برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1682 100 1
شبکه مترجمین ایران

لیبریا

/liberiyA/

معنی لیبریا در لغت نامه دهخدا

لیبریا. [ ب ِ ] (اِخ ) (کشور...) نام جمهوری کنار گینه به آفریقا مؤسس به سال 1822 م. به مساحت 94500هزار گز مربع و دارای حدود 2میلیون تن سکنه. مرکز آن مُنرویا و محصول آن قهوه است.

معنی لیبریا به فارسی

لیبریا
کشور جمهوری مستقلی است در آفریقا کنار خلیج گینه ساحل اقیانوس اطلس میان [ سیرالئون ] و [ ساحل عاج ] . ۱۱۱/۳۷٠ کیلومتر مربع وسعت ۱/۶۷٠/٠٠٠ سکنه . این کشور در سال ۱۸۲۲ م . بوسیله سیاه پوستان آزاد شده آمریکا تشکیل شد و در ۲۶ ژوئیه ۱۸۴۷ م . حکومتی جمهوری از سیاه پوستان بنام [ جمهوری لیبریا ] در آن بوجود آمد . پایتخت لیبر یا شهر [ مون رویا ] است . بیشتر خاک آن پوشیده از جنگلهای انبوه است . محصول : قهوه موز شکر کائوچو برنج و روغن نخل . از کانهای آهن و طلا بهره برداری میشود .
نام جمهوری کنار گینه بافریقا موسس بسال ۱۸۲۲ میلادی .بمساحت ۹۴۵٠٠ هزار گز مربع است .

لیبریا در دانشنامه اسلامی

لیبریا
لیبریا کشوری است در غرب آفریقا. حدود ۲۰ درصد جمعیت لیبریا مسلمان هستند. اغلب مسلمانان این کشور سنی مذهب و پیرو مذهب مالکی هستند. شیعیان هم بخشی از مسلمانان این کشور را تشکیل می دهند.
لیبریا کشوری است در غرب افریقا. مساحت این کشور ۹۷.۷۵۴ کیلومتر مربع است. بر اساس سر شماری سال ۲۰۰۹ میلادی جمعیت لیبریا ۳.۹۵۵.۰۰۰ نفر بوده است. این کشور در سال ۱۸۴۷ تشکیل شد و حکومت آن اکنون جمهوری است. زبان رسمی لیبریا انگلیسی و واحد پول آن دلار لیبریا است.
شهر مونروویا با جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر بزرگترین شهر و پایتخت لیبریا است.

لیبریا در دانشنامه ویکی پدیا

لیبریا
مختصات: ۶°۱۹′ شمالی ۱۰°۴۸′ غربی / ۶٫۳۱۷°شمالی ۱۰٫۸۰۰°غربی / 6.317; -10.800
میزان با سوادی: ۳۵ ٪ (تخمین ۱۹۸۵).
سنین تحصیل اجباری: (فرضاً) ۶ تا ۱۶ سال.
تعداد دانشگاه: ۱.
لیبـِریا با نام رسمی کشوری جمهوری لیبریا است در غرب آفریقا. پایتخت آن مانروویا است. این کشور در حاشیه شمالی خلیج گینه در غرب آفریقا قرار گرفته است. کشور لیبریا در سال ۱۸۴۷ توسط بردگان آزادشده ای که از آمریکا به قاره آفریقا بازگشته بودند بنیاد شده و یکی از قدیمی ترین جمهوریهای قاره آفریقا است. این کشور از دهه ۱۹۹۰ به دلیل جنگ های طولانی داخلی و نیز نقشی که در جنگ سیرالئون داشت، کشوری شناخته شده است.
لیبریا دارای حدود ۳٫۵ میلیون جمعیت است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است که به همراه ۲۹ زبان محلی آفریقایی دیگر در این کشور تکلم می شود. مسیحیت، اسلام و برخی عقاید دیگر در این منطقه رواج دارد. میانگین عمر مردان ۴۱ سال و زنان ۴۲ است. واحد پول این کشور دلار لیبریا می باشد. الماس، آهن، کائوچو، قهوه و کاکائو از محصولات صادراتی این کشور است.
در ۱۸۲۱ و ۱۸۲۲ انجمن کوچ نشین آمریکا، لیبریا را برای استقرار بردگان آزاد شده بنیاد گذاشت.
عکس لیبریا
سیارک ۱۸۱۶ (به انگلیسی: 1816 Liberia، نامگذاری:1936BD) هزار و هشتصد و شانزدهمین سیارک کشف شده است که در ۲۹ ژانویه ۱۹۳۶ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۳۰ است.
لیبریا ایرویز (به انگلیسی: Liberia Airways) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا n/a است. دفتر مرکزی لیبریا ایرویز در لیبریا واقع شده است.
اتحادیه فوتبال لیبریا (انگلیسی: Liberia Football Association) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور لیبریا است.
این ساز ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لیبریا در دانشنامه آزاد پارسی

لیبِریا (Liberia)
مونروویا، پایتخت کشور مونروویا، پایتخت کشور موقعیت. کشور لیبریا قدیمی ترین جمهوری افریقا است. این سرزمین در افریقای غربی و در ساحل اقیانوس اطلس، بین کشورهای سیرالئون در غرب، گینه در شمال، ساحل عاج در شرق، و اقیانوس اطلس در جنوب غربی جا دارد. مساحت این کشور ۹۷,۷۵۴ کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر مونروویا است.سیمای طبیعی. جلگۀ ساحلی لیبریا، معروف به گِریْن کوست (ساحل غله)، پست و باتلاقی و متشکل از مرداب های متعدد است. خط ساحلی این ناحیه از انتهای جنوب شرقی به دماغۀ پالماس و از سوی دیگر به دماغۀ مونت در مرز سیرالئون منتهی می شود. ارتفاعات شمالی و شرقی، مرز میان کشورهای گینه و ساحل عاج را تشکیل می دهند و کوه نیمبا با ارتفاع ۱,۸۵۰ متر در نقطۀ مشترک مرزی سه کشور لیبریا، ساحل عاج، و گینه بلندترین نقطۀ این کشور محسوب می شود. رودخانه های بسیاری، که از این ارتفاعات می گذرند، به سوی جنوب غربی روان می شوند و پس از عبور از دره های ژرف نواحی مرکزی و پشت سر گذاردن جلگۀ ساحلی به اقیانوس اطلس می ریزند. رودخانه های مرزی مانو، در مرز سیرالئون، و کاوالی، که بخشی از مرکز کشور ساحل عاج را تشکیل می دهد، و نیز رودخانه های سِستوس، سَنت جان، سَنت پُل، و لوفا، این کشور را مشروب می کنند. لیبریا به سیزده بخش (کاونتی) تقسیم می شود و مهم ترین شهرهای آن عبارت اند از بیوکنِن، زوئدرو، هارپِر، و بِنسون ویل. اقلیم لیبریا بسیار گرم و مرطوب است. موسم بارندگی آن از اردیبهشت تا مهر و فصل خشک آن کوتاه و از اواسط تیر تا مرداد است. میانگین دمای سالانۀ نواحی ساحلی در دی ماه۲۶.۱ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۴.۵ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۵,۱۳۸ میلی متر است. اراضی شمالی این کشور پوشیده از جنگل است و برخی از گونه های حیات وحش آن عبارت اند از پیگمی، شمپانزه، اسب آبی، و تمساح.
اقتصاد. گاو، گوسفند، بز، خوک و چوب از اقلام صادراتی لیبریا است. ماهی از صادرات مهم این کشور به شمار می آید و تولید برنج فقط به اندازه نیاز داخلی است. آهن از عمده ترین اقلام صادراتی لیبریا است و الماس و طلا نیز از دیگر کانی های مهم این کشور محسوب می شوند. سیمان، سیگار، نوشابه، و روغن نخل برخی از فرآورده های صنعتی آن به حساب می آیند. مونروویا مهم ترین بندر لیبریا است و شبکۀ راه های زمی ...

نقل قول های لیبریا

لیبریا با نام رسمی جمهوری لیبریا، کشوری در سواحل غرب آفریقا.
• «پرچم : پرچم کنونی کشور لیبریا در سال ۱۸۴۷م به کار رفت و رنگ ها و طرح آن یادآور پرچم ایالات متحدهٔ آمریکاست. وجود یک ستاره در پرچم این کشور، نشانهٔ وجود فقط یک دولت سیاه و آزاد در آفریقا می باشد. یازده نوار سفید و قرمز در این پرچم یادآور یازده امضاکنندهٔ منشور استقلال لیبریاست و همچنین وجود سه رنگ سفید، قرمز و آبی نشانهٔ وجود سه منطقهٔ جغرافیایی در کشور لیبریا می باشد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

لیبریا در جدول کلمات

لیبریا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• از استانهای سوریه   • فیلمی از جلیل سامان   • کشوری در شبه جزیره هند و چین   • حسین مسرور   • کارگردان ژی ژی   • پایتخت تبت   • فیلمی از یدالله صمدی با بازی امیر جعفری   • از شهرهای استان مرکزی   • معنی لیبریا   • مفهوم لیبریا   • تعریف لیبریا   • معرفی لیبریا   • لیبریا چیست   • لیبریا یعنی چی   • لیبریا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لیبریا

کلمه : لیبریا
اشتباه تایپی : gdfvdh
آوا : liberiyA
نقش : اسم خاص مکان
عکس لیبریا : در گوگل

آیا معنی لیبریا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )