برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1390 100 1

مسیح شناسی

مسیح شناسی در دانشنامه ویکی پدیا

مسیح شناسی
مسیح شناسی حوزهٔ مطالعاتی در الهیات مسیحی است که زمینهٔ اصلی آن هستی شناسی و شخص عیسی طبق انجیل ها و عهد جدید است. موضوعات اصلی این علم شامل هستی شانسی و شخص عیسی و ارتباط او با خدای پدر است. نظرات پولس جزء عمده ای از مسیح شناسی عصر حواریون را شکل می داد. ازلی بودن مسیح به هستهٔ مرکزی مسیح شناسی تبدیل شد.
عیسی از دیدگاه مسیحیان
پس از عصر حواریون، کلیسای اولیه درگیر منازعات شدید و عمدتاً دارای جنبهٔ سیاسی دربارهٔ موضوعاتی مرتبط با یکدیگر شد. مسیح شناسی نقطهٔ تمرکز اصلی این منازعات شد و همهٔ هفت شورای سراسری اولیه موضوعات مسیح شناسی را در دستور کار داشتند. شوراهای دوم تا چهارم را عموماً «شوراهای مسیح شناسی» می نامند. سه شورای بعدی تفاسیر اشتباه را محکوم می کردند. شورای خلقیدون قاعده سازی وجود مسیح (به صورت دو طبیعت انسانی و خدایی) را مورد توجه قرار داد. اختلافات ناشی از مسائل سیاسی در سدهٔ چهارم میلادی منجر به جدایی و شکل گیری نخستین مذاهب مسیحی شد.
توماس آکویناس در سدهٔ سیزدهم نخستین مسیح شناسی نظام مند را ارائه کرد که منجر به حل شدن شماری از موضوعات موجود شد. در قرون وسطی «تصویر مهربان عیسی» به عنوان یک دوست و منبع زندهٔ عشق و آرامش نیز ظهور یافت.
مسیحیان اولیه با انبوهی از مفاهیم و ایده های تازه دربارهٔ زندگی، مرگ و رستاخیز مسیح و نیز نجات و رستگاری روبرو بودند و باید از عبارات، تصاویر و ایده های تازه ای برای درک این مفاهیم بهره می بردند. غالب عبارات و ساختارهای موجود که در دسترس آنان بود، برای بیان این مفاهیم دینی ناکافی بود و این شکل های تازهٔ مباحثه منجر به آغاز مسیح شناسی شد. مسیح شناسی تلاشی برای درک، تفسیر و بحث دربارهٔ فهم آنان از طبیعت مسیح بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مسیح شناسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسیح شناسی   • مفهوم مسیح شناسی   • تعریف مسیح شناسی   • معرفی مسیح شناسی   • مسیح شناسی چیست   • مسیح شناسی یعنی چی   • مسیح شناسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسیح شناسی
کلمه : مسیح شناسی
اشتباه تایپی : lsdp akhsd
عکس مسیح شناسی : در گوگل

آیا معنی مسیح شناسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )