برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1376 100 1

محقق خوانساری

محقق خوانساری در دانشنامه اسلامی

حسین بن جمال الدین محمد خوانساری معروف به محقق خوانساری در سال 1016ق در یک خانواده مذهبی دیده به جهان گشود.
تحصیلات خود را در حوزه اصفهان به انجام رسانید و جامع معقول و منقول گردید.او با محقق سبزواری و همچنین با ملا محسن فیض کاشانی و ملا محمد باقر مجلسی که هر دو از اکابر محدثین می باشند، معاصر بوده است. مدت 12 سال نیز در محضر محقق سبزواری صاحب ذخیره درس فقه خوانده است.
محقق خوانساری، از فقهای بزرگ و نامدار قرن یازدهم هجری است که از او به عنوان (استاد الکل فی الکل) تعبیر شده و در فقه و حکمت و کلام و اصول و دیگر علوم یگانه روزگار و از لحاظ قداست نفس و ملکات فاضله نادره عصر بوده است.
سالهای 1086 تا 1097ق سالهای مرجعیت آن فقیه بزرگوار می باشد.
آقا سید حسین خوانساری دورس معقول را از محضر میر فندرسکی، و منقول را از محضر ملا محمد تقی مجلسی اول(ره) و خلیفة السلطان و محقق سبزواری و دیگر اکابر وقت کسب فیض نمود و به مقام عالی علمی نائل گردید.
دانش بشری در بستر زمان ، برابر نیازها، دگرگونی ها و چگونگی ها، همواره دستخوش دگرگونی و تکامل است و اندیشه وران برجسته هر دانشی، در دگرگونی و پیشرفت آن سهمی شناخته شده دارند.
جالب است که انسان بداند سهم و نقش هر عالمی در باز سازی و نو سازی دانش و رشته ویژه خود به چه مقدار و چگونه است. درمثل، درباره مبانی پیشینیان، چه دگرگونی ها و نو سازی ها و باز سازی هایی و برای مباحث آینده چه طرح هایی و سرانجام در آن دانش چه افق های جدیدی باز و چه ابتکارها و نظریه های نوینی ارائه کرده است. به عنوان نمونه، بسیار پر کشش و شنیدنی است که فقیه فرزانه ای بداند در دائرة المعارف بزرگ فقه جعفری، یعنی جواهر الکلام ، نویسنده توانای آن چه گره هایی از کار فقه گشوده و چه تازه هایی را برای انجمن گاه های فقهی و فکری به ارمغان آورده است. یا آن که جناب شیخ انصاری در فن اصول چه نو آوری هایی دارد و چند قاعده و اصل جدید بر آن افزوده است. موضوع بحث این نوشتار، نگاهی فنی به آرای ...

محقق خوانساری در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:خوانساری، آقاحسین (۱۰۱۶ـ اصفهان ۱۰۹۸/ ۱۰۹۹ق)

ارتباط محتوایی با محقق خوانساری

محقق خوانساری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محقق خوانساری   • مفهوم محقق خوانساری   • تعریف محقق خوانساری   • معرفی محقق خوانساری   • محقق خوانساری چیست   • محقق خوانساری یعنی چی   • محقق خوانساری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محقق خوانساری
کلمه : محقق خوانساری
اشتباه تایپی : lprr o,hkshvd
عکس محقق خوانساری : در گوگل

آیا معنی محقق خوانساری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )