برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1676 100 1
شبکه مترجمین ایران

محاصره

/mohAsere/

مترادف محاصره: احاطه، حصر، شهربند، محاصرت، محاط، محصور

برابر پارسی: دورگیری

معنی محاصره در لغت نامه دهخدا

محاصرة. [ م ُ ص َ رَ ] (ع مص ) حصار.کسی را حصاری کردن به جنگ. (منتهی الارب ). کسی را درحصار کردن. (تاج المصادر بیهقی ) (المصادر زوزنی ).

محاصره. [ م ُ ص َ رَ ] (ع مص ) گرداگرد گرفتن و حصاری کردن به جنگ. شهربند. شهربندان. دربندان. در حصار گرفتن. گرد چیزی یا کسانی را گرفتن چنانکه نتواند برون شدن. از گرداگرد بند کردن راه کسی را. (غیاث ) (از ناظم الاطباء) : ابوالقاسم فقیه را با جمعی ازارکان دعوت و ابنای دولت بمحاصره ٔ ایشان فرستاد. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 338). طول ایام محاصره در صورت مکابره ٔ زیاد باعث شدت عداوت غازیان عاقبت اندیش زندیه با صاحبان استشاره است. (مجمل التواریخ گلستانه ج 1 ص 201). || (اِ) محل محصور. || بندان. احاطه. || اشتمال. (ناظم الاطباء).

معنی محاصره به فارسی

محاصره
کسی رادرحصاریاتنگناانداختن واطراف اورااحاطه کردن
( مصدر ) گرد شخصی ( یا اشخاصی ) یا محلی را فرا گرفتن بطوری که رابط. او ( آنان ) با خارج قطع گردد در حصار گرفتن : طول ایام محاصره در صورت مکابر. زیاد باعث شدت عدوات غازیان عاقبت اندیش زندیه با صاحبان استشاره است . یا محاصر. بری . محاصر. ناحیه یا کشوری از راه خشکی . یا محاصر. بحری . محاصر. ناحیه یا کشوری از راه دریا و قطع رابط. آن با دیاری آزاد .
( مصدر ) محاصره کردن : اول قص. هزار سف را که ... دو ماه محاصره داد ..
شهر بند شدن
( مصدر ) دور شخصی ( یا اشخاصی ) یا محلی را احاطه کردن بطوری که رابط. او ( آنان ) با خارج قطع گردد .

معنی محاصره در فرهنگ معین

محاصره
(مُ ص رِ) [ ع . محاصرة ] (مص م .) گرداگرد کسی یا جایی را گرفتن و راه را بر آن بستن .

معنی محاصره در فرهنگ فارسی عمید

محاصره
کسی را در حصار یا تنگنا انداختن و اطراف او را احاطه کردن.
* محاصرۀ گاز انبری: (نظامی) حرکت دو ستون سرباز برای محاصرۀ دشمن به طوری که نیروهای دشمن را مانند دو لبۀ گاز انبر در میان بگیرند.

محاصره در دانشنامه اسلامی

واقعه شعب ابی طالب بعد از آنکه قریش دیدند ابوطالب رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) را تحویل آنان نمی دهد چاره ای جز تحریم اقتصادی و اجتماعی نیافتند اما بعد از سه سال سختی بنی هاشم در شعب با خبر دادن خدا بر پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) که صحیفه و پیمان نامه از بین رفته، آزاد شدند.
چند سال از بعثت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) گذشته بود که کم کم قریش متوجه شدند، گروه زیادی مانند "حمزة بن عبدالمطلب"، "عمر بن خطاب" و … به دین اسلام در آمده و گروهی نیز به حبشه رفته اند و در پناه پادشاه حبشه در کمال آسایش و امنیت به سر می برند و اسلام در میان قبایل عرب نیز کم و بیش، پیروانی پیدا کرده است.
امضای پیمان نامه قریش
قریش که با حمایت جدی از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) رو به رو شدند بار دیگر، قتل وی را به فرصتی دیگر موکول کردند و چون اشعار ابوطالب به گوش آنها رسیده بود، می دانستند "ابوطالب" او را تسلیم نمی کند و نمی توانند پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) را بکشند؛ از این رو نامه ای نوشتند مبنی بر اینکه با بنی هاشم خرید و فروش نکنند و به آنان زن ندهند و از ایشان زن نگیرند و با آنان داد و ستد نکنند؛ مگر آنکه محمد را به آنها تسلیم کنند تا او را بکشند. سپس هم پیمان شدند و هشتاد مهر بر آن صحیفه زدند. نویسنده تعهدنامه، مردی به نام "منصور بن عکرمه" بود. برخی نامش را "نضر بن حارث" ضبط کرده اند. پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) او را نفرین کرد و قسمتی از انگشتانش از کار افتاد.
محاصره در شعب
پس از امضای پیمان نامه قریش در شب اول سال هفتم بعثت، پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) همراه بنی هاشم و بنی مطلب، از مکه به «شعب ابی طالب» منتقل شدند و در آنجا استقرار یافتند. براساس منابع، ابوطالب بود که بنی هاشم و از جمله حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) را به شعب انتقال داد؛ چون احتمال خطر برای پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) وجود داشت.
سخت ترین محاصره قریش
...
...


محاصره در دانشنامه ویکی پدیا

محاصره
محاصره تلاشی است برای قطع کردن منابع کالای غیرمجاز، مواد جنگی یا ارتباطات از یک منطقه خاص توسط زور، به طور کامل یا به طور کامل. یک محاصره نباید با یک تحریم اقتصادی یا تحریم بین المللی که موانع قانونی برای تجارت هستند، اشتباه گرفته شود. محاصره همچنین از محاصره نظامی که معمولاً محاصره یک قلعه یا شهر است، متمایز است و به کل یک کشور یا منطقه اشاره دارد.
محاصره نوار غزه
محاصره نظامی
محاصره یک مفهوم نظامی است که ممکن است به یکی از موارد زیر نیز اشاره داشته باشد:
محاصره (فیلم ۱۹۴۰)
محاصره (فیلم ۱۹۶۶)
محاصره (فیلم ۱۹۹۸)
محاصره (فیلم ۲۰۱۵)
«محاصره» (انگلیسی: Siege (film)) فیلمی در ژانر مستند است که در سال ۱۹۴۰ منتشر شد.
«محاصره» (انگلیسی: The Siege (1956 film)) یک فیلم است.
محاصره (انگلیسی: The Siege) فیلمی در ژانر اکشن، مهیج، و تریلر سیاسی به کارگردانی ادوارد زوئیک است که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد.
۶ نوامبر ۱۹۹۸ (۱۹۹۸-11-۰۶) (ایالات متحده)
پس از حملات تروریستی به نیویورک، رئیس جمهور حکومت نظامی اعلام می کند و «ویلیام دورو» (ویلس)، ژنرال فاشیست، وارد عمل می شود و تانک های خود را را به بروکلین می فرستد…
محاصره (انگلیسی: Gridlocked) فیلمی در ژانر اکشن است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دامینیک پرسل و تریش استراتوس اشاره کرد. ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

محاصره در دانشنامه آزاد پارسی

محاصره (blockade)
جداسازی زمینی، دریایی یا هوایی از سوی یکی از طرف های متخاصم برای جلوگیری از هر گونه جابه جایی از آن محل یا به آن، به منظور مجبور کردن طرف دیگر به تسلیم بدون حملهیا برای تحقق اهداف سیاسی یا تحریم های اقتصادی (مانند محاصرۀ برلیندر ۱۹۴۸ و محاصرۀ بنادر هواداران کنفدراسیون از سوی نیروهای هوادار اتحاد طی جنگ داخلی امریکا). در جریان جنگ جهانی اول آلمان کوشید با عملیات جنگی زیردریایی های خود انگلستان را محاصره کند، و انگلستان نیز متقابلاً سعی داشت که آلمان را در محاصره قرار دهد. در ۱۹۹۰، کشورهای عضو سازمان ملل در تلاش برای واداشتن عراق به عقب نشینی از خاک کویت توافق کردند که عراق را محاصره کنند، اما این راه حل جای خود را به جنگ علنی داد. در جنگ داخلی یوگسلاوی، صربستان از ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ در محاصرۀ اقتصادی بین المللی قرار داشت و بوسنی نیز در فاصلۀ ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵ از سوی صرب ها در محاصره بود. به موجب حقوق بین الملل، هیچ کشوری حق اعلام محاصره ندارد مگر آن که قدرت اجرای آن را داشته باشد. در اعلامیۀ ۱۹۰۹ لندنمقرّر شده است که محاصره نباید به فراتر از سواحل و بنادر متعلق به دشمن یا تحت اشغال آن تسری یابد.

معنی محاصره به انگلیسی

surround (اسم)
محاصره ، احاطه
blockade (اسم)
انسداد ، محاصره ، راه بندان ، سد راه
blockage (اسم)
جلو گیری ، مانع ، انسداد ، محاصره ، بازداری ، ایجاد مانع
leaguer (اسم)
محاصره ، عضو اتحادیه ، عضو مجمع اتفاق ملل

معنی کلمه محاصره به عربی

محاصره
حصار
اِخترقَ الحصار
حزام
بيئة
احط , اربط , حصار , محيط ، إِحَاطَة
جيب
اَختراقُ الحصار
اَختراقُ الحصار

محاصره را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عسل
این واژه اربی است و پارسی جایگزین اینهاست:
آویستان ãvistân، پروست parvast، چاگین câgin (پهلوی)
شهریار آریابد
" پروستار " از بن پروستن به معنای محاصره کردن .
رهان
احاطه
محدثه مزروعی
دور چیزی را گرفتن


باتشکر
لعیا
دور چیزی را به اشغال در آوردن
اشکان
این واژه خاستگایی آریایی دارد:
لغت عربیزه حصار (هس= پرچین آر) به معنای پرچین بستن از ریشه هس به معنای چاردیواری چینه کشیدن ساخته شده همانطور که آنرا در زبان باسک به شکل hesi در معنایenclosure به کار میبرند.*پیرس: Basque-English Dictionary by Gorka Aulestia, Linda Whiteب. الف. بزرگمهر
تنگنا

به پندار من، واژه ی پارسی �تنگنا� بخوبی می تواند جایگزین واژه ی �محاصره� شود. به عنوان نمونه:
بجای �محاصره شدن� می توان � در تنگنا افتادن� یا �در تنگنا نهاده شدن� گفت و نوشت. بجای �محاصره کردن� نیز در �تنگنا نهادن�
فرامرز فرشاد
دوربندکردن -دوربند
P.sh
سه کلمه ی اصلی( ح ،ص ، ر )است پس میتوان هم خانواده را هم معنی در نظر بگیریم =حصار، حصار، محاصره،محصور ، احصار .

معنی واضع: دور گیری ، دور چیزی یا کسی را احاطه کردن.
ناناشو
دور کسی یا چیزی را گرفتند یا احاطه کردن
عطا کاملی راد
در بر گرفتن کشور یا...... است
فر کیانی
چیرگی
کیارش
دورگیری شخص
الینا
دور کسی را گرفتن
خسروی
اطراف کسی یا جایی را احاطه کردن

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم محاصره   • محاصره حلب   • معنی محاصره   • ستارخان   • مفهوم محاصره   • تعریف محاصره   • معرفی محاصره   • محاصره چیست   • محاصره یعنی چی   • محاصره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محاصره

کلمه : محاصره
اشتباه تایپی : lphwvi
آوا : mohAsere
نقش : اسم
عکس محاصره : در گوگل

آیا معنی محاصره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )