برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1518 100 1
شبکه مترجمین ایران

مشهد اردهال

معنی مشهد اردهال در لغت نامه دهخدا

مشهد اردهال. [ م َ هََ دِ اَ دِ ] (اِخ ) مشهدِ اردهار. نام یکی از دهستانهای شهرستان کاشان است. این دهستان 19 ده دارد، که 5600 تن جمعیت دارند. قصبه ٔ مرکز دهستان اردهال است که 1950 تن سکنه دارد. از آثار قدیمی آنجا مقبره ٔ سلطان علی بن محمّدباقر و شاهزاده حسین است. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی مشهد اردهال به فارسی

مشهد اردهال
۱ - نام یکی از دهستانهای بخش قمصر شهرستان کاشان . این دهستان در شمال باختری قمصر و شمال دهستان نیاسر واقع است کوهستانی خوش آب و هوا میباشد. این دهستان ۱۹ ده دارد که ۵۶٠٠ تن جمعیت آنها است .۲ - قصبه مرکز دهستان اردهال . این قصبه در ۶۳ کیلومتری باختر کاشان در ارتفاع ۱۷۷٠ متر واقع و ۱۹۵٠ تن جمعیت دارد. کوهستانی خوش آب و هوا. از آثار قدیمی آنجا مقبره سلطان علیمحمد و شاهزاده حسین است .

مشهد اردهال در دانشنامه اسلامی

مشهد اردهال
مَشهَد اَردَهال (مشهد قالی) روستایی در ۴۰ کیلومتری غرب کاشان. به دلیل وجود بقعه ای منسوب به سلطان علی بن محمد فرزند امام باقر(ع) بدین نام مشهور شده است. قدمت این بقعه به قرن ششم باز می گردد. همه ساله در دومین جمعه پاییز مصادف با شهادت امام زاده سلطان علی بن محمد باقر آیین سنتی و مذهبی قالی شویان، در مشهد اردهال برگزار می شود.
علی بن محمد باقر، فرزند بی واسطه امام باقر(ع) است. در منابع غالبا از او با عنوان سلطان علی یاد می شود. براساس برخی گزارش های تاریخی، او بنا به درخواست دوستداران اهل بیت(ع) از اهالی چهل حصران و فین کاشان در سال ۱۱۳ق به این منطقه هجرت نمود و مدت سه سال به امر تبلیغ وارشاد مردم همت گماشت. علی بن محمد سرانجام در سال ۱۱۶ق به همراه تعدادی از اهالی منطقه توسط نیروهای حکومتی به شهادت رسید. پیکر او در مشهد اردهال به خاک سپرده شد. مراسم قالی شویان هر سال در دومین جمعه مهرماه به یاد شهادت علی بن محمد، همراه با عزاداری و نوحه خوانی در مشهد اردهال برگزار می شود.
مشهد اردهال (مشهد قالی) در ۴۰ کیلومتری غرب کاشان و در مسیر کاشان–دلیجان است. موسی بن خزرج روایتی از امام رضا(ع) نقل می کند که ایشان از موضعی به نام ارداهار تمجید کرده است. در قم (کتاب)">تاریخ قم از این موضع به عنوان یکی از روستاهای اطراف قم یاد شده است. برخی این ارداهار را همان اردهال فعلی می دانند.
به مجموعه روستاهای باریکرسف، بهار (کرمه)، جوشق، حسنارود، علوی، غیاث آباد و مهدی آباد (کُره جار) اردهال گفته می شود.
اردهال در فاصله 35 کیلومتری غرب کاشان واقع شده و از دیرباز در حوزه جغرافیایی این شهرستان بوده و از توابع بخش نیاسر است.
رشته کوه ها و ارتفاعات آنجا را «اردهار» یا «اردهال» یعنی کوه یا رشته کوه مقدّس نامیده اند.1 در دوران اسلامی مردم اردهال به سبب وجود چند مزار مقدّس از امامزادگان شیعه و نزدیکی و پیوند آن با قم و روایت های تاریخی و مذهبی که در وصف قم و اطراف آن آمده، سرزمین اردهال را مقدّس می شمارند. اردهال پس از شهادت حضرت سلطان علی علیه السلام به «مشهد ...

مشهد اردهال در دانشنامه ویکی پدیا

مشهد اردهال
مَشهَد اَردَهال روستایی در ۱۴۸ کیلومتری شرق اراک در ایران است. این روستا در میان افراد محلی به مشهد قالی نیز مشهور است. مشهد اردهال، در همسایگی دامنهٔ شرقی «قلهٔ اردهال »دومین-پای کوبی-بر-نعش-یک-سرقت-بزرگ-تار/ دومین پای کوبی بر نعش یک سرقت بزرگ تاریخی و جغرافیایی]، که بلندترین ارتفاعات ناحیهٔ اردهال استان مرکزی است، قرار گرفته است. در این محل بنای امامزاده سلطان علی بن محمد باقر فرزند محمد باقر پیشوایِ پنجم شیعیان قرار دارد.که زائران زیادی دارد.
قالی شویان
سلطان علی بن محمد باقر
امامزاده مشهد اردهال
باری کرسف
در روایت تاریخ می گویند: مردم فین کاشان در سال ۱۱۳ (قمری) قاصدی را به نام عامر بن ناصر فینی به مدینه نزد محمد باقر فرستاده بودند و از او درخواست پیشوایی را داشتند. فرزند خود سلطانعلی برادر جعفر صادق را رهسپار ایران و شهر کاشان کرد. امامزاده به کشان رسید و در محله فین بزرگ ساکن شد و تابستان هابه دلیل گرمی هوا به منطقه اردهال می رفت. چند سالی اوضاع بدین صورت بود تا اینکه امامزاده سلطانعلی از نفوذ زیادی در بین مردم برخوردار گشت و این باعث ترس حاکم اردهال که زرین کفش نام داشت شد. وی سپاهی را برای قتل سلطان علی به منطقه می فرستد و آن حضرت سرانجام در یک جنگ نابرابر که ۳ روز طول کشید، همراه یارانش در منطقه ییلاقی اردهال کشته می شود. محل دقیق کشته شدن در دربند ازناوه است که با نام قتلگاه در منطقه شناخته می شود. مردم فین پس از شنیدن خبر سراسیمه به طرف اردهال حرکت می کنند، ولی زمانی می رسند که وی کشته شده است، آنها حضرت را در قالی می پیچند و در نهر آبی که در آن نزدیکی است، شستشو می دهند و دفن می کنند. از آن زمان تاکنون همه ساله در دومین جمعه مهر ماه و با حضور هزاران نفر از مردم فین کاشان و دلیجان آیین سنتی مذهبی قالیشویان در این شهر برگزار می شود. چوب هایی که افراد در دومی جمعه مهر ماه هر سال به دست می گیرند دو روایت دارد. اول اینکه برای شستن قالی ها در مشهد اردهال به کار می رود و دوم اینکه افراد آنها را به نشانه خونخواهی به دست می گیرند.
هر ساله در هفته دوم مهر که به هفته پایان برداشت محصولات کشاورزی در بین کشاورزان معروف است از روستاهای اطراف کاشان ، محلات و دلیجان، و شهرهای تهران و ... کشاورزان و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مشهد اردهال در دانشنامه آزاد پارسی

مشهدِ اَرْدَهال
مشهدِ اَرْدَهال
روستایی در استان اصفهان، شهرستان کاشان، بخش نیاسر. با ارتفاع ۱,۷۹۵ متر، در منطقه ای کوهستانی، در ۳۷ کیلومتری غرب کاشان، سر راه کاشان به دلیجان قرار دارد. اقلیم آن سرد و خشک است. بقعۀ سلطان علی بن محمد باقر (ع) و شاهزاده حسین در این روستا قرار دارد و مراسم قالی شویان از سنت های دیرین مردم آن است.

مشهد اردهال را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قتلگاه مشهد اردهال   • مشهد اردهال کجاست   • مراسم مشهد اردهال   • سایت مشهد اردهال   • سردابه مشهد اردهال   • فرش مشهد اردهال   • زائر سرای مشهد اردهال   • فاصله قم تا مشهد اردهال   • معنی مشهد اردهال   • مفهوم مشهد اردهال   • تعریف مشهد اردهال   • معرفی مشهد اردهال   • مشهد اردهال چیست   • مشهد اردهال یعنی چی   • مشهد اردهال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مشهد اردهال

کلمه : مشهد اردهال
اشتباه تایپی : lain hvnihg
عکس مشهد اردهال : در گوگل

آیا معنی مشهد اردهال مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )