستان مشهد: ۳٬۳۷۲٬۶۶۰
استان خراسان رضوی: ۶٬۴۳۴٬۵۰۱
مشهد کلان شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ مشهد با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و صد و یکمین شهر پر جمعیت دنیا به شمار می رود. این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.
حدود ۱۰۵۰ متر از سطح دریا
شهر مشهد در حوزهٔ رودخانهٔ کشف رود و در دشت مشهد بین کوه های هزارمسجد و بینالود گسترده شده است. بیشینهٔ ارتفاع شهر مشهد ۱۱۵۰ متر و کمینهٔ آن ۹۵۰ متر است. شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب برخوردار است. بیشینهٔ درجه حرارت در تابستان ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینهٔ آن در زمستان ها ۲۳ درجه زیر صفر است.
عکس مشهد
مختصات: ۳۵°۴۷′۲۲″شمالی ۴۸°۵۵′۳۹″شرقی / ۳۵٫۷۸۹۳۱°شمالی ۴۸٫۹۲۷۳۹°شرقی / 35.78931; 48.92739
مشهد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آوج در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان حصار ولیعصر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۱ نفر (۲۶خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۰°۴۹′۳۲″شمالی ۵۰°۱۱′۵۹″شرقی / ۳۰٫۸۲۵۴۸۰۵۵۵۵۵۵۶°شمالی ۵۰٫۱۹۹۶۵°شرقی / 30.8254805555556; 50.19965
مشهد (بهبهان)، روستایی از توابع بخش تشان شهرس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های مشهد

مشهد مرکز استان خراسان، از شهرهای شمال شرق ایران که حرم امام علی رضا در آن جای دارد.
• «مشهد مقدس نه تنها پایگاه معنوی ملت ایران، بلکه همه علاقمندان خاندان رسالت و امامت در سراسر جهان است و دولت وظیفه دارد برای عمران و آبادانی مشهد مقدس تسهیلاتی را که در بخش های مختلف عمرانی نیاز دارد، فراهم سازد.» -> حسن روحانی
• «من مشهد را می شناسم. مشهد شهری است که من در آن بزرگ شدم و می دانم که این شهر، لبالب از هنر و ذوق و شعر و توانایی ادبی است...» -> سید علی خامنه ای
• «مشهد امام رضا قبر بزرگی دارد. روی قبر ضریحی چوبی قرار دارد که سطح آن را با صفحلت نقره پوشانیده اند داخل بقعه با فرشهای گوناگون مفروش گردیده .» -> ابن بطوطه
• «هرچند حال روز و زمین و زمان بد است/یک تکه از بهشت در آغوش مشهد است//حتی اگر به آخر خط هم رسیده ای//آنجا برای عشق شروعی مجدد است.» -> از شعرهای رایج در خراسان
• «موضوع مناطق حاشیه شهر، در شهرهای کشورهای در حال توسعه رایج است و در مشهد به دلایلی چون:۱)مجاورت با آستان مقدس امام رضا (ع)۲؟)پذیرایی از پناه جویان کشورهای همسایه ۳)سیاست های ناکارآمد توسعه و مهاجرت های عظیم روستا به شهر ۴)جذابیت های اقتصادی شهرهای خدماتی چون مشهد و مواردی از این دست، بسیار جدی تر است.» -> مجتبی خاتونی
• «می دانستید یک سوم جمعیت مشهد در مناطق حاشیه ای زندگی می کنند؟» -> محمد سعید ایزدی
• «ما به دنبال ایده پردازی، مسائل آرمانی و آرزو های دست نیافتنی نیستیم بلکه امیدواریم با برنامه ریزی صحیح، شهر مشهد مقدس را به عنوان پایتخت معنوی ایران که شهری اسلامی است و با توجه به انتظار ها و عقاید، به الگویی در جهان اسلام تبدیل کنیم.» -> سیدمهدی هاشمی (سیاستمدار)
• «اینجا شهر گردشگری نیست که مرتب مرکز تفریحی و عیاشی درست کنند، شهر گردشگری نیست که مردم از اطراف و اکناف بیایند نیم ساعت زیارت امام رضا و همه فسق و فجورشان را برای این شهر بیاورند، این را باید توجه کنیم، اینجا شهر زیارت است، گردشگری نیست.» -> احمد علم الهدی
• «اینجا شهر زیارت است، شهر گردشگری نیست که ما بخواهیم مراکز تفریحی را در اینجا توسعه دهیم یا مراکز عیاشی را توسعه بدهیم؛ مدیریت این شهر بایستی روی مدیریت زیارت ...

ارتباط محتوایی با مشهد

مشهد در جدول کلمات

مشهد سابق
سناباد
روستایی در مشهد که مدفن امامزاده یحیی در آنجاست
میامی
مسجدی در جنوب بارگاه امام رضا (ع) در مشهد مقدس
گوهرشاد

مشهد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

تاتوند
محل شهادت
علی
مشهد.یعنی محل شهادت امام هشتم دین اسلام
فلاحی
مشهد به جای گفته می شود که درآنجا شهیدی دفن شده باشد
فرشته
مکانی‌که‌در‌ان‌‌کسی‌را‌کشته‌باشندیا‌قتل‌یا‌شهادت
N
مشهد یعنی عشق
یعنی جاییی که امام هشتم ما دفن شده است
همگی یه صلوات بفرستین

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مشهد زنده   • هفت حوض مشهد   • مشهد نقشه   • مشهد جمعیت   • جمعیت مشهد در سال 1394   • شهرستان مشهد   • شهر مشهد   • مسجد گوهرشاد   • معنی مشهد   • مفهوم مشهد   • تعریف مشهد   • معرفی مشهد   • مشهد چیست   • مشهد یعنی چی   • مشهد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مشهد
کلمه : مشهد
اشتباه تایپی : lain
آوا : maShad
نقش : اسم خاص مکان
عکس مشهد : در گوگل

آیا معنی مشهد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران