برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1364 100 1

لوسیوس کورنلیوس سولا

لوسیوس کورنلیوس سولا در دانشنامه ویکی پدیا

لوسیوس کورنلیوس سولا
لوسیوس کورنلیوس سولا فلیکس (۱۳۸ پیش از میلاد تا ۷۸ پیش از میلاد)، که اغلب با نام سولا شناخته می شود، یک ارتشبد و سیاستمدار رومی بود. او از معدود کسانی بود که دو بار در کنسول روم حضور داشت و خودکامه روم گشت. از او به عنوان یکی از مهم ترین شخصیت های تاریخی روم نام می برند. در کتاب سولا اثر پلوتارک، او در حد لیساندر، ارتشبد و نقشه ریز اسپارتایی، معرفی شده.
خودکامگی سولا در پی نقطه عطفی در جدال های میان اوپتیماتها و پوپولارها شکل گرفت. اپتیمات ها خواهان حفظ نظام اشراف سالاری به شکل سنا بودند در حالی که پوپولارها هواداری پوپولیسم متجلی در خودکامگانی چون ژولیوس سزار را می کردند. سولا ارتشبدی نابغه، پراستعداد، و بلندپرواز بود که تاکنون هیچ نبردی را واگذار نکرده بود؛ او تنها کسی بود که به هر دو شهر آتن و رم حمله کرده بود و آن ها را به اشغال درآورده بود. رقیب او، گنائوس پاپیریوس کاربو، سولا به شکل روباهی مکار توصیف کرد که شهامتی همچون شیر دارد. این ترکیب بعدها از سوی نیکولو ماکیاولی معیارهای الگو برای یک فرمانروا عنوان شدند.
سولا ارتش خود را دو بار در خیابان های رم به رژه برد و پس از دومین بار لقب خودکامه روم را گرفت، لقبی که تا یک سده پیش از آن و پس از دومین جنگ پونیک به کار نرفته بود. او از قدرت خود برای انجام یک سری اصلاحات در قانون اساسی روم بهره گرفت تا تعادل قدرت میان سنا و تریبونها را برقرار کند. او پس از این کار روم را با تصمیم خود مبنی بر کناره گیری از خودکامگی شگفت زده کرد. سولا پس از گذراندن دومین سمت کنسولی، خود را بازنشسته کرد و به زندگی خصوصی خزید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با لوسیوس کورنلیوس سولا

لوسیوس کورنلیوس سولا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لوسیوس کورنلیوس سولا   • مفهوم لوسیوس کورنلیوس سولا   • تعریف لوسیوس کورنلیوس سولا   • معرفی لوسیوس کورنلیوس سولا   • لوسیوس کورنلیوس سولا چیست   • لوسیوس کورنلیوس سولا یعنی چی   • لوسیوس کورنلیوس سولا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لوسیوس کورنلیوس سولا
کلمه : لوسیوس کورنلیوس سولا
اشتباه تایپی : g,sd,s ;,vkgd,s s,gh
عکس لوسیوس کورنلیوس سولا : در گوگل

آیا معنی لوسیوس کورنلیوس سولا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )