برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1644 100 1
شبکه مترجمین ایران

مشروعیت

معنی مشروعیت به فارسی

مشروعیت
[legitimacy] [جامعه شناسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل] منطبق بودن رویه های قانون گذاری و اجرایی حکومت با نظر اتباع آن

مشروعیت در دانشنامه اسلامی

مشروعیت
مشروعیت، در بحث از تداوم و بقای یک حاکمیت مطرح می شود یعنی باور به حاکمیت، موظف بودن به اطاعت، حق داشتن حاکمیت در اعمال سلطه و وظیفه مردم در قبول سلطه. بنا به تعبیری، مشروعیت هم در پیدایش و هم در مرحله بقای حاکمیت مورد توجه است که باور و پذیرش مردم در آن شرط است.
مشروعیت یعنی کیفیت ارزیابی شدن مثبت، اعتبار قانونی یافتن و مورد قبول قرار گرفتن از جانب یکایک حکمرانان، نهادها و نهضت های سیاسی و از طریق نظام های مرجعیت به واسطه انطباق این گونه نهادها و نظام های مرجعیت با قانون، اصل یا منبع ایجاد مرجعیت و اقتدار است. مشروعیت، استحقاق یا اجازه حکومت کردن است که مورد قبول عام باشد. ماتید دوگان در توضیح معنای مشروعیت می گوید: «مشروعیت، باور بدین امر است که اقتدار حاکم بر هر کشور مفروض، محق است فرمان صادر کند و شهروندان موظفند به آن گردن نهند»
موضوع مشروعیت
موضوع مشروعیت، در بحث از تداوم و بقای یک حاکمیت مطرح می شود یعنی باور به حاکمیت، موظف بودن به اطاعت ، حق داشتن حاکمیت در اعمال سلطه و وظیفه مردم در قبول سلطه. بنا به تعبیری، مشروعیت هم در پیدایش و هم در مرحله بقای حاکمیت مورد توجه است که باور و پذیرش مردم در آن شرط است. به طور نظری چگونگی تحقق یک نظام سیاسی، بر پایه باورها و هنجارهای رایج و شایع در جامعه، شقّ دیگری از مساله در آن نظام است و معنا و مفاد مشروعیت، شامل باورها و ارزش های یک جامعه نسبت به نحوه مقبول به ظهور رسیدن آن نظام سیاسی نیز می گردد. بنابراین مشروعیت بیش از آن که امری عینی باشد، امری ذهنی است و بنا به باروها و ذهنیت های گوناگون حکومت شوندگان در جوامع مختلف، اشکال گوناگونی به خود می گیرد. قائل شدن به پایه های عینی و مورد قبول همگان برای مشروعیت امری است که تنها به نحو انتزاعی متصور است و در مقام تحقق خارجی و در وجه انضمامی متصور است، زیرا در تتحقق خارجی، مبانی ارزشی مورد توافقی وجود ندارد و تنها فرایند مشروعیت یابی و سنجش میزان تعهد پیروان (Commit ment) و بررسی علل از میان رفتن مشروعیت و...... قابل بازشناسی است. دیگر آن که مشروعیت مفهوم مطلق و متصلب نیست، بلکه امری تشکیکی و ذومراتب است. بحث از وجود و عدم وجود مشروعیت در جوامع کمتر است؛ بلکه بحث بر سر فزونی و کاستی و حداقل و حداکثر آن است.
انوا ...


مشروعیت در دانشنامه ویکی پدیا

مشروعیت
مشروعیت به معنای قانونی بودن یا طبق قانون بودن است. سیسرون این واژه را برای بیان قانونی بودن قدرت به کار برد. بعدها واژهٔ مشروعیت در اشاره به روش های سنتی، اصول قانون اساسی و انطباق با سنت ها به کار برده شد. پس از آن، عنصر «رضایت» نیز به معنای آن افزوده شد و رضایت، پایه و اساس فرمانروایی مشروع دانسته شد. در دوران مدرن برای نخستین بار ماکس وبر مفهوم مشروعیت را به صورت مفهومی عام بیان کرد. به عقیدهٔ او، مشروعیت بر «باور» مبتنی است و از مردم اطاعت می طلبد. قدرت فقط وقتی مؤثر است که مشروع بوده باشد.
عالم، عبدالرحمن (۱۳۹۰). بنیادهای علم سیاست. تهران: نی. شابک ۹۶۴-۳۱۲-۱۷۵-۵.
ماکس وبر سه منبع آرمانی برای مشروعیت ارائه کرده است که عبارتند از:
بر اعتقاد به تقدس سنت های قدیمی و مشروعیت پایگاه کسانی که از زمان های قدیم جامعه تحت حکومت آنان بوده است، استوار است. مثل: حکومت مبتنی بر وراثت، پدرسالاری یا پیرسالاری.
بر سرسپردگی به تقدسی ویژه استثنایی و شخصیتی ویژه و نمونه و منحصر به فرد که نماد دلاوری و الگوهای هنجاری در جامعه است، استوار است و این الگوها توسط او آشکار یا مقرر می گردد افرادی مانند اسکندر، ژولیوس سزار، هیتلر، گاندی، جمال عبدالناصر، قذافی یا سید روح الله خمینی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مشروعیت در دانشنامه آزاد پارسی

مَشْروعیّت (legitimacy)
موجّه بودن حق گروه حاکم برای اِعمال قدرت. اصول مشروعیت عبارت بوده اند از حق الهی، تأیید مردمی، و دربارۀ حزب های کمونیست، آگاهی از معنای راستین تاریخ.

معنی مشروعیت به انگلیسی

kashrut (اسم)
مشروعیت
legitimation (اسم)
مشروعیت

معنی کلمه مشروعیت به عربی

اضفاء الشرعية

مشروعیت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

الناز
مص.جعـ‎ ‎.‎ ‎‎‎[ع] مشروع بودن ، مطابق شرع بودن ، جایز بودن از دیدگاه شرعی . در فرهنگ سیاسی : مورد قبول و پذیرش عام بودن ، مقبولیت ، رسمیت داشتن ، مورد تأیید بودن .
علیرضا
قانونی
وحید
قانونیت،حقانیت
محمدامین
قابل قبول
بنیامین
منطبق بودن
علی..استاد
حاکمیت..نظام سیاسی..حکومت..
(مشروعیت قدرت ) به این معناست که قدرت مطابق یک نظام عقیدتی و ارزشی اعمال شود..
علی باقری
مشروعیت LEGITIMACY :[اصطلاح جامعه شناسی] اعتقاد به اینکه یک نظم سیاسی خاص عادلانه و معتبر است.
منبع https://rasekhoon.net
مجید ترکستانی
با درود فراوان
برابرنهاده پارسی واژه‌های مشروع و مشروعیت(:اتوریته انگلیسی):
بسته به ایستار و جایگاه واژه در سَهان(:جمله) می توان جایگزین کرد
مشروع:۱-رَوا، ۲-دادوَند(وابسته به ‌داد/قانون) ، ۳-داتایی{چهره‌ی کهن داد پسوند آی از آمدن یعنی انچه از داد و قانون میاد و مورد پذیرش آمه‌ی مردم و دولته}

مشروعیت:دادوندی-داتایِشِ(مشروعیت){دات آیِش از آمدن}

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لغوی مشروعیت   • مشروعیت سیاسی چیست   • انواع مشروعیت   • مشروعیت حکومت   • مفهوم مشروعیت   • مشروعیت یعنی چه   • مقبولیت و مشروعیت   • معنی مشروعیت   • تعریف مشروعیت   • معرفی مشروعیت   • مشروعیت چیست   • مشروعیت یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی مشروعیت

کلمه : مشروعیت
اشتباه تایپی : lav,udj
عکس مشروعیت : در گوگل

آیا معنی مشروعیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )