برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1637 100 1
شبکه مترجمین ایران

مزایده

/mozAyede/

مترادف مزایده: حراج

متضاد مزایده: مناقصه

برابر پارسی: بیش فروش، فزون فروش، فرا فزونی، بهافزونی

معنی مزایده در لغت نامه دهخدا

مزایده. [ م ُ ی َ دَ ] (از ع ، مص ) بر یکدیگر افزودن. (تاج المصادر) (زوزنی ). بالای دست هم رفتن. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). افزودگی از طرفین. (ناظم الاطباء). چیزی را در معرض فروش گذاشتن که هر خریداری که بیشتر بها گوید مال او باشد که لفظ دیگرش حراج است. مثال : دولت هر چه میفروشد به مزایده است هر چه می خرد به مناقصه.(فرهنگ نظام ). حراج. من یزید. من زاد. مقابل و خلاف مناقصه. رجوع به حراج و «من یزید» و «من زاد» شود.
- به مزایده گذاشتن ؛ به من مزید نهادن. حراج کردن. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). به من زاد نهادن. فروختن به هر که بیشتر خرد.

معنی مزایده به فارسی

مزایده
بریکدیگرافزون آمدن، چیزی درمعرض فروش گذاردن که هرکسی به قیمت گرانتربخردبه اوفروخته شود
( مصدر ) چیزی را در معرض فروش گذاشتن بنحوی که هر خریداری که قیمت بیشتر پیشنهاد کند آن چیز بوی فروخته شود : حراج مقابل مناقصه جمع : مزایدات .
بر یکدیگر افزودن

معنی مزایده در فرهنگ معین

مزایده
(مُ یِ دِ) [ ع . مزایدة ] (مص م .) در معرض فروش گذاشتن چیزی به نحوی که هر خریداری که قیمت بیشتر پیشنهاد کرد، به وی فروخته شود، حراج ، مقابل مناقصه .

معنی مزایده در فرهنگ فارسی عمید

مزایده
چیزی را در معرض فروش گذاردن چنان که هر کسی به قیمت گران تر بخرد به او فروخته شود.

مزایده در دانشنامه ویکی پدیا

مزایده
آنچه که به عنوان تعریف مُزایده یا حراج معمولاً ارائه می شود در واقع نوع خاصی از مزایده است که آن را با عنوان مزایده انگلیسی یا مزایده استاندارد می شناسند. اما اصولاً در هر مزایده سه عنصر مزایده گذار، کالا و پیشنهاددهندهگان وجود دارد. مزایده زمانی شکل می گیرد که تقاضا برای کالا یا کالاها بیشتر از مقدار موجود است و پیشنهاددهندگان برای بدست آوردن کالا با یکدیگر رقابت می کنند. در هر مزایده، مزایده گذار تلاش می کند تا کالای خود را به بیشترین قیمت ممکن به فروش بگذارد و در مقابل، پیشنهاددهندگان در پی تصاحب کالا با کمترین قیمت می باشند. انواع مختلف مزایده، هر کدام در پی یافتن روشی هستند که از یک طرف این حس را در پیشنهاددهندگان به وجود آورد که کالا را به قیمت قابل قبولی خریده اند و از سوی دیگر افراد را ترغیب کند تا نزدیک ترین مبلغ به آنچه که حاضر به پرداخت آن برای کالای مورد نظر هستند را پیشنهاد دهند.
کالاها می توانند:
دارای قیمت نامشخص (مخفی از عموم) باشند.
دارای قیمت مشخص باشند
دارای قیمت وابسته باشند
پارامترهای زیر را برای مزایده های مختلف می توان برشمرد:
باشد.
علاوه بر موارد فوق پارامتر دیگری به نام زمان را نیز باید افزود.
عکس مزایده
مزایده انگلیسی، (به انگلیسی: English auction) نوعی مزایده است، که در اغلب کشورها، بعنوان مرسوم ترین نوع مزایده شناخته می شود. در این مدل خریداران برای خرید یک کالا با پیشنهاد قیمت بالاتر از قیمت پیشنهادی قبلی با یکدیگر رقابت می کنند.
مزایده زمانی به اتمام می رسد که پیشنهادی بالاتر از پیشنهاد فعلی وجود نداشته باشد یا اینکه پیشنهاد قیمت به مبلغ از پیش تعیین شده ای که آنرا قیمت خرید (به انگلیسی: BuyOut) می نامند، برسد. دراین هنگام پیشنهاد دهنده با بالاترین قیمت، کالا را خریداری می کند. فروشنده می تواند یک قیمت رزرو شده را اعلام کند، که در این صورت کالا به قیمتی پایین تر از مبلغ فوق به فروش نخواهد رفت.
در روش دیگر مزایده انگلیسی افرادی متقاضی خرید کالا می شوند و سپس قیمت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی مزایده به انگلیسی

bid (اسم)
مزایده ، پیشنهاد
auction (اسم)
حراج ، مزایده
public sale (اسم)
حراج ، مزایده
going public (اسم)
مزایده

معنی کلمه مزایده به عربی

مزایده
عرض , مزاد

مزایده را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آرمین
بیشفروش
تاشبور
پیش فروش که با آب مقدس تبخیر شده باشد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آگهی مناقصه و مزایده   • مزایده چیست   • مزایده ماشین   • آگهی مزایده خودرو   • مزایده نیروی انتظامی   • مزایده املاک   • سایت مزایده آنلاین   • مناقصه ساختمان   • معنی مزایده   • مفهوم مزایده   • تعریف مزایده   • معرفی مزایده   • مزایده یعنی چی   • مزایده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مزایده

کلمه : مزایده
اشتباه تایپی : lchdni
آوا : mozAyede
نقش : اسم
عکس مزایده : در گوگل

آیا معنی مزایده مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )