برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1374 100 1

مسجد جامع اموی

مسجد جامع اموی در دانشنامه اسلامی

مسجد جامع اُمَوی مسجدی قدیمی و با آثار هنری بسیار است که به دستور ولید بن عبدالملک (متوفای۹۶ق) از خلفای اُمَوی در دمشق ساخته شد. سبک معماری این مسجد وامدار سبک بیزانسی است. مقام حضرت خضر، هود و یحیی، مقام امام سجاد و رأس الحسین در این مسجد مشهورند. امام سجاد(ع) در شام">خطبه امام سجاد(ع) که روشنگر حادثه کربلا بود نیز در این مسجد خوانده شد.
در شهر حلب سوریه نیز مسجدی به همین نام وجود دارد.
مکان این مسجد در طول تاریخ به عنوان معبد استفاده می شد. در سال چهاردهم یا هفدهم هجری با فتح دمشق به وسیله مسلمانان، نیمی از آن بر اساس مصالحه ای که صورت پذیرفته بود همچنان به صورت کلیسا باقی ماند و نیم دیگر به مسجد تبدیل شد. مساحت اولیه آن بر اساس آنچه که ابن جبیر نقل کرده است از شرق به غرب یعنی در طول دویست قدم (حدود ۱۵۰ متر) و از سمت جنوب به شمال یعنی در عرض ۱۳۵ قدم (حدود صد متر) بوده و در مجموع به ۱۵،۰۰۰ متر مربع می رسیده است. وقتی معاویة بن ابی سفیان در شام ولایت و حکومت یافت، تصمیم به الحاق نیمه باقیمانده از کلیسا به مسجد نمود ولی مسیحیان نپذیرفتند؛ پس از وی عبدالملک بن مروان مال فراوانی به آنان داد تا اجازه دهند این قسمت نیز به مسجد ملحق شود ولی ایشان نپذیرفتند؛ تا این که ولید بن عبدالملک مسیحیان را راضی کرد که نیمه باقیمانده نیز به مسجد اضافه شود.
مسجد جامع اُمَوی مسجدی قدیمی و با آثار هنری بسیار است که به دستور ولید بن عبدالملک (متوفای۹۶ق) از خلفای اُمَوی در دمشق ساخته شد. سبک معماری این مسجد وامدار سبک بیزانسی است. مقام حضرت خضر، هود و یحیی، مقام امام سجاد و رأس الحسین در این مسجد مشهورند. خطبه امام سجاد(ع) که روشن گر حادثه کربلا بود نیز در این مسجد خوانده شد.
در شهر حلب سوریه نیز مسجدی به همین نام وجود دارد.
مکان این مسجد در طول تاریخ به عنوان معبد استفاده می شد. در سال چهاردهم یا هفدهم هجری با فتح دمشق به وسیله مسلمانان، نیمی از آن بر اساس مصالحه ای که صورت پذیرفته بود همچنان به صورت کلیسا باقی ماند و نیم دیگر به مسجد تبدیل شد. مساحت اولیه آن بر اساس آنچه که ابن جب ...

ارتباط محتوایی با مسجد جامع اموی

مسجد جامع اموی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسجد جامع اموی   • مفهوم مسجد جامع اموی   • تعریف مسجد جامع اموی   • معرفی مسجد جامع اموی   • مسجد جامع اموی چیست   • مسجد جامع اموی یعنی چی   • مسجد جامع اموی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسجد جامع اموی
کلمه : مسجد جامع اموی
اشتباه تایپی : ls[n [hlu hl,d
عکس مسجد جامع اموی : در گوگل

آیا معنی مسجد جامع اموی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )