برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1450 100 1

ماکس پلانک

ماکس پلانک در دانشنامه ویکی پدیا

ماکس پلانک
ماکس کارل ارنست لودویگ پلانک (به آلمانی: Max Karl Ernst Ludwig Planck) (زاده ۲۳ آوریل ۱۸۵۸ - درگذشته ۴ اکتبر ۱۹۴۷) یکی از مهم ترین فیزیک دانان آلمان در سده ۱۹ میلادی و اوایل سده ۲۰ بود. او را پدر نظریهٔ کوانتوم می شناسند.
وبگاه ایرانیکا بازبینی شده در ۳۱ اردیبهشت ۸۶
وبگاه آفتاب بازبینی شده در ۳۱ اردیبهشت ۸۶
دانشنامه رشد
در ۲۳ آوریل سال ۱۸۵۸ در شهر کیل در کشور آلمان زاده شد. وی فرزند ششم ویلهلم پلانک استاد علوم قضایی دانشگاه شهر بود. افراد خانواده پلانک احترام زیادی برای آموزش و پرورش و فرهنگ و حفظ ارزش های سنتی خانواده قائل بودند و پلانک این خصوصیات را از والدین به ارث برده بود. وی در نامه هایش گوشه ای از زندگی خانواده ای خود را بازگو می کند که در آن ها از گذراندن تابستان در تفرجگاه الدنای کنار دریای بالتیک و بازی کروکه روی چمن و خواندن رمان های والتر اسکات در هنگام شب و اجرای نمایش و موسیقی با شرکت افراد خانواده سخن می گوید.
پلانک دوره دبیرستان را در دبیرستان ماکسیمیلان شهر مونیخ گذرانید و در آنجا بود که به علاقهٔ خود به علوم پی برد. پلانک دبیر ریاضیش هرمان مولر را نخستین کسی می داند که معنای قوانین فیزیک را برای اولین بار به او فهماند. پلانک یک تیزهوش استثنایی نبود، دبیرانش در دبیرستان از لحاظ رتبه او را به شاگرد اولی نزدیک می دانستند اما او را در هیچ زمانی شاگرد اول نشناختند. معلمان وی جز رفتار شخصی خوب و سخت کوشی در کار، نشانه ای که حاکی از تابناکی هوش یا وجود استعداد خاصی در او باشد، ندیدند.
به هر حال مهارت های او در برخوردهای اجتماعی باید از گونهٔ تراز اولی بوده باشد چرا که محبوب معلمان و همکلاسان خود بود. پلانک پس از گذراندن دوره در گیمنازیوم در سال ۱۸۷۴، ابتدا در دوره کارشناسی دانشگاه مونیخ و چندی بعد در دانشگاه برلین مشغول به تحصیل شد. وی به خواندن فیزیک و ریاضیات پرداخت و در پی انتقال به دانشگاه برلین در کلاس های فیزیکدانان مشهور آن روز هلمهولتز و گوستاو کیرشهف شرکت کرد. پلانک علاقهٔ خویش به ترمودینامیک را مدیون این دو استاد می دانست.
عکس ماکس پلانک
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ماکس پلانک

ماکس کارل ارنست لودویگ پلانک (به آلمانی: Max Karl Ernst Ludwig Planck) (زاده ۲۳ آوریل ۱۸۵۸ - درگذشته ۴ اکتبر ۱۹۴۷) یکی از مهم ترین فیزیک دانان آلمان در سده ۱۹ میلادی و اوایل سده ۲۰ بود. او را پدر نظریهٔ کوانتوم می شناسند.
• آقایی آمده و به من می گوید که بر کتاب «علم به کجا می رود» از ماکس پلانک مقدمه ای بنویس و من خنده ام می گیرد که گویی از من می خواهد با شمعی آفتاب را به مردم نشان دهم.
• «انسان های زیادی عمر خود را وقف علم می کنند اما آن ها همه به خاطر خود علم آن کار را نمی کنند. عده ای برای آن به معبد علم می آیند که علم به آن ها فرصت بروز استعدادهای ویژه شان را می دهد. برای این گروه علم گونه ای ورزش است که آن ها از تمرین در آن به وجد می آیند، مانند آن ورزشکاری که از تمرین دادن به ماهیچه های قوی خود شاد می شود. گروه دیگری از انسان ها به معبد علم برای عرضه توده مغز خود می آیند به آن امید که از آن کار بازده مفیدی بیندوزند. این عده تنها از آن رو سر از کار علمی درمی آورند که شرایط گزینش حرفه انتخابی را به حسب اتفاق پیش روی آن ها نهاده است. اگر شرایط حاکم بر آن گزینش به گونه دیگری بود، آن ها ممکن بود سیاست مدار یا مدیر تجاری بشوند. چنان چه پیش آید که خدا فرشته ای از فرشتگان خود را برای بیرون راندن گروه هایی که نام بردیم از معبد به پایین بفرستد، بیم آن دارم که معبد از بن خالی شود. با این حال هنوز شمار اندکی از عابدان در آن باقی خواهند ماند برخی از زمان های گذشته و برخی از عصر خود ما. پلانک ما جای در گروه اخیر دارد و از این روست که ما همه او را دوست داریم.»

ارتباط محتوایی با ماکس پلانک

ماکس پلانک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ماکس پلانک   • مفهوم ماکس پلانک   • تعریف ماکس پلانک   • معرفی ماکس پلانک   • ماکس پلانک چیست   • ماکس پلانک یعنی چی   • ماکس پلانک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماکس پلانک
کلمه : ماکس پلانک
اشتباه تایپی : lh;s ~ghk;
عکس ماکس پلانک : در گوگل

آیا معنی ماکس پلانک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران