برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1658 100 1
شبکه مترجمین ایران

مردم ایژوریایی

مردم ایژوریایی در دانشنامه ویکی پدیا

مردم ایژوریایی
ایژوریایی ها در کنار وُت ها اقوام محلی منطقهٔ اینگریا هستند. گروه های کوچکی از این مردم هنوز در منطقهٔ غرب اینگریا و بین رودهای «ناروا» و «نوا» در روسیه یافت می شوند.
تاریخ این مردمان به تاریخ اینگریا گره خورده است. ایژوریایی ها حدوداً ۱۰۰۰ سال بعد از میلاد از «کارلیا» به غرب و جنوب غرب مهاجرت کردند. در ۱۴۷۸ «جمهوری نوگورود» ،که ایژوریایی ها در آن سکنی گزیده بودند، با «دوک نشین بزرگ مسکو» متحد شد و برخی ایژوریایی ها به طرف شرق مهاجرت کردند. تأسیس شهر سنت پترزبورگ در ۱۷۰۳ میلادی تأثیر بسیاری بر این مردمان بر جای گذاشت. جنگ جهانی دوم بزرگترین ضربه را به آنان وارد ساخت، به این دلیل که تعدادی از نبردهای ویرانگر این جنگ در شوروی از جمله محاصرهٔ لنینگراد در سرزمین آن ها به وقوع پیوست. تعداد زیادی از ایژوریایی ها در طول این جنگ تلف شدند و به همین دلیل عنوان افتخاری «گردان ایژوریایی ها» به این مردمان اطلاق می شود. (به دلیل داوطلب شدن تعدادی از ایژوریایی ها برای دفاع از سنت پترزبورگ)
در ۱۸۴۸، «وی. وون کوپن» تعداد ایژوریایی ها را ۱۷٬۸۰۰ نفر برشمرد و در سال ۱۹۲۶ جمعیت این قوم در جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه ۲۶٬۱۳۷ نفر بود. پس از سرشماری سال ۱۹۵۹ تعداد ایژوریایی ها در شوروی ۱٬۱۰۰ نفر اعلام شد. در ۱۹۸۹، ۸۲۰ نفر خود را ایژوریایی خواندند که از این تعداد ۳۰۲ نفر گویشور زبان اینگرایی هم شمارش شدند. مطابق سرشماری ۲۰۰۲ در روسیه، ۳۲۷ ایژوریایی در روسیه وجود داشتند که از این تعداد ۱۱۷ نفر در استان لنینگراد و ۵۳ نفر در سنت پترزبورگ سکونت داشتند. بر طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ تعداد ۸۱۲ ایژوریایی در اوکراین و ۳۵۸ نفر در استونی زندگی می کنند. (که جمعیت این مردم در اوکراین بیش از مجموع آن ها در روسیه و استونی است)
عکس مردم ایژوریایی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مردم ایژوریایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مردم ایژوریایی   • مفهوم مردم ایژوریایی   • تعریف مردم ایژوریایی   • معرفی مردم ایژوریایی   • مردم ایژوریایی چیست   • مردم ایژوریایی یعنی چی   • مردم ایژوریایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مردم ایژوریایی

کلمه : مردم ایژوریایی
اشتباه تایپی : lvnl hdC,vdhdd
عکس مردم ایژوریایی : در گوگل

آیا معنی مردم ایژوریایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )