برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1628 100 1
شبکه مترجمین ایران

محیط زیست

/mohitezist/

برابر پارسی: زیستگاه

معنی محیط زیست به فارسی

محیط زیست
[environment] [مهندسی محیط زیست و انرژی] مجموعه ای از عوامل فیزیکی خارجی و موجودات زنده که با هم در کنش هستند و بر رشدونمو و رفتار موجودات تأثیر گذارند
[depositional environment] [باستان شناسی] هر رگه یا واحد که لایۀ مستقلی از مواد فرهنگی در یک محوطۀ باستانی را تشکیل می دهد و شامل تمامی عوامل و شرایط و ماحصل فرایندهای زیستی و رسوبی است
[environmentalism] [مهندسی محیط زیست و انرژی] اعتقاد به حفاظت از محیط زیست
[environmentalist] [مهندسی محیط زیست و انرژی] شخصی که اعتقاد به حفاظت از محیط زیست داشته باشد
[environmental quality] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] وضعیت محیط زیست در مکانی خاص که یا به صورت عینی یعنی با استفاده از نشانگرهای زیست محیطی تعریف می شود یا به صورت ذهنی یعنی باتوجه به جاذبه ها و زیبایی چشم اندازهای آن

محیط زیست در دانشنامه اسلامی

محیط زیست
محیط زیست عصر حاضر، بحثی کاملاً تازه است که در هیچ مکتب دیگری سابقه نداشته است؛ اما می‏توان قواعد و مقررات مورد نیاز آن را از متون دینی استخراج کرد.
محیط زیست با مفهوم رایج و متداول آن در عصر حاضر، بحثی کاملاً نو و تازه است که نه در اسلام و نه در هیچ مکتب دیگری سابقه نداشته است؛ اما می‏توان قواعد و مقررات مورد نیاز آن را از متون دینی استخراج کرد؛ به طوری که می‏توان یک مکتب زیست محیطی جامع را ارائه کرد.

چکیده بحث
بی‏تردید، موضوع آلودگی محیط زیست یکی از مهمترین معضلاتی است که انسان معاصر را با چالشهای جدی روبه‏رو کرده است. این مسأله از آن جهت دارای اهمیت است، که علائم تهدید کننده حیات، آشکار شده و نسل حاضر و آینده را به دلیل آلودگیهای گسترده زیست محیطی، با تهدید مواجه ساخته است. از سوی دیگر، انسان بدون داشتن محیط زیستی امن و سالم، قادر نخواهد بود به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. به همین جهت، حفظ و حمایت از محیط زیست و سالم نگه داشتن آن، به عنوان یکی از مهمترین نیازهای اساسی برای ادامه حیات، مورد توجه و عنایت همگان قرار گرفته است.
حق انسانها در داشتن محیط زیستی امن و سالم، به عنوان یک حق بشری در کنار سایر حقوق شناخته شده برای بشر، چند سالی است که مورد بحث و بررسی محافل علمی و طرفداران محیط زیست است. در این نوشتار، مبانی حق بهره‏مندی از محیط زیست سالم، از دیدگاه قرآن کریم مورد بحث و بررسی قرار می‏گیرد.

مقدمه
حفظ محیط زیست، پاسخ به یکی از نیازهای امروز جامعه برای نگاهداری بیش تر از محیط زیست و رعایت حقوق عمومی است و تخریب محیط زیست معلول نابرابریهای اجتماعی و استفاده‏های غلط از طبیعت و یکی از عوامل تضییع حقوق انسانهاست.
با نگاهی به متون دینی می‏توان دریافت که محیط زیست و توجه به تأمین سلامت آن و حرکت در جهت دستیابی به محیط سالم، از حقوق اساسی بشر است؛ همانگونه که تخریب محیط زیست در اثر نشناختن حقوق بشر است.

← مسؤولیت انسان در حفظ محیط زیست
...
قرآن از دو زاویه به مسئله بهداشت زیست محیطی توجه کرده است: پاره ای آیات با ترسیم جهان ...

محیط زیست در دانشنامه ویکی پدیا

محیط زیست
محیط زیست به همهٔ محیط هایی که در آن ها زندگی جریان دارد، گفته می شود. مجموعه ای از عوامل فیزیکی خارجی و موجودات زنده که با هم در کنش هستند محیط زیست را تشکیل می دهند و بر رشد و نمو و رفتار موجودات تأثیر می گذارند.
زیستگاه های مرز بین خشکی و دریا
زیستگاه های اصلی خشکی
زیستگاه های اصلی هواکره
بیوسفر
حفاظت محیط زیست در قرن بیست و یکم به عنوان یکی از هشت هدفِ توسعهٔ هزاره و یکی از سه پایهٔ توسعهٔ پایدار شناخته می شود.
محیط زیست عبارت ترکیبی از دانش های متفاوت در علم است که شامل مجموعه ای از عوامل زیستی و محیطی در قالب محیط زیست و غیر زیستی (فیزیکی، شیمیایی) است که بر زندگی یک فرد یا گونه تأثیر می گذارد و از آن تأثیر می پذیرد. امروزه این تعریف غالباً به انسان و فعالیت های او مرتبط می شود و می توان محیط زیست را مجموعه ای از عوامل طبیعی کرهٔ زمین، همچون هوا، آب، اتمسفر، صخره، گیاهان و غیره، که انسان را احاطه می کنند خلاصه کرد.
تفاوت محیط زیست با طبیعت در این است که تعریف طبیعت شامل مجموعه عوامل طبیعی، زیستی و غیر زیستی می شود که منحصراً در نظر گرفته می شوند، در حالی که عبارت محیط زیست با توجه به برهم کنش های میان انسان و طبیعت و از دیدگاه بشر توصیف می شود.
عکس محیط زیست
محیط زیست ایالات متحده آمریکا دارای تنوّع و طیف وسیعی از آب و هوا و گونه های جاندار است که ناشی از وسعت پهناور کشور آمریکا است.
سازمان پارک های ملی ایالات متحده
سازمان ملی جنگل های آمریکا
وسعت محیط زیست طبیعی در ایلات متحده که شامل مناطق استوایی تا منطق سرد شمالی می شود موجب گستردگی گونه های طبیعی در این کشور شده است. در این کشور تاکنون بیش از ۱۷۰۰۰ هزار گونه گیاهی محلی شناسایی شده است که حدود ۵۰۰۰ گونه از آن متعلق به کالیفرنیا (زیستگاه بزرگترین، تنومندترین و کهنترین درختان جهان) است. همچنین تا به حال ۴۰۰ گونه پستاندار، ۷۰۰ گونه پرنده، ۵۰۰ گونه خزنده و دوزیست و حدود ۹۰۰۰۰ گونه حشره در این ک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

محیط زیست در دانشنامه آزاد پارسی

مُحیطِ زیست (environment)
مُحیطِ زیست
مُحیطِ زیست
مُحیطِ زیست
مُحیطِ زیست
لایۀ نازک حیات و پشتیبان های آن که کلاً زیست کره نامیده می شوند و شامل هوا، خاک، آب و موجودات زنده است. جوّی که کرۀ زمین را از زیان های حاصل از تابش بیش از حد اشعۀ فرابنفش در امان می دارد و حیات را امکان پذیر می سازد، آمیزه ای گازی از نیتروژن (ازت)، اکسیژن، هیدروژن، دی اکسید کربن، بخار آب، سایر عناصر و ترکیب ها، و ذرات غبار است. جوّ، که بر اثر نور خورشید و انرژی تابنده از زمین گرم می شود، سیّاره را دور می زند و اختلاف دما را کاهش می دهد. ۹۷ درصد آب کرۀ زمین را اقیانوس ها، دو درصد را یخ، و یک درصد آن را آب های شیرین رودخانه ها، دریاچه ها، آب های زیرزمینی، و رطوبت جوّ و خاک تشکیل می دهد. خاک عبارت است از پوشش نازکی از مادّه که حیات زمینی را تأمین می کند. کرۀ زمین، در سرتاسر تاریخ طولانی خود، به آهستگی تحول یافته است. رانۀ قاره ایتوده های خشکی را از هم جدا کرد، اقیانوس ها به سوی خشکی پیشروی کردند و از آن پس نشستند، و کوه ها برآمدند و به تدریج ساییده شدند، و در امتداد کرانۀ دریاها رسوب هایی را بجا گذاشتند (← زمین شناسی). اقلیم ها گرم و سرد شدند، و شکل های حیات با تغییر محیط زیست پدید آمدند و ناپدید شدند. آخرین رویداد مهم زیست محیطی در تاریخ کرۀ زمین در دوران چهارم زمین شناسی، درخلال عصر پلئیستوسن(بین۲.۵میلیون و ۱۰هزار سال پیش)، که به آن «عصر یخبندان» هم می گویند، روی داده است. تا زمانی که جمعیت انسان ها محدود و فناوری آدمی مختصر و کم دامنه بود، اثر وی بر محیط زیست هم محلی و محدود بود. اما، همین که جمعیت روبه افزایش نهاد و فناوری بهبود یافت و گسترده شد، مسائل مهم تر و فراگیرتر هم سربرآوردند. پیشرفت های شتابان فناوری بعد از قرون وسطا در قالب انقلاب صنعتی، که با کشف، کاربرد، و بهره گیری از سوخت های فسیلی و نیز بهره برداری گسترده و فشرده از منابع معدنی کرۀ زمین ملازم بود، به اوج خود رسید. انسان، با انقلاب صنعتی، با تمام قدرت به دگرگون کردن چهرۀ زمین، ماهیت جوّ، و کیفیت آب آن پرداخت. امروزه، تقاضاهای بیش از اندازه از محیط زیست ناشی از افزایش سریع جمعیت و پیشرفت فناوری به کاهش مداوم و فزایندۀ کیفیت محیط زیست و افت توانایی آن برای حفظ حیات انجامیده است. گرم شدن قابل ملاحظ ...

نقل قول های محیط زیست

محیط زیست به همه محیط هایی که در آن ها زندگی جریان دارد گفته می شود.
• فریدون مشیری

محیط زیست در جدول کلمات

فرایندی برای رسدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی | در حالی که محیط زیست نیز حفظ شود
زه کشی
فرایندی برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی در حالی که محیط زیست حفظ شود
زه کشی
فرایندی برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی در حالی که محیط زیست نیز حفظ شود
زه کشی

محیط زیست را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حلما
محیط واژه ای عربی است. پارسی جایگزین:
پازیست. (محیط زیست یعنی جای زیست، زیستگاه؛ ولی چون پسوند گاه پس از زیست برای جانوران به کار می رود، از پیشوند مکان ساز «پای» بهره می گیریم که امروز نیز در زبان ما به کار می رود. مانند پایتخت و پایگاه.)
حلما
زیستبوم
مرتضی جلیلی کهنه شهری
HSE مخفف Hygiene Safety Environment به معنی (بهداشت، ایمنی و محیط زیست)
🌌ناشناس🌌
environment
فر کیانی
زیستبوم
ایرزاد
محیط زیست
واژه ی انگلیسی شناخت محیط زیست یا زیست بوم با ریشه لاتینی :
ecology : eco-logy
eco = خانه ، برابر با کَد ، کَده ، کیه( سمنانی)
logy = شناخت ، شناسی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تحقیق محیط زیست   • محیط زیست تهران   • محیط زیست چیست   • تعریف محیط زیست   • مقاله محیط زیست   • محیط زیست اصفهان   • حفاظت از محیط زیست   • محیط زیست سمنان   • معنی محیط زیست   • مفهوم محیط زیست   • معرفی محیط زیست   • محیط زیست یعنی چی   • محیط زیست یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محیط زیست

کلمه : محیط زیست
اشتباه تایپی : lpdx cdsj
آوا : mohitezist
نقش : اسم
عکس محیط زیست : در گوگل

آیا معنی محیط زیست مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )