برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1383 100 1

محمود صناعی

محمود صناعی در دانشنامه اسلامی

محمود صناعی
این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است
استاد، مترجم، محقق، مؤلف. تولد: 1297، اراک. درگذشت: شهریور 1364، لندن.
محمود صناعی که اشعار خود را با عنوان «هونر» (فرود) و «هونر» (م) منتشر می کرد، پس از پایان تحصیلات متوسطه در کالج آمریکایی تهران از دانشکده ی ادبیات و دانشکده ی حقوق دانشگاه تهران در رشته های فلسفه و علوم تربیتی و ادبیات پارسی و حقوق لیسانس گرفت.
پس از چند سال تدریس فلسفه و ادبیات فارسی در کالج آمریکایی تهران در سال 1324 برای تکمیل تحصیلات خود عازم انگلستان گردید و در دانشگاه لندن به تحصیل در رشته ی حقوق و فلسفه و روان شناسی مشغول شد و به دریافت درجه ی دکتری در رشته ی روان شناسی نایل شد.
در سال 1333 به عضویت انجمن بین المللی پسیکوآنالیز انتخاب گردید. مدتی به سمت رایزن فرهنگی ایران در انگلستان خدمت کرد. وی همچنین عضو هیئت نظارت تألیف تاریخ ایران در کمبریج بود پس از بازگشت به ایران به عنوان استاد در دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد و به مقام های ریاست دانشسرای عالی تهران و معاونت وزارت فرهنگ نیز رسید.
دکتر محمود صناعی همچنین موفق به تأسیس و پایه گذاری مؤسسه ی روان شناسی در دانشگاه تهران شد. وی در این مؤسسه کتابخانه ای حاوی کتابهای مربوطه و نشریات ادورای گرد آورد. او بیش از ده سال پیش از فوتش به انگلستان عزیمت کرد و در لندن ساکن شد.
علاوه بر مقاله هایی که در مجله های «ایران امروز»، «سخن»، «یغما»، «راهنمای کتاب» و «مهر» منتشر می کرد و مقاله هایی به زبان انگلیسی در مجله های جهانی منتشر می ساخت، فهرست آثار انتشار یافته وی به شرح زیر است: یادی از استاد (هرلدلسکی، 1332)؛ ترجمه ی چهار رساله افلاطون (1336)؛ آزادی فرد و قدرت دولت؛ آزادی و تربیت (1339)؛ اصول روان شناسی (نرمال ل. مان چاپ دوم، 1342)؛ پنج رساله از افلاطون (1334)؛ در آزادی (جان استوارت میل).
دکتر محمود صناعی در شهریور 1364 در لندن درگذشت. در سال 1297 تولد یافت. پس از انجام تحصیلات متوسطه وارد دانشکده ی ادبیات شد و لیسانسیه در رشته ی فلسفه و علوم تربیتی شد. بعد به اروپا رفت و در دانشگاه لندن فلسفه و علوم تربیتی و روانشناسی تحصیل کرد و درجه ی دکترا گرفت.

محمود صناعی در دانشنامه ویکی پدیا

محمود صناعی
محمود صناعی (زاده ۱ خرداد ۱۲۹۸ در اراک - ۲۱ شهریور ۱۳۶۴ در لندن) شاعر، مترجم، روان شناس و نظریه پرداز مباحث تربیتی و روانشناسی بود.
آزادی فرد و قدرت دولت (ترجمه)، ۱۳۳۸
اصول روانشناسی (ترجمه)، ۱۳۴۲
یادی از استاد (ترجمه)
روانشناسی آموختن (ترجمه)
پنج رساله از افلاطون (ترجمه)
مهمانی چهار رساله دیگر از افلاطون (ترجمه)، ۱۳۳۴
فدروس و سه رساله دیگر از افلاطون (ترجمه)، ۱۳۳۶
در آزادی (ترجمه)
فرد در اجتماع (ترجمه)
آزادی و تربیت (تألیف)
او در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی برابر با سال ۱۹۱۸ میلادی و مطابق با سال ۱۳۳۶ هجری قمری در اراک متولد شد. پس از طی تحصیلات مقدماتی در اراک، به تهران رفت تا در تنها دبیرستان مدرن آن زمان یعنی دبیرستان البرز به تحصیلات خود ادامه دهد. بعد از اتمام دروس دبیرستان، به دلیل کارنامه درخشان، مسئولین دبیرستان البرز تصمیم گرفتند تا وی (در سن ۱۸ سالگی) به عنوان مدرس و معلم ادبیات فارسی همان دبیرستان شروع به تدریس نماید. صناعی ضمن تدریس، به تحصیل خود ادامه داد تا اینکه توانست در رشته های فلسفه و علوم تربیتی، زبان و ادبیات فارسی، زبان انگلیسی و حقوق از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شود.
وی در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی راهی کشور انگلستان شد و در دانشگاه لندن تحصیلات خود را ادامه داد. ابتدا در رشته های علوم تربیتی و حقوق، تحصیلات فوق لیسانس و دکترا را به پایان رساند، سپس به صورت تخصصی به علم روان شناسی روی آورد تا در این رشته نیز مدرک دکترا گرفت و با توجه به عملکرد فوق العادهٔ او، مؤسسه بین المللی روانکاوی انگلستان (I.I.P.B) از وی دعوت کرد تا به عنوان متخصص درمان بیماری های روانی با این مؤسسه که مقبولیت جهانی داشت همکاری نماید.
او مقاله های علمی و تخصصی فراوان تألیف نموده و در کنگره های متعدد از جمله کنگرهٔ بین المللی ۱۹۴۸ ادینبورگ، کنگره بین المللی ۱۹۵۱ استکهلم و کنگرهٔ بین المللی ۱۹۵۲ استراسبورگ شرکت کرد. صناعی در سال ۱۳۳۲ هجری شمسی به سمت سرپرستی دانشجویان ایرانی و وابسته فرهنگی ایران در کشور انگلستان انتخاب شد که او نیز به صورت افتخاری این سمت را پذیرفت و در معرفی فرهنگ ایران به غیرایرانیان، نقش بزرگی داشت. در سال ۱۳۳۳ به عضویت انجمن بین المللی پسیکانالیز انتخاب گردید.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با محمود صناعی

محمود صناعی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمود صناعی   • مفهوم محمود صناعی   • تعریف محمود صناعی   • معرفی محمود صناعی   • محمود صناعی چیست   • محمود صناعی یعنی چی   • محمود صناعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمود صناعی
کلمه : محمود صناعی
اشتباه تایپی : lpl,n wkhud
عکس محمود صناعی : در گوگل

آیا معنی محمود صناعی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )