برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1406 100 1

مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)

مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب) در دانشنامه اسلامی

مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)
مُروجُ الذَّهَب و مَعادنُ الجَوهَر (ترجمه: دشتی از طلا و معادن سنگ های گران بها) کتابی است تاریخی و به زبان عربی نوشته علی بن حسین مسعودی مورخ شیعی در قرن چهارم هجری قمری. مروج الذهب تاریخی است عمومی که علاوه بر تاریخ مسلمانان، به تاریخ جهان و احوال دیگر ملل نیز پرداخته است. روش مسعودی در تاریخ نگاری، شیوه-موضوعی است، هر چند او بین روش موضوعی و سال شمار جمع کرده و هنگام پرداختن به یک موضوع ترتیب زمانی را رعایت کرده است.
علی بن حسین مسعودی تاریخ نگار و جغرافی دان مسلمان سده چهارم هجری قمری که از او کتاب های مروج الذهب و التنبیه و الاشراف به یادگار مانده است. به دلیل گزارش های بی طرفانه وی از وقایع تاریخی، مذهبش به روشنی معلوم نیست با این حال از دیرباز در منابع زندگی نامه و رجال شیعه، وی را دانشمندی شیعه مذهب شناخته اند. امروزه نیز بسیاری از پژوهشگران وی را شیعه به شمار آورده و آثار باقی مانده از وی را حاوی شواهد کافی برای اثبات این مدعا می دانند.
مسعودی ابتدا کتابی با عنوان «اخبار الزمان و من اباده الحدثان» در ۳۰ جلد نگاشت، سپس آن را مختصر کرد و «الکتاب الاوسط» نامید، اختصاری از این کتاب را نیز برگزید و «مروج الذهب» نام نهاد. او بهترین و عالی ترین مطالب دیگر کتاب هایش را برگزید و در این کتاب آورد. از این رو کتاب را مروج الذهب نامید. وی در این باره می نویسد:

ارتباط محتوایی با مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)   • مفهوم مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)   • تعریف مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)   • معرفی مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)   • مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب) چیست   • مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب) یعنی چی   • مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مروج الذهب و معادن الجوهر کتاب
کلمه : مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب)
اشتباه تایپی : lv,[ hgbif , luhnk hg[,iv (;jhf)
عکس مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب) : در گوگل

آیا معنی مروج الذهب و معادن الجوهر (کتاب) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران