برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1452 100 1

ماه های قمری

ماه های قمری در دانشنامه اسلامی

ماه های قمری
تقویم هجری قمری، تقویم دینی مسلمانان جهان است. مبدأ این تقویم، اول محرم سالی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از مکه معظمه به مدینه منوره هجرت فرمودند.
یکسال در این تقویم شامل 12 ماه قمری است که به ترتیب عبارتند از : محرم،صفر،ربیع الاول، ربیع الثانی، جمادی الاول، جمادی الثانیه، رجب، شعبان، رمضان، شوال، ذیقعده و ذیحجه. تاریخ اول هر ماه با رؤیت هلال ماه نو در شامگاه روز بیست و نهم یا سی اُم ماه قبل ماه ، به ثبوت می رسد. با این حساب ، تعداد شبانه روزهای هر ماه قمری که برابر با مدت زمان بین دو رؤیت متوالی هلال ماه نو است، 29 یا 30 شبانه روز گرفته می شود.
اسامی ماه های قمری به ترتیب معهود در این دو بیت شعر آمده است :
ز محرم چو گذشتی بودت ماه صفر
دو ربیع و دو جمادی زپی همدیگر
رجب است از پی شعبان، رمضان و شوال
پس به ذی قعده و ذی حجه بکن نیک نظر
با گسترش ارتباطات در جهان امروز، مشکل اختلافات اجتهادی می تواند گاه در قالب یک معضل سیاسی و اجتماعی درآید که موجب وهن دین و ضعف مسلمین در برابر کفار می باشد و راه حل آن پیروی از احکام حکومتی ولی ّفقیه است، تصرفات حاکم اسلامی برای همه مردم و حتی بر فقها و مراجع دیگر نیز نافذ است.
اختلاف دیدگاه مراجع تقلید و اختلاف آن ها در مبانی اجتهادی و اصول استنباطی احکام، و نیز اختلاف آن ها در تشخیص مصادیق موضوعات می تواند گاه مشکلات بسیاری بیافریند. در مسائل فردی و عبادی تا جایی که عمل هر فردی مرتبط به عمل دیگران نیست، رجوع عامی به مجتهد جامع الشرایط و پیروی از دیدگاه او مشکلی نمی آفریند، و تعدد مراجع و اختلاف دیدگاه آن ها و در نهایت اختلاف عمل مردم و مقلدین آن ها ضرری درپی نمی آورد؛ هرچند می دانیم از میان همه این دیدگاه های مختلف تنها یکی مطابق واقع است و بقیه بر خطاست. ولی مهم آن است که هر مجتهد و هر فرد عامی که به او رجوع کرده است، برای عمل خود نزد پروردگار حجت شرعی دارد و همین ملاک دینداری و تقید او به شرع است.اما در مسائلی که جنبه سیاسی و اجتماعی پیدا می کند و عمل هر فردی در ارتباط با عمل دیگران ...

ارتباط محتوایی با ماه های قمری

ماه های قمری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ماه های قمری   • مفهوم ماه های قمری   • تعریف ماه های قمری   • معرفی ماه های قمری   • ماه های قمری چیست   • ماه های قمری یعنی چی   • ماه های قمری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماه های قمری
کلمه : ماه های قمری
اشتباه تایپی : lhi ihd rlvd
عکس ماه های قمری : در گوگل

آیا معنی ماه های قمری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران