محمد ادریس سنوسی

دانشنامه عمومی

محمد ادریس سنوسی ( به عربی: محمد إدریس السنوسی ) اولین و تنها پادشاه لیبی بود که از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۹ میلادی سلطنت کرد. او همچنین رهبر گروه اسلامی سنوسیه بود.
لیبی در سال ۱۹۵۱ استقلال خود را از ایتالیا به دست آورد و ادریس سنوسی با عنوان ملک ادریس یکم و با حمایت بریتانیا پادشاه لیبی شد. در سال ۱۹۵۵ و با کشف نفت در لیبی و اعطای مجوز برداشت به شرکت های نفتی خارجی، درآمد زیادی عاید خانواده سلطنتی و اطرافیان آن ها شد. همین مسئله سبب بروز فساد در دستگاه اداری کشور و فاصله طبقاتی زیاد در جامعه شد. از سوی دیگر ملک ادریس به قدرت های غربی اجازه تأسیس مراکز نظامی در لیبی داد، که از این مراکز در حمله به اعراب در جنگ با اسراییل استفاده شد؛ مسئله ای که سخت مورد انتقاد ملی گرایان عرب از جمله جمال عبدالناصر و طرفداران وی در لیبی گردید.
بروز شرایط ذکر شده باعث شد تا زمانی که ملک ادریس برای معالجه به ترکیه سفر کرد، کودتایی به وسیله چند تن از فرماندهان نظامی با رهبری معمر قذافی صورت گرفت که نتیجه آن حذف حکومت پادشاهی و روی کار آمدن جمهوری بود.
ادریس از ترکیه با کشتی به یونان و سپس به قاهره گریخت و بقیه عمر خود را در آن جا گذراند. در سال ۱۹۶۹، در دادگاه مردم لیبی که خود در آن غایب بود، به مجازات مرگ محکوم شد. او در سال ۱۹۸۳ در قاهره در گذشت و در بقیع، مدینه، عربستان سعودی دفن شد.
عکس محمد ادریس سنوسیعکس محمد ادریس سنوسیعکس محمد ادریس سنوسی
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

پیشنهاد کاربران

بپرس