برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1536 100 1
شبکه مترجمین ایران

لیبی

/libi/

معنی لیبی در لغت نامه دهخدا

لیبی.(اِخ ) (کشور...) لوبیه. لیبیا. لیبویا. لیبویه. کلنی سابق ایتالیا به آفریقای شمالی ، شامل تری پولتین و سیرنائیک. دارای 1484000هزار گز مربع مساحت و 801هزار تن سکنه. مرکز آن طرابلس (تریپولی ) است و آن پس از جنگ دوم جهانی مستقل گردید. || نام صحرائی وسیع به شمال آفریقا.

معنی لیبی به فارسی

لیبی
کشور مستقل پادشاهی در شمال آفریقا شامل سرزمینهای : [ تریپولیتن ] [ سیرنائیک ] این کشور کنار دریای مدیترانه واقع شده از جنوب بصحرای کبیر از مشرق بکشور مصر از مغرب به تونس و الجزایر و از شمال به مدیترانه محدود است . آب و هوای لیبی گرم و خشک و رودخانه بزرگی در آنجا جاری نیست . طرابلس و برقه در سابق جزو متصرفات عثمانی بود در سال ۱۹۱۲ م . بتصرف دولت ایتالیا در آمد و در ۱۹۴۹م . کشوری مستقل گردید . وسعت لیبی ۱۷۵۹۵٠٠ کیلومتر مربع ۲/۱۶٠/٠٠٠ سکنه . پایتخت آن شهر [ طرابلس ] و شهر و بندر مهم آن : [ بن غازی ] است . از کانهای مهم لیبی : گوگرد محصول غله . ( لیبی در سال ۱۹۶۹ جمهوری شد . )
لوبیه . لیبیا .

لیبی در دانشنامه اسلامی

لیبی
لیبی کشوری است در شمال آفریقا که ۹۷٪ مردم آن مسلمان هستند. بارگاه امامزاده «عبدالسلام الاسمر» از نوادگان امام حسن(ع) در این کشور، بزرگترین زیارتگاه شیعیان آفریقا به شمار می آمد که در سال ۱۳۹۱ش توسط وهابیان تخریب شد. در لیبی بیش از شصت هزار نفر شیعه زندگی می کنند.
کشور لیبی در شمال قاره آفریقا قرار گرفته و از شرق با مصر، از جنوب با چاد و نیجر، از غرب با الجزایر و از شمال غربی با تونس همسایه است.
حدود ۹۰ درصد از سرزمین لیبی را بیابان و صحراهای بی آب و علف فراگرفته و تنها ۲ درصد خاک آن کاربرد کشاورزی دارد.
لیبی
کشور جماهیر عربی لیبی با 540/759/1 کیلومترمربع مساحت،در شمال آفریقا قرار دارد. لیبی در شرق با مصر،در جنوب شرقی با سودان،در جنوب با چاد ،در جنوب و جنوب غربی با نیجر، و در شمال غربی با تونس همسایه است . این کشور با 1800کیلومتر خط ساحلی در شمال آفریقا و مدیترانه، در حد فاصل مغرب غربی و خاورمیانه قرار گرفته و به عنوان پل ارتباطی بین سرزمین های آفریقایی و خاورمیانه تلقّی می گردد.
94درصد قلمرو لیبی از بارندگی ناچیزی برخوردار است و این کشور غالبا ً آب و هوایی گرم و خشک دارد. ارتفاعات پراکنده ای در این کشور دیده می شود که از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار نیست. از کل مساحت آن ،صرفا ً 362هزار کیلومترمربع قابل کشاورزی است.
مردم لیبی عمدتا ً عرب و بربر هستند و زبان رسمی آن عربی است. از شش میلیون سکنه ی آن ، شصت در صد در شهر تریپولی (مرکز حکومت) و 35درصد در سایر نقاط زندگی می کنند. اگر چه اساس زندگی مردم در گذشته بر پایه سازمان قبیله ای بود،اما جامعه جدید به دلیل افزایش در آمد ملی و ثروت ناشی از نفت ، در حال دگرگونی است.
لیبی به دلیل موقعیت جغرافیایی، مرکز حکومت فنیقی ها ، ایتالیایی و انگلیسی ها در طول تاریخ بوده است . در قرن هفتم میلادی مسلمانان لیبی را پس از مصر فتح کردند. دراین زمان ،بربرها به سرعت اسلام آوردند و در هجوم اعراب مسلمان به اسپانیا همراه آنان بودند. پس از دو قرن هارون الرشید ، ابراهیم بن اغلب را به سمت حکمران لیبی منصوب کرد که وی نوعی حکومت مستقل و غیر وابسته به مرکز خلافت عباسیان به وجود آورد. لیبی مدت ها مس ...

لیبی در دانشنامه ویکی پدیا

لیبی
مختصات: ۲۷°۲۴′شمالی ۱۷°۳۶′شرقی / ۲۷٫۴°شمالی ۱۷٫۶°شرقی / 27.4; 17.6
۰۱ اجدابیا
۰۲ بطنان
۰۳ حزام الاخضر
۰۴ استان جبل الاخضر
۰۵ جفره
۰۶ جفاره
۰۷ کفره
۰۸ مرج
۰۹ مرقب
۱۰ النقاط الخمس
۱۱ قبه
۱۲ واحات
۱۳ زاویه
۱۴ بنغازی
۱۵ بنی ولید
۱۶ درنه
لیبی با نام رسمی دولت لیبی، کشوری عربی در آفریقای شمالی است. لیبی با کشورهای مصر، سودان، چاد، نیجر، الجزایر و تونس هم مرز است. پایتخت لیبی، شهر طِرابلُس است.
کشور لیبی با مساحتی در حدود ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع چهارمین کشور پهناور قارهٔ آفریقا و هفدهمین کشور پهناور جهان است. ۱٫۷ میلیون نفر از جمعیت ۶٫۵ میلیون نفری لیبی در پایتخت این کشور، طرابلس، زندگی می کنند. معنای نام لیبی از جمله یونانی libyans به معنای قوم بربر می باشد
پیرامون ۹۰ درصد از سرزمین لیبی را بیابان و صحراهای بی آب و علف پوشانده است. مناطق نسبتاًَ سرسبز لیبی در کناره های دریای مدیترانه قرار گرفته است. هیچ رودخانه دائمی در خاک لیبی وجود ندارد و تنها ۲ درصد خاک آن کاربرد کشاورزی دارد. بخش عمدهٔ مواد غذایی مورد نیاز مردم لیبی از خارج وارد می شود. لیبی از دید تراکم جمعیت یکی از کم تراکم ترین کشورهای دنیاست. مساحت لیبی اندکی بزرگتر از ایران است، ولی جمعیت آن کمتر از یک دهم ایران است. ۹۰ درصد از جمعیت ۶٫۵ میلیون نفری این کشور در باریکه ای از کناره های مدیترانه ای این کشور زندگی میکنند و در مناطق دیگر تنها قبیله های بیابانگرد (بدوی) روزگار می گذرانند.
عکس لیبی
لیبی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
لیبی (ساتراپی)
لیبی (لاست)
لیبی یک قلمرو ساتراپی از امپراتوری هخامنشیان با توجه به کتیبه داریوش بزرگ در نقش رستم و کتیبه خشایارشاه بود.
فهرست ساتراپی های هخامنشیان
لیبی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لیبی در دانشنامه آزاد پارسی

لیبی (Libya)
طرابلس، بن غازی
طرابلس، بن غازی
طرابلس، بن غازی
موقعیت. کشور لیبی در افریقای شمالی و در ساحل جنوبی دریای مدیترانه جا دارد. این کشور از شمال به دریای مدیترانه، از شرق به مصر، از جنوب شرقی به سودان، از جنوب به چاد و نیجر، و از غرب به الجزایر و تونس محدود است. مساحت این کشور ۱,۷۵۷,۰۰۰ کیلومتر مربع و شهر طرابلس پایتخت آن است.سیمای طبیعی. لیبی، که از نظر وسعت چهارمین کشور قارۀ سیاه است، در حاشیۀ شمال شرقی صحرای بزرگ افریقا واقع است و مدار رأس السرطان از نواحی جنوبی آن می گذرد. خلیج سدره (سِرت)، چشمگیرترین و بزرگ ترین عارضۀ خط ساحلی لیبی، این کشور را به سه ناحیه تقسیم می کند: بخش شرقی خلیج که وسیع ترین بخش کشور است، سیرنائیکا نام دارد و بخش غربی خلیج به طرابلس غرب (تریپولیتانیا)، و بخش جنوبی خلیج آن به فِزّان موسوم است. بخش شرقی خلیج سدره یا سیرنائیکا، معروف به جبل الاخضر، از تپه ماهورهای ساحلیِ پوشیده از انبوه گیاهانِ نواحیِ خشک مدیترانه ای و درختان پراکندۀ کاج و ارس تشکیل شده است. نواحی جنوبی آن را دشت شنزار لیبی، که بخشی از صحرای عظیم افریقا است، فراگرفته و واحه هایی چند در آن دیده می شود؛ ازجمله جُفْره که در ۸۰۰کیلومتری جنوب جبل الاخضر قرار دارد. بخش غربی خلیج سدره یا تریپولیتانیا از یک ساحل شنی شروع می شود و شهر طرابلس در آن قرار دارد. حاصل خیزترین اراضی لیبی در این قسمت واقع است که با چاه های عمیق متعدد آبیاری می شود. در جنوب این بخش، تپه های آهکی و کوه های کوتاهی دیده می شود که بلندی آن ها از ۸۰۰ متر تجاوز نمی کند و بعضاً پوشیده از بته ها و گیاهان خاص نواحی خشک مدیترانه ای اند. بارندگی این ناحیه بسیار ناچیز است و بیشتر باغ ها و کشتزارهای آن، مانند باغ های زیتون و انجیر و غلات، به شیوۀ دیم کشت می شوند. دشت سرخ رنگ الحمراء، که حاشیۀ شمالی آن چراگاه صحرانشینان است، در جنوب این قسمت قرار دارد و حاشیۀ جنوبی آن به تپه ماهورهایی با نام جبل اسود (کوه های سیاه) منتهی می شود. بخش جنوبی خلیج سدره، یا حوزۀ فزّان، شنزاری وسیع است که زندگی در آن به چند واحۀ پراکندۀ منحصر است و معدودی چاه و چشمۀ آب، شاهرگ های حیاتی آن را تشکیل می دهد. ارتفاع بخش جنوبی این قسمت رفته رفته افزایش می یابد و به بلندترین نقطۀ کشور لیبی به نام کوه بِطِه، که در ...

نقل قول های لیبی

لیبی یا لیبیا کشوری در شمال مرکزی آفریقا، پایتخت آن، طِرابلُس.
• «دستیابی به صلح در لیبی اگر جامعه بین المللی به طور جدی از دولت آشتی ملی حمایت کند، ممکن است. با این حال این دولت نیز باید بطور جدی کار کند و چوب لای چرخ توسعه و اجرای طرح آشتی در لیبی نگذارد. من می خواهم بار دیگر تأکید کنم که دستیابی به صلح در لیبی ممکن است بویژه اینکه شهروندان لیبی رنج های زیادی خصوصاً از توطئه های سیاسی در کشور کشیده اند، بنابراین آنها مشتاق دستیابی به امنیت، ثبات و آسایش در زندگی شان هستند.» -> ابراهیم الجضران

لیبی در جدول کلمات

لیبی
طرابلس
از شهرهای لیبی که این روزها دستخوش اغتشاشات است
زاواف

لیبی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لیبی داعش   • کشور مرفه عربی   • طرابلس لیبی   • فیلمی از علی قوی تن   • نقشه لیبی   • پایتخت کره جنوبی   • لیبی مقصدها   • لیبی بعد از قذافی   • معنی لیبی   • مفهوم لیبی   • تعریف لیبی   • معرفی لیبی   • لیبی چیست   • لیبی یعنی چی   • لیبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لیبی

کلمه : لیبی
اشتباه تایپی : gdfd
آوا : libi
نقش : اسم خاص مکان
عکس لیبی : در گوگل

آیا معنی لیبی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )