لوور

دارالترجمه ر.س.م.ی کاج

لغت نامه دهخدا

لوور. [ لووْرْ ] ( اِخ ) ( موزه ٔ... ) موزه معروفی به پاریس و آن از حیث احتواء بر آثار ایران قدیم برتر از دیگر موزه هاست.

فرهنگ فارسی

کاخ قدیمی سلطنتی پاریس . بنای این کاخ در زمان فیلیپ اوگوست بسال ۱۲٠۴ م . شروع شد و در زمان پادشاهی شارل پنجم فرانسوای اول هانری دوم لوئی سیزدهم و چهاردهم ادامه یافت تا اینکه بنابر قانونی در دوره ناپلئون سوم بپایان رسید . لوور بعدها بموزه تبدیل گردید و امروزه یکی از بزرگترین موزه های دنیاست که گنجینه های پرارزشی از آثار تاریخی و هنری ملل عالم را در خود گنجانده است .
موزه معروفی به پاریس و آن از حیث احتوائ بر آثار ایران قدیم برتر از دیگر موزه هاست .

دانشنامه عمومی

موزهٔ لووْر ( به فرانسوی: Musée du Louvre ) بزرگترین موزهٔ هنر و یک بنای تاریخی در مرکز شهر پاریس در کشور فرانسه می باشد. این موزه یکی از شاخصه های مشهور فرانسه و پاریس است که در سمت راست رودخانه سن، در منطقه ۱ شهر پاریس واقع گردیده. در این موزه بالغ بر ۳۸۰۰۰ اثر هنری مربوط به پیش از تاریخ تا سده ۲۱ میلادی در فضایی بالغ بر ۷۲۷۳۵ متر مربع جمع آوری و در معرض دید قرار گرفته. در سال ۲۰۱۷ میلادی، موزه لوور، با ۸/۱ میلیون بازدید کننده، در فهرست پربازدیدترین موزه های جهان قرار گرفت.
• پاله رویال، موزهٔ لوور ( مترو ) * لوور - ریولی ( مترو )
موزه در حقیقت در کاخ لوور واقع شده که در اواخر سده ۱۲ تا اوایل ۱۳ میلادی، ساخت استحکامات آن به فرمان فیلیپ دوم آغاز گردید. امروزه نیز باقی مانده های این استحکامات و قلعه در زیرزمین موزه قابل مشاهده است. با توجه به گسترش شهر و همچنین همجواری این مکان، از اهمیت تدافعی قلعه لوور کاسته و در سال ۱۵۴۶ تبدیل به محل اقامت فرانسوای اول گردید که سرآغاز تغییر کاربری آن و تبدیل شدن به محل اقامت اصلی پادشاهان فرانسه بود. کاخ لوور فعلی، ساختمانی است که چندین مرتبه گسترش یافته. در سال ۱۶۸۲، لوئی چهاردهم، کاخ ورسای را مکان اصلی اقامت خود قرار داد و این مکان را تبدیل به محلی برای نمایش شکوه و عظمت سلطنتی نمود که از جملهٔ آنها می توان به نمایش مجموعهٔ عتیقه و باستانی یونان و روم اشاره داشت. از ۱۶۹۲ میلادی، این ساختمان تحت تملک فرهنگستان کتیبه شناسی و زبان های باستانی فرانسه و فرهنگستان سلطنتی نقاشی و مجسمه قرار گرفت که به عنوان نخستین مجموعه دار این سالن ها شناخته می گردند. فرهنگستان های موصوف بالغ بر ۱۰۰ سال است که هنوز در موزه باقی مانده اند. در طول دوران انقلاب فرانسه، مجلس مؤسسان تصمیم گرفت که لوور را به عنوان محلی برای نمایش شاهکارهای کشور مورد استفاده قرار دهد.
موزه لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان «موزهٔ عمومی» فعال بوده است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه ها در این موزه جای گرفته اند که از آن جمله می توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو دا وینچی اشاره کرد. ساختمان موزه به طور کلی دارای ۳ بال و ۵ طبقه است.
ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ های سلطنتی بود، که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می شد ( به عنوان موزه سلطنتی ) پس از انقلاب کبیر، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.
عکس لوورعکس لوورعکس لوورعکس لوورعکس لوورعکس لوور

لوور (ترانه). «لوور» ( به انگلیسی: The Louvre ) ترانه ای اثر خواننده - ترانه نویس نیوزلندی لرد است که برای دومین آلبوم استودیویی خود، ملودراما ( ۲۰۱۷ ) ضبط شده است. لرد این ترانه را با جک آنتونوف نوشت و با تولید اضافی فلوم و میلی تهیه کرد. «لوور» یک ترانه الکتروپاپ که دارای ژانرهای دیگری مانند ایندی راک و امبینت است. نام ترانه از موزه لوور در پاریس گرفته شده است.
• کان وی ( لس آنجلس )
• Rough Customer ( Brooklyn Heights )
• وست لیک ( لس آنجلس )
• لاوا
• ریپابلیک
• الا یلیچ - اوکانر
• جک آنتونوف
• لرد
• آنتونوف
• فلوم ( اضافه )
• میلی ( اضافه )
• «چراغ سبز»
• «هوشیار»
• «دینامیت خانگی»
• «لوور»
• «زیادی بودن»
• «کینه/بی عشق»
• «هوشیار ۲» ( ملودراما )
• «نویسنده در تاریکی»
• «سوپرکات»
• «زیادی بودن ( بازگشت ) »
• «مکان های خوب»
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

لووْر (Louvre)
لووْر
موزه ای هنری، در پاریس، که قبلاً کاخ شاهان فرانسه بوده است. در ۱۷۹۳ به موزه ای هنری برای مجموعه های سلطنتی تبدیل شد. مجسمۀ ونوس دِ میلو و تابلویمونالیزا اثر لئوناردو داوینچی از معروف ترین آثار هنری این موزه اند. در حال حاضر لوور از هفت بخش تشکیل می شود: باستانی، شرقی، مصری، نقاشی، مجسمه سازی، هنرهای کاربردی، و طراحی. ورودی اصلی بحث انگیز لوور، سازۀ شیشه ایِ وسیعی به شکل هرم است، که آی ام پِی آن را طراحی کرد، و در ۱۹۸۹ گشایش یافت. از این ورودی تمام گالری های اصلی موزه قابل دسترس اند؛ این موضوع از موفقیت آمیزترین سازگاری های معماری مدرن به شمار می رود. لوور در محل یک شاتوی قرن ۱۳م احداث گردید. نخستین بخش سازۀ جدید، یعنی بال جنوب غربی، در ۱۵۴۱، و براساس طرح های پیِر لسکو ساخته شد؛ بخش اصلی میدان را لوئی چهاردهم بر مبنای طرح کلود پرو بنا کرد، اما تکمیل آن تا قرن ۱۹ به طول انجامید. پس از ساخت کاخ تویلری، لوور به معنای واقعی به مجموعه ای از نگارخانه های بزرگ با تابلوها، مجسمه ها، و آثار عتیقۀ مصر، یونان و روم بدل شد، که از طریق یک نگارخانۀ وسیعِ نقاشی به طول ۴۴۴ متر، مشرف به رود سن، به کاخ تویلری اتصال یافت. این دو کاخ، پلاس دو کاروزل را دربر می گیرند. بعدها ناپلئون سوم این دو کاخ را از جبهۀ شمالی به هم متصل کرد و آن ها را به یک کاخ وسیع مبدل ساخت. آتش سوزی ۱۸۷۱، که کمونارها مسبب آن بودند، کاخ تویلری را تخریب کرد، اما فقط قسمتی از لوور در آتش سوخت که دربرگیرندۀ کتابخانه بود. امروز لوور بزرگ ترین موزۀ ملی جهان است.

پیشنهاد کاربران

در دوره ناصرالدین قاجار گاه و بیگاه خارجی ها می آمدند ایران برای کاوش های باستانی و ناصرالدین هم به این اکتشافات و البته طلا و جواهراتی که گاهی از زیر خاک بیرون می آمد، علاقه مند شد و همین علاقه، خسارتی به آثار باستانی ایران زد آن سرش ناپیدا!

ماجرا از این قرار بود که فرانسوی ها زرنگی کردند و آمدند پیش ناصرالدین و ۱۰ هزار تومان دادند و در سال ۱۲۷۴ شمسی یک قرارداد با او امضاء کردند که نامش �امتیاز حفریات کل ایران� بود و از جمله مفادش اینکه قرار شد هر چه اشیاء نفیس از جنس طلا یا نقره یا جواهرات یافت شود، متعلق به دولت ایران باشد و اگر دولت فرانسه بخواهد، نصف آن را به قیمت عادلانه بخرد و برای خرید نصف دیگر هم حق تقدم داشته باشد. یعنی انگار که گنج یافته باشند و بخواهند بفروشند!

قسمت تلخ ماجرا هم اینکه: �از حجازی و مجسمه و خطوط هر چه یافت شود می تواند نقشه و قالب آن را بردارند و آنچه پیدا شود نصف آن مال دولت فرانسه خواهد بود�. کمی بعد ناصرالدین مُرد و مظفرالدین آمد و بلای بزرگ تر نازل شد!

آثار باستانی شوش، مالِ فرانسه!

فرانسوی ها آثار باستانی ایران را کشف می کردند و درباریان و شاه قاجار هم آنها را به چشم ثروت مفت و مجانی نگاه می کردند و خوشحال بودند و راضی بودند از فرانسوی ها. در تاریخ هم مشهور است که مظفرالدین را در سفر فرنگ به موزه لوور بردند ولی در بازدید از سالن مخصوص ایران برنامه ای ریختند تا وی جواهرات و اشیاء طلایی کشف شده در ایران را نبیند که مبادا ناراحت نشود و به جایش سفالینه ها و خطوط و نقاشی ها را نشان دادند که خوشش بیاید.

این طوری مظفرالدین خوشحال شد که ایران هم در مهد تمدن غرب برای خودش آثار باستانی قابلِ نمایش دارد و فرانسوی ها هم امتیازنامه تکمیلی را از مظفرالدین گرفتند و امتیاز انحصاری قبلی، دائمی و ابدی! شد و امتیازات بیشتری هم گرفتند و از جمله اینکه: �دولت فرانسه متعهد است که هر گاه اسباب طلا و نقره کشف شود به وزن آن باید پول طلا و نقره تحویل خزانه دولتی ایران بنمایند و تمام باقی اشیاء به دو قسمت مابین این دو مملکت تقسیم شود. مگر آنهایی که در حوالی شوش پیدا شده است بدون خسارت تعلق به دولت فرانسه دارد�. این طوری بود که باستان شناسان فرانسوی افتادند به جان آثار باستانی ایران و موزه لوور آباد شد!
لوور
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما