برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1554 100 1
شبکه مترجمین ایران

مسمغان دماوند

مسمغان دماوند در دانشنامه ویکی پدیا

مسمغان دماوند
مسمغان دماوند یا مصمغان دنباوند نام حکومتی محلی بود که در ناحیهٔ دماوند و اطراف آن حکومت می کردند. بنیان گذار آن شخصی به نام مردانشاه دماوندی از خاندان کارن بود.
سلسله گاوبارگان
هفت خاندان
پس از حمله اعراب به ایران و در سال ۲۲ هجری هنگام رسیدن لشکر اعراب به اطراف ری، فرمانروای ری سیاوخش پسر مهران پسر بهرام چوبین از مردم دنباوند، طبرستان، گرگان و قومس برای رویارویی با اعراب کمک خواست اما نهایتاً در جنگ شکست خورد. پس از سقوط ری و برافتادن خاندان بهرام، مسمغان مردان شاه از نعیم بن مقرن فرمانده سپاه اعراب درخواست صلح کرد که فدیه ای بدهد و نیازی به یاور و حفاظ ندارد و نعیم پذیرفت. طبری متن این صلح نامه را به این صورت آورده است:
«بنام خدای رحمان رحیم. این مکتوب نعیم بن مقرن است برای مردانشاه مسمغان دنباوند و مردم دنباوند و خوار و لارز و شرز: تو و هر که در بازماندن همانند تو باشد در امانید، که مردم سرزمین خود را بازداری و هر ساله دویست هزار درم، از وزن هفت، بدهی و از عامل مرز مصون مانی. مادام که چنین باشی کس بر تو هجوم نیارد و بی اجازه به تو وارد نشود مگر آنکه دگرگونی آری و هر که پیمان ندارد و هر که از تسلیم وی ابا کند، نیز.»
پس از این صلح نامه از چگونگی احوال این حکومت چندان خبری در دست نیست ولی از اخبار و نوشتارهای فتوح اعراب در ایران چنین برداشت می شود که هفت سال پس از این ماجرا و در زمان حمله اعراب به طبرستان سعید بن العاص با حکام دنباوند و رویان مصالحه ای کرده است.
عکس مسمغان دماوند


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مسمغان دماوند را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسمغان دماوند   • مفهوم مسمغان دماوند   • تعریف مسمغان دماوند   • معرفی مسمغان دماوند   • مسمغان دماوند چیست   • مسمغان دماوند یعنی چی   • مسمغان دماوند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسمغان دماوند

کلمه : مسمغان دماوند
اشتباه تایپی : lslyhk nlh,kn
عکس مسمغان دماوند : در گوگل

آیا معنی مسمغان دماوند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )