برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1500 100 1
شبکه مترجمین ایران

مجلس خبرگان قانون اساسی

مجلس خبرگان قانون اساسی در دانشنامه ویکی پدیا

مجلس خبرگان قانون اساسی
مجلس بررسی نهایی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یا همان مجلس خبرگان قانون اساسی پس از پیروزی انقلاب در پی انتخابات تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۵۸، در روز ۲۸ مرداد ۱۳۵۸ با ۷۵ نماینده تشکیل شد. ریاست آن بر عهده حسینعلی منتظری بود. وظیفهٔ آن بررسی نهایی قانون اساسی، برای تصویب توسط مردم بود. درابتدا قرار نبود مجلس خبرگان قانون اساسی تشکیل شود و قرار بر این شده بود که تکلیف قانون اساسی با همه پرسی مشخص شود، اما پس از صحبت های فراوان تصمیم بر این شد که این قانون در مجلسی با نام مؤسسان طرح و پس از بررسی تصویب شود.
عبدالرحمان قاسملو به نمایندگی از استان آذربایجان غربی برگزیده شد که به دلیل شروع جنگ کردستان و غیرقانونی شدن حزب دموکرات در این مجلس شرکت نکرد.
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در نخستین انتخابات پس از آن که در سال ۱۳۵۸ که منجر به انتخاب حکومت جمهوری اسلامی گشت، بحث ها دربارهٔ قانون اساسی نظام گسترش یافت.
پیش نویس قانون اساسی که پیش تر به فرمان سید روح الله خمینی، توسط گروهی از حقوقدانان به سرپرستی حسن حبیبی به نگارش درآمده بود، توسط شورای انقلاب و دولت موقت بحث و بررسی شد، و در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ در روزنامه های پرشمارگان منتشر گشت.
پس از تهیه پیش نویس قانون اساسی، گروهی از اعضای شورای انقلاب نظیر آقایان طالقانی، بهشتی، هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی، باهنر، علی خامنه ای، عزت الله سحابی و مصطفی کتیرایی اصرار داشتند که این پیش نویس مستقیماً به همه پرسی گذاشته شود.
عکس مجلس خبرگان قانون اساسی
انتخابات مجلس خبرگان بررسی نهایی قانون اساسی در ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ در سراسر ایران برگزار شد.
قانون اساسی مشروطه خوب است و اصل های پادشاهی را بردارند (از جمله آیت الله شریعتمداری)
حسینعلی منتظریجمهوری اسلامی
این مجلس در واقع مجلس مؤسسانی بود و نمایندگان مجلس خبرگان مأمور بودند تا پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی نهایی قرا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجلس خبرگان قانون اساسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مجلس خبرگان قانون اساسی   • مفهوم مجلس خبرگان قانون اساسی   • تعریف مجلس خبرگان قانون اساسی   • معرفی مجلس خبرگان قانون اساسی   • مجلس خبرگان قانون اساسی چیست   • مجلس خبرگان قانون اساسی یعنی چی   • مجلس خبرگان قانون اساسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجلس خبرگان قانون اساسی

کلمه : مجلس خبرگان قانون اساسی
اشتباه تایپی : l[gs ofv'hk rhk,k hshsd
عکس مجلس خبرگان قانون اساسی : در گوگل

آیا معنی مجلس خبرگان قانون اساسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )