برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1403 100 1

مجلس سنا و مردم روم

مجلس سنا و مردم روم در دانشنامه ویکی پدیا

مجلس سنا و مردم روم
مجلس سنا و مردم روم (انگلیسی: SPQR) عنوانی است برگرفته از کلمات مخفف شدهٔ لاتین «SPQR» که اشاره به دوران باستان جمهوری روم دارد. این واژه امروزه هم به شکل رسمی به عنوان نشان رسمی کشور ایتالیا استفاده می شود. از این واژه خلاصه شده در کتیبه ها، طومارها، وقف نامه ها، بناهای تاریخی و آثار عمومی استفاده می گردید. درفش رومی ‏(en)‏ لژیون ها نیز به این نشان آراسته بود. استفاده از این نشان مربوط به دورانی است که دولت روم حکومت های دیکتاتوری همانند سزار را نداشت و حاکم توسط سنا تعیین می گردید. چنین به نظر می رسد که این واژه در دوره هایی بر روی پول رایج رومی ‏(en)‏ نیز درج می گردیده.
عبارت؛ مجلس سنا و مردم روم، در ادبیات سیاسی، حقوقی و تاریخی رومیان به کرات استفاده می گردید، سیسرون، خطیب معروف رومی در خطابه هایش؛ و تیتوس لیویوس در اثر معروف خودش به نام تاریخ روم از این عبارت استفاده کرده اند.
واژه «SPQR» برگرفته از کلمات لاتین «Senātus Populusque Rōmānus» می باشد، در زبان لاتین، «Senātus» اسم مفرد فاعل به معنی سِنا است. واژه «Populusque» از ریشه فاعلی اسم مردم گرفته شده و «que» یک سرواژه متکی به کلمه قبل است که هنگام اتصالِ دو اسم فاعلی نوشته می شود. آخرین کلمه «Rōmānus» به معنی رومانوس که همان روم است یک صفت و اصطلاح کلی است. بنابراین این جمله به معنای واقعی کلمه به عنوان سنای روم و مردم یا به تعبیر بهتر، مجلس سنا و مردم روم ترجمه شده است.
عکس مجلس سنا و مردم روم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مجلس سنا و مردم روم   • مفهوم مجلس سنا و مردم روم   • تعریف مجلس سنا و مردم روم   • معرفی مجلس سنا و مردم روم   • مجلس سنا و مردم روم چیست   • مجلس سنا و مردم روم یعنی چی   • مجلس سنا و مردم روم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجلس سنا و مردم روم
کلمه : مجلس سنا و مردم روم
اشتباه تایپی : l[gs skh , lvnl v,l
عکس مجلس سنا و مردم روم : در گوگل

آیا معنی مجلس سنا و مردم روم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )