برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1406 100 1

مایع

/mAye'/

مترادف مایع: آبدار، آبکی، آبگونه، رقیق، روان، سیال، محلول

متضاد مایع: جامد

برابر پارسی: آبگون، آبسان، آبگونه، مایه

معنی مایع در لغت نامه دهخدا

مایع. [ ی ِ ] (ع ص ، اِ) مائع. هر چیز روان مثل آب و سرکه وشراب که بر روی زمین جاری شود. (ناظم الاطباء). که جامد نباشد. که سیلان کند. جسمی که روان باشد. آبکی . (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). فرهنگستان ایران «آبگونه » را بجای این کلمه پذیرفته است. رجوع به واژه های نو فرهنگستان ایران شود.
- مایع دماغی نخاعی ؛ مایعی است صاف و زلال که در حقیقت مایع محافظی است که اطراف مغز و نخاع را فرا گرفته و در همه جا به هم مربوط است و مابین عنکبوتیه و نرم شامه قرار دارد. این مایع برای تشخیص غالب امراض دماغی و یا پرده های مغز به کار می رود. مایع دماغی نخاعی در ضربات وارد به مغز ممکن است با خون مخلوط شود. در اورام پرده ٔ دماغ (مننژیت ) مایع مذکور چرکی می شود و ترکیباتش از حیث آلبومین و قند و لوکوسیت تغییر می کند. (فرهنگ فارسی معین ).
- مایع زلالی مفصل ؛ مایع بی رنگ و لزجی که اطراف سطوح مفصلی را مرطوب می کند و لغزندگی سطوح مفصلی بواسطه ٔ وجود آن تسهیل می شود. (فرهنگ فارسی معین ).
- مایع زلالیه . رجوع به زلالیه شود.
|| هر چیز گداخته و ذوب شده. (ناظم الاطباء).

معنی مایع به فارسی

مایع
روان، جسم روان مانند آب، آبگونه، خلاف جامد
( صفت و اسم ) جسمی که روان باشد مقابل جامد . یا مایع دماغی نخاعی . مایعی صاف و زلال که در حقیقت مایع محافظی است که اطراف مغز و نخاع را فرا گرفته و درهمه جا بهم مربوط است و مابین عنکبوتیه و نرم شامه قرار دارد . این مایع برای تشخیص غالب امراض دماغی و یا پرده های مغز بکار میرود . مایع دماغی نخاعی درضربات وارد بمغز ممکنست با خون مخلوط شود. در اورام پرد. دماغ ( مننژیت ) مایع مذکور چرکی میشود و ترکیباتش از حیث آلبومین و قند و لوکوسیت تغییر میکند . یا مایع بی رنگ ولزجی که اطراف سطوح مفصلی را مرطوب میکند ولغزندگی سطوح مفصلی بواسط. وجود آن تسهیل میشود .
[liquid] [فیزیک] حالتی از ماده که حجم ثابتی دارد و شکل آن را ظرف دربرگیرنده اش تعیین می کند
[flammable liquid] [شیمی] مایعی که بخار اشتعال پذیر دارد
[tanker , tankship] [حمل ونقل دریایی] شناور مخصوص حمل فله ای مایعات متـ . شناور مایع بَر tank vessel
[cutting fluid] [جوشکاری و آزمایش های غیرمخرب، مهندسی مواد و متالورژی] مایعات سردکننده مانند روغن های معدنی و آب صابون که برای سرد کردن ابزار و قطعات در برش کاری به کار می رود
[pre-seminal fluid, pre-ejaculate, pre-ejaculatory fluid, Cowper's fluid] [علوم سلامت] مایع بی رنگ و شفاف و روانی که پس از برانگیختگی جنسی از پیشاب راه خارج می شود متـ مذی pre-cum
[associated liquid] [شیمی] مایع حاصل از مخلوط شدن مولکول های یک ماده با مولکول های یک حلاّل که در آن مولکول ها با پیوندهایی ضعیف تر از پیوندهای شیمیایی معمولی با هم ارتباط دارند
[pickling liquid] [علوم ...

معنی مایع در فرهنگ معین

مایع
(یِ) [ ع . مائع ] (ص . اِ.) هر جسم روان مثل آب .

معنی مایع در فرهنگ فارسی عمید

مایع
از حالت های سه گانۀ ماده که در آن شکل ماده از شکل ظرف خود تبعیت می کند، آبگونه.

مایع در دانشنامه اسلامی

شیر به معنای مایع ای هست، که از غدد پستانی انسان یا حیوان ماده ترشح می‏کند و در بابهای طهارت، صوم، زکات، حج، تجارت، عاریه، نکاح، اطعمه و اشربه و دیات سخن گفته‏اند.
در پاک یا نجس بودن شیر موجود در پستانِ مردار غیر نجس العین اختلاف است.

خون موجود در شیر
خونی که گاه هنگام دوشیدن، در شیر دیده می‏شود، نجس، و نجس کننده شیر است.

روزه زن شیرده
...

مایع در دانشنامه ویکی پدیا

مایع
مایع یکی از حالاتی است که ماده می تواند به آن شکل وجود داشته باشد.
دمای ذوب
گرانروی
کشش سطحی
رئولوژی
سیال
ذرات تشکیل دهندهٔ مایع (اتم/مولکول) می توانند تغییر مکان بدهند اما نیروهای بین مولکولی کماکان آن ها را در کنار هم نگه می دارد؛ بنابراین مایعات (برخلاف جامدات) شکل ثابتی ندارند. چون فاصلهٔ ذرات در حالت مایع قابل تغییر نیست، بنابراین نمی توان آن ها را فشرده کرد و (برخلاف گازها) حجم ثابتی دارند.
همهٔ مواد را می توان با بالا بردن (یا پایین آوردن) دما به مایع تبدیل کرد.
مشخصه مایع: حجم ثابت دارد ولی شکل ثابت ندارد و سیال است
عکس مایع
مایع آمنیوتیک (به انگلیسی: Amniotic fluid) به مایع درون کیسه آمنیوتیک در رحم مادر باردار گفته می شود.
مایع آمنیوتیک از مادر تراوش میشود و ابتدا فقط حاوی آب و الکترولیتها است ولی از حدود دوازده تا چهارده هفتگی پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، فسفولیپید و اوره نیز بداخل آن ترشح میشود.
حجم مایع آمنیوتیک با رشد جنین افزایش مییابد و از هفته دهم تا هفته بیستم از ۲۵ میلی لیتر به ۴۰۰ میلی لیتر میرسد.دیابت بارداری یکی از علل شایع زیادی مایع آمنیوتیک است.
آمنیوسنتز یک تکنیک پزشکی تشخیص قبل از تولد می باشد که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیون گرفته می شود و مورد بررسی ژنتیکی قرارمی گیرد. این شیوه معمولاً در سه ماههٔ دوم انجام می گیرد. آمنیوسنتز یکی از رایج ترین روش های تهاجمی تشخیص پره ناتال است.
مایع زلاله ای (به انگلیسی: Synovial fluid) یا مایع مفصلی، مایعی است شفاف، به رنگ زرد کم رنگ که توسط سلول های غشاء زلاله ای (سینوویال) در مفاصل زلاله ای ترشح می گردد. این مایع که تجزیه شده پلاسما است، دارای خاصیت چسبندگی بوده و حاوی پروتئین و اسید هیالورونیک است.
تغذیه غضروف مفصلی
لغزندگی سطح مفصل و در نتیجه کاهش اصطکاک میان آنها
نقش کمک ف ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مایع در دانشنامه آزاد پارسی

مایع (liquid)
حالتی از ماده، بین جامدو گاز. مایع سطح تراز تشکیل می دهد و به شکل ظرفی درمی آید که در آن قرار دارد. اتم های مایعات، برخلاف جامدات بلوری، جای ثابتی را اشغال نمی کنند و از سوی دیگر، آزادی جابه جایی گازها را هم ندارند. برخلاف گازها، متراکم کردن مایعات آسان نیست، زیرا فشار واردشده به یک نقطه به تساوی به همه جای مایع منتقل می شود. (اصل پاسکال). در هیدرولیک، از کاربرد این خواص استفاده می کنند.

ارتباط محتوایی با مایع

مایع در جدول کلمات

مایع آبادانی
اب
مایع بــراق کننده پارچه
اهار
مایع ترشی
سرکه
مایع حیات
اب, آب
مایع حیات بخش بدن
خون
مایع دباغی
اش
مایع درون بدن
خون
مایع زرد | رنگ خون
پلاسما
مایع سفید کننده
ابژاول
مایع ضد عفونی کننده
ساولن

معنی مایع به انگلیسی

steep (اسم)
مایع
water (اسم)
اب ، مایع ، ابگونه ، پیشاب
fluid (اسم)
مایع ، ابگونه
liquid (اسم)
مایع ، ابگونه
liquid substance (اسم)
مایع

معنی کلمه مایع به عربی

مایع
سائل , ماء
حاد
مشروب کحولي
صف

مایع را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فر کیانی
لغت، کلمه یا واژه ی مایا در فرهنگ واژگان پارسی پهلوی به مانای آب آمده است که لغت ماء در اربی در چَمِ آب از همین واژه است، ارب واژه ی مایا را مایع نوشته و از آن مایعات و... را جعل کرده است!
پیرس(منبع): فرهنگ واژه های پهلوی_پارسی، گردآوری از آنام (= دکتر ) بهرام فره وشی، مکنزی Mackenzie, آتکُتیل دوپِرون Anquetil du perron, ژاله آموزگار، احمد تفضلی، بهرام روشن ضمیر و نیز واژه هایی که در پراپ (= کتاب ) ایران باستانی حسن پیرنیا تاریخ هرودوت .... آمده است..
همایون
آبکی
میم نون
شاره

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعریف مایع   • مثال مایع در مایع   • حالت مایع   • مواد گاز   • مایعات چیست   • حالت گاز   • انواع مایعات   • مخلوط مایع در مایع   • معنی مایع   • مفهوم مایع   • معرفی مایع   • مایع چیست   • مایع یعنی چی   • مایع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مایع
کلمه : مایع
اشتباه تایپی : lhdu
آوا : mAye'
نقش : اسم
عکس مایع : در گوگل

آیا معنی مایع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )