برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1372 100 1

محمدحسین تبریزی

محمدحسین تبریزی در دانشنامه ویکی پدیا

محمدحسین تبریزی
ملا محمدحسین تبریزی (درگذشت ۹۸۵ ه‍. ق) ملقب به «مهین استاد» از نستعلیق نویسان قرن دهم هجری و استاد خوشنویسان بزرگی چون میرعماد و علیرضا عباسی بوده است.
یک نسخه «مناجات» خواجه عبدالله انصاری، به قلم دودانگ خوش، با رقم: «تمت الرسالهٔ بیدالعبدالمذنب محمدحسین التبریزی، غفر ذنوبه»
یک نسخه منتخب «حدیقه الحقیقه» سنایی، به قلم نیم دودانگ خوش، با رقم: «تمت الرسالهٔ الشریف علی یدالفقیر محمدحسین التبریزی»
و قطعات مختلف دیگر که شاید شیواترین آن ها یک قطعه در مرقع ولی الدین افندی باشد، به قلم دودانگ و نیم دودانگ و کتابت عالی، با رقم:«نمقه العبد محمدحسین التبریزی غفر له»
وی فرزند مولانا عنایت الله شیخ الاسلام آذربایجان و برادر مولانا محمدعلی بود و از علمای دوران خود و از صاحبان فضل و کمال و هنر به شمار می آمد. شعر می گفت و گفته اند «محزون» تخلص می کرد.
محمدحسین ابتدا به کسب علوم پرداخت و در علم ادب و لغت عرب مهارت پیدا کرد. در جوانی به مشهد رفت و از سید احمد مشهدی و میرحیدر خوشنویس تعلیم گرفت و سپس نزد مالک دیلمی رفت و خط را تکمیل کرد. در کتیبه نویسی دست قوی داشت و در زمان شاه اسماعیل دوم، کتیبه نویسی بناهای دولتی بر عهده وی بود. او شعر نیز می سرود و در جوانی درگذشت.
شهرت او چنان بود که میرعماد در جوانی قزوین را ترک و به تبریز رفت تا نزد او شاگردی کند. می گویند میرعماد روزی قطعه ای از خط خود را به ملا محمدحسین تبریزی نشان داد؛


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با محمدحسین تبریزی

محمدحسین تبریزی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمدحسین تبریزی   • مفهوم محمدحسین تبریزی   • تعریف محمدحسین تبریزی   • معرفی محمدحسین تبریزی   • محمدحسین تبریزی چیست   • محمدحسین تبریزی یعنی چی   • محمدحسین تبریزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمدحسین تبریزی
کلمه : محمدحسین تبریزی
اشتباه تایپی : lplnpsdk jfvdcd
عکس محمدحسین تبریزی : در گوگل

آیا معنی محمدحسین تبریزی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )