برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1606 100 1
شبکه مترجمین ایران

ماده خاکستری

ماده خاکستری در دانشنامه ویکی پدیا

ماده خاکستری
ماده خاکستری (به انگلیسی: Grey matter) یکی از بخشهای سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است.Human brain right dissected lateral view   Schematic representation of the chief ganglionic categories (I to V).
ماده خاکستری از جسم نورونها، Neuropil، آکسونهای غیر میلینه، سلولهای گلیال و مویرگها تشکیل شده است. در مغز اصولاً بافت خاکستری سطحیتر از ماده سفید قرار دارد.
ماده سفید
Human brain right dissected lateral view
عکس ماده خاکستری
«ماده خاکستری» (انگلیسی: Grey Matter (film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.
۲۰۱۱ (۲۰۱۱)
مادهٔ خاکستری اطراف مجرا (Periaqueductal gray) از آن جهت به این نام خوانده می شود که در بردارندهٔ بیشتر اجسام سلولی نورون هایی است که در کنار مجرای مغزی که بطن سوم رابه بطن چهارم پیوند می دهد، قرار دارد. مادهٔ خاکستری کنار مجرا دارای مدارهایی عصبی می باشد که زنجیره های حرکتی رفتارهای اختصاصی-نوعی را شکل می دهند، مانند جنگیدن و جفت گیری و ان ها را کنترل می کند. هم چنین مواد افیونی با تحریک کردن نورون های این ناحیه، حساسیت جانداران را در برابر درد کم می کند.
ماده خاکستری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ماده خاکستری در دانشنامه آزاد پارسی

مادّۀ خاکستری (grey matter)
مادّه خاکستری
بخش هایی از مغز و نخاع. این بخش از جسم سلولی یاخته های عصبی بسیار متراکم و مرتبط به هم ساخته شده است. لایه های بیرونی مخچه شامل بیشترین میزان مادۀ خاکستری مغزند. این بخش عهده دار اعمال ذهنی پیشرفته است. همچنین، بخش مرکزی طناب نخاعی را مادۀ خاکستری تشکیل می دهد. به خلاف مادۀ خاکستری، مادۀ سفید از آکسونهای یاخته های عصبی ساخته شده است.

ماده خاکستری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ماده خاکستری   • مفهوم ماده خاکستری   • تعریف ماده خاکستری   • معرفی ماده خاکستری   • ماده خاکستری چیست   • ماده خاکستری یعنی چی   • ماده خاکستری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماده خاکستری

کلمه : ماده خاکستری
اشتباه تایپی : lhni oh;sjvd
عکس ماده خاکستری : در گوگل

آیا معنی ماده خاکستری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )