برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1519 100 1
شبکه مترجمین ایران

محمد بن مسافر

محمد بن مسافر در دانشنامه ویکی پدیا

محمد بن مسافر
محمد بن مسافر حاکم و سر دودمان سالاری طارم در حدود سالهای ۹۱۶ میلادی بود. آنطور که از نام پدر محمد بر می آید نامش تغییر یافته نامی ایرانی(اسور) و معادل عربی آن بوده است و نام واقعی خود محمد هم سالار بوده که بعدها به عنوان نام دودمانش مورد استفاده قرار گرفته بود.
محمد برای تحکیم قدرت خود مطابق رسم آن روز، تصمیم به یک ازدواج سیاسی گرفت و با «خراسایا» دختر جستان سوم پادشاه جستانی دیلمان ازدواج کرد. این ازدواج موجب شد تا او بتواند در امور داخلی جستانیان دخالت کند. در ۹۱۹ میلادی در نبرد قدرت بین شاهزادگان جستانی، او علی دیلمی را-که جستان سوم را از میان برده بود- کشت. سپس در شورشی که علیه جانشین جستان یعنی خسرو فیروز صورت گرفت، او را نیز به قتل رساند. در این شرایط، قدرت خاندان سالاری کم کم در مقایسه با دودمان جستانی فزونی یافت.
در ۹۳۰ میلادی اسفار بن شیرویه -شاه دیلمان- به مرداویج دستور داد که طارم را از دست محمد به درآورد. مرداویج به طارم حمله کرد و قلعه شمیران را محاصره کرد؛ اما محمد نهایتاً موفق شد مرداویج را علیه اسفار با خود همراه کند. با حمایت سالاریان، مرداویج به حکومت دیلمی حمله کرد و شیرزاد برادر اسفار و پس از مدتی تعقیب و گریز خودش (اسفار) را کشت.
در ۹۴۱ میلادی پسران او مرزبان و وهسودان علیه او شوریدند و او را در قلعه ای محبوس کردند. در ۹۴۹ میلادی، پس از آن که مرزبان توسط آل بویه به اسارت افتاد، محمد از زندان آزاد شد. فرماندهان دیلمی، محمد را آزاد کرده و در اردبیل به قدرت رساندند؛ اما محمد در آرزوی بازگشت به طارم بود. او به همراه سپاهش به قصد تصرف طارم به آنجا رفت اما وهسودان او را دستگیر نموده و برای بار دوم محبوس کرد. او تا زمان مرگ یعنی حدود ۹۵۳ میلادی در زندان ماند.
عکس محمد بن مسافر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

محمد بن مسافر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمد بن مسافر   • مفهوم محمد بن مسافر   • تعریف محمد بن مسافر   • معرفی محمد بن مسافر   • محمد بن مسافر چیست   • محمد بن مسافر یعنی چی   • محمد بن مسافر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمد بن مسافر

کلمه : محمد بن مسافر
اشتباه تایپی : lpln fk lshtv
عکس محمد بن مسافر : در گوگل

آیا معنی محمد بن مسافر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )