برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

مدرسه صدر

مدرسه صدر در دانشنامه اسلامی

مدرسه صدر
مدرسه صدر مشهورترین بنای تاریخی از دوره حکومت حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی است. این بنا در بازار بزرگ اصفهان واقع شده است. درختان کهن کاج صفا و طراوت مخصوصی به این مدرسه داده است.
 ۱. ↑ گنجینه آثار تاریخی اصفهان، ص ۵۷.ورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
مدرسه صدر بازار یکی از مدارس علمیه اصفهان با سابقه و بنای تاریخی است. این مدرسه با اراده و همت مرحوم «محمدحسین خان صدر اصفهانی»، صدر اعظم فتحعلی خان قاجار در قطعه زمینی در حدود 9000 متر در اواسط نیمه ی اول قرن سیزدهم ساخته شده است.
این مدرسه در مرکز «بازار گلشن» یا «بازار جارچی باشی» اصفهان در نزدیکی دروازه ی «اشرف» و در مجاورت «مسجد دارالشفاء» و «بازار نجارها» قرار دارد.
وی فرزند حاج محمدعلی و نوه حاج محمدرحیم بود که در اصفهان متولد شد. چون وی در عهد جوانی به علافی و کاه فروشی اشتغال داشت، به محمدرحیم علاف معروف بوده است.
از آنجا که در اواخر سلسله زندیه و اوایل سلسله قاجاریه شهر اصفهان به تناوب، در دست سرداران این دو سلسله رد و بدل می­شد، حاج محمدخان اصفهانی و پدرش همانند حاج ابراهیم کلانتر هم در سلسله زندیه مصدر خدماتی گردیدند و هم در سلسله قاجاریه، پدر حاج محمدحسین و جد وی مباشر شهر اصفهان بودند و جنس دیوانی اصفهان را از محل، تحویل می­گرفته به ارباب رجوع حواله می­دادند.
هنگامی که آغا محمدخان قاجار از شیراز به اصفهان گریخت. مرحوم صدر به او پناه داد و از هیچ گونه پذیرایی دریغ نورزید. او نیز هنگامی که به سلطنت رسید، به پاس خدماتی که حاج محمدحسین نسبت به وی انجام داده بود او را به سمت بیگلربیکی اصفهان تعیین کرد.
حاج محمدحسی ...

مدرسه صدر در دانشنامه آزاد پارسی

مدرسۀ صَدر
مدرسه صَدر
واقع در اصفهان. بانی این مدرسه حاج محمدحسین خان صدر اصفهانی، صدراعظم فتحعلی شاه و حاکم اصفهان، بوده است. براساس کتاب نصف جهان فی تعریف الاصفهان، این مدرسه با الهام از مدرسۀ چهارباغ ساخته شده، و وسعت و تعداد حجرات آن مطابق طبقۀ زیرین مدرسۀ چهارباغ است. ساختمان و تزیینات مدرسه با وفات صدر در ۱۲۳۹ق ناتمام ماند، و از ۱۳۴۱ق به تکمیل و تزیینات آن پرداختند. این مدرسه بنایی چهارایوانی است، که ایوانچه و حجرات پشت آن ها بر گرداگرد صحنِ آن قرار گرفته اند. در چهار گوشۀ صحن، همچون مدرسۀ چهارباغ، حیاط های کوچکی وجود دارد که حجراتی بر گرد آن ها نشسته اند. نماهای صحن، جرزهای آجری دارد و پشت بغل ها با کاشی کاری تزیین شده اند.

مدرسه صدر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مدرسه صدر   • مفهوم مدرسه صدر   • تعریف مدرسه صدر   • معرفی مدرسه صدر   • مدرسه صدر چیست   • مدرسه صدر یعنی چی   • مدرسه صدر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مدرسه صدر

کلمه : مدرسه صدر
اشتباه تایپی : lnvsi wnv
عکس مدرسه صدر : در گوگل

آیا معنی مدرسه صدر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )