برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1549 100 1
شبکه مترجمین ایران

ماه (اخترشناسی)

ماه (اخترشناسی) در دانشنامه آزاد پارسی

ماه (اخترشناسی)(Moon)
ماه
قمر طبیعی زمین، با قطر ۳,۴۷۶ کیلومتر و جرم۰.۰۱۲، تقریباً یک هشتادُم جرم زمین. گرانی سطحی آن فقط۰.۱۶ یا یک ششم گرانی زمین است. فاصلۀ متوسط آن از زمین ۳۸۴,۴۰۰ کیلومتر است و هر۲۷.۳۲ روز، یا یک ماه نجومی، در جهت غرب به شرق بر گرد زمین مدار می پیماید. ماه به دور محور خود می چرخد و همیشه یک طرف آن روبه زمین است. هیچ جوّی ندارد و تصور می شد آب هم نداشته باشد، تا این که در ۱۹۹۸ در سطح آن یخ کشف شد.اهلّه. ماه با نور آفتاب روشن می شود. این امر چرخه ای از هلال های سایه می سازد که از ماه نو به تربیع اول و از آن به ماه بدر می رسند؛ بار دیگر از بخش روشن ماه کاسته می شود و این قمر هر۲۹.۵۳ روز یک بار به وضعیت ماه نو بازمی گردد که یک ماه قمری است. دمای طرف آفتاب گیر ماه به ۱۱۰ درجۀ سلسیوس می رسد، اما درخلال شب های قمری دو هفته ای، دمای سطحی تا ۱۷۰ـ درجۀ سلسیوس پایین می آید.
منشأ. منشأ ماه هنوز هم محل بحث و بررسی است. دانشمندان این نظریه ها را مطرح ساخته اند: از زمین جدا شده است؛ جسم جداگانه ای است که گرانی زمین آن را جذب کرده است؛ در مدار پیرامون زمین شکل گرفته است؛ و از قطعات پرتاب شده، هنگام برخورد جسمی به اندازۀ مریخ با زمین تشکیل شده است.
پژوهش ها. نخستین بار، در اکتبر ۱۹۵۹، فضاپیمای کاوشگر شوروی، لونیک ۳، از بخش دوردست ماه عکس برداری کرد. بیشتر اطلاعاتی که از ماه داریم از این عکس ها و سایر عکس ها، و اندازه گیری هایی به دست آمده است که کاوشگرهای قمری امریکا و شوروی تهیه کرده اند. از نمونه هایی زمین شناختی که فضانوردان آپولو و کاوشگرهای شوروی لونا با خود آورده اند، و از آزمایش هایی که فضانوردان امریکایی، از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲، صورت داده اند اطلاعات بیشتری حاصل شده است. کاوشگر امریکایی لونار پراسپکتوریا جست وجوگر ماه، که در ژانویۀ ۱۹۹۸ پرتاب شد، ترکیب پوستۀ ماه را بررسی کرد، پرتوهای گاما را ثبت، و از میدان مغناطیسی آن نقشه برداری کرد. این کاوشگر در مارس ۱۹۹۸ وجود یخ را در ماه کشف کرد.
ترکیب. ماه سنگی است. سطح آن براثر برخورد شهاب سنگ ها به شدت شیاردارشده، و حفره ها و دهانه هایی با حداکثر پهنای ۲۴۰ کیلومتر در آن شکل گرفته است. مشاهدات لرزه شناسی نشان می دهد که رویۀ سطح ماه تا ده ها کیلومتر به طرف پایین ادامه دارد. زیر این پوسته، ...

ماه (اخترشناسی) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ماه (اخترشناسی)   • مفهوم ماه (اخترشناسی)   • تعریف ماه (اخترشناسی)   • معرفی ماه (اخترشناسی)   • ماه (اخترشناسی) چیست   • ماه (اخترشناسی) یعنی چی   • ماه (اخترشناسی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماه اخترشناسی

کلمه : ماه (اخترشناسی)
اشتباه تایپی : lhi (hojvakhsd)
عکس ماه (اخترشناسی) : در گوگل

آیا معنی ماه (اخترشناسی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )