برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1647 100 1
شبکه مترجمین ایران

لاهه

/lAhe/

معنی لاهه در لغت نامه دهخدا

لاهه. [ هَِ ] (اِخ ) پایتخت کشور هلند. شهری نزدیک دریای شمال دارای 435 هزار سکنه. و دیوان داوری بین المللی بدانجاست. و این دیوان در روز سه شنبه سی و یکم تیرماه 1331 هَ. ش. با همه ٔ تشبثات انگلیس رأی به عدم صلاحیت خود (در امر ملی شدن نفت ایران ) داد یعنی دخالت دولت انگلیس را در این مورد رد کرد.

معنی لاهه به فارسی

لاهه
هلندی شهر عمده و مقر دولت هلند کنار دریای شمال ۴۷۱٠٠٠ تن سکنه هواپیما- سازی بافندگی زرگری جواهر سازی مقر [ کاخ صلح ] [ دادگاه بین المللی لاهه ] و موزه های بزرگ آثار هنری جهان در این شهر میباشد .
پایتخت کشور هلند
نام کرسی بخشی از ولایت کوتانس در ایالت بفرانسه
نام کرسی بخشی از ولایت کوتانس در ایالت بفرانسه

لاهه در دانشنامه ویکی پدیا

لاهه
لاهه (به هلندی: Den Haag تلفظ: دِن هاخ) شهری در غرب کشور هلند و پایتخت اداری آن کشور است. لاهه مرکز استان هلند جنوبی نیز هست.
عکس هایی از شهر لاهه
نام این شهر در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسه (La Haye) گرفته شده است.
لاهه یکی از مقرهای سازمان ملل متحد است، به گونه ای که ستاد چند مؤسسه این سازمان در این شهر قرار دارد. به این شهر لقب «پایتخت حقوقی جهان» نیز داده اند.
جمعیت این شهر بر اساس آمار سال ۲۰۰۷ برابر با ۴۷۴٬۲۴۴ نفر بوده است. لاهه پس از آمستردام و روتردام، سومین شهر بزرگ هلند به شمار می رود.
عکس لاهه
فرودگاه صحرایی لاهه (به انگلیسی: Haigh Field) یک فرودگاه همگانی است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۱۳۷۲ متر است. این فرودگاه در شهر اورلند، کالیفرنیا کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد و در ارتفاع ۶۵٫۵ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های ایالات متحده آمریکا
مثلث لاهه اتحاد سه گانه ای بود که در سال ۱۶۶۸ بین انگلستان، سوئد و جمهوری هلند با هدف پشتیبانی از اسپانیا علیه فرانسه ایجاد شد.
Lynn, John A. The French Wars 1667-1714. London: Osprey Publishing, 2002.
مثلث لاهه هرگز وارد جنگ نشد زیر نفس خود این اتحاد کافی بود تا لوئی چهاردهم را مجبور به توقف و دست برداشتن از سیاست های جاه طلبانه اش بکند. لوئی با امضای صلح آکس لاشاپل با اسپانیا بیشتر متصرفات خود از جمله هلند اسپانیا (بلژیک امروزی) را به اسپانیا پس داد. با این همه لویی بعدها در جنگ فرانسه و هلند به دنبال تصرف این اراضی درآمد.
کنوانسیون لاهه ۱۸۹۹ و ۱۹۰۷ معاهدات و ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لاهه در دانشنامه آزاد پارسی

لاهه (The Hague)
(به هلندی: اِس ـ خراوِنـْهاخه؛ دن هاخ) مرکز قانون گذاری و قضایی هلند و مرکز استان هلند جنوبی (زوید هولاند)، واقع در ۳ کیلومتری دریای شمال. ۴۶۵,۹۰۰ نفر جمعیت دارد (۲۰۰۳). با کانال به روتردام و آمستردام (پایتخت رسمی کشور) متصل شده است. پس از جنگ جهانی اول، کمیته ای از شورای جامعۀ ملل در ۱۹۲۰ در لاهه برای پیشبرد امور دایمی دیوان بین المللی دادگستری تشکیل شد. دیوان بین المللی دادگستری در اواخر آن سال، درپی نشست ژنو در سوئیس، در لاهه تأسیس شد. در مۀ ۱۹۹۳، سازمان ملل متحد در لاهه دادگاه بین المللی جنایات جنگی را برای یوگسلاوی سابق تشکیل داد. هدف آن محاکمۀ عاملان جنایت های جنگی در مناقشات یوگسلاوی سابق (به ویژه در بوسنی ـ هرزگووین) از ۱۹۹۱ بود. بین ۱۹۹۳ و ۲۰۰۱ این دادگاه جنایت های جنگی حدود ۱۰۰ نفر را محکوم کرد. لاهه در اطراف شکارگاهی در نزدیکی قلعه ای متعلق به ۱۲۴۸م گسترش یافت. این قلعه اکنون مرکز چندین بناست که زمانی اقامتگاه کنت های هلندی بود. پارلمان ایالت ها در ۱۵۸۵ در این شهر تأسیس شد و از قرن ۱۷، لاهه به مرکز دیپلماسی اروپایی تبدیل شد. اتحاد سه گانه بین انگلستان، سوئد، و هلند در ۱۶۸۸ در لاهه امضا شد؛ کنفرانس بین المللی صلح نیز در ۱۸۹۹ در لاهه تشکیل شد. قلعۀ لاهه را ویلیام دوم، کنتِ هولاند، بنا کرد و در گذشته پیرامون آن خندق کنده بودند. تالار گوتیک شهسواران (۱۲۸۰م). محل جلسه های سالانۀ پارلمان بود. سایر بناهای مهم آن عبارت اند از ساختمان شهرداری (۱۵۶۵) و کاخ صلح (۱۹۱۳)،که دیوان بین المللی دادگستری در آن قرار دارد.

لاهه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

پویا بنایی
(به فرانسوی: La Haye) لاهه، (به هلندی: Den Haag) دن‌هاخ.
لاهه سومین شهر بزرگ هلند و مرکز استان هلند جنوبی است که در غرب کشور و در ساحل دریای شمال واقع شده است. این شهر آنچنان که به اشتباه در لغتنامه‌ی دهخدا و فرهنگ فارسی آمده، پایتخت کشور هلند نیست.
لاهه یکی از مقرهای سازمان ملل متحد است و به دلیل قرار گرفتن دادگاه بین‌المللی و کاخ صلح در این شهر، لقب پایتخت حقوقی جهان را داراست.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لاهه چیست   • سایت دادگاه لاهه   • دادگاه لاهه به انگلیسی   • نماینده ایران در دادگاه لاهه   • فاصله آمستردام تا لاهه   • دانشگاه لاهه   • دادگاه لاهه مصدق   • دادگاه بین المللی کیفری   • معنی لاهه   • مفهوم لاهه   • تعریف لاهه   • معرفی لاهه   • لاهه یعنی چی   • لاهه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لاهه

کلمه : لاهه
اشتباه تایپی : ghii
آوا : lAhe
نقش : اسم
عکس لاهه : در گوگل

آیا معنی لاهه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )