برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1523 100 1
شبکه مترجمین ایران

لامعی گرگانی

لامعی گرگانی در دانشنامه اسلامی

لامعی گرگانی
این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است
شاعر. ملقب به لامعی. در بکرآباد گرگان به دنیا آمد. لامعی مداح خواجه نظام الملک، وزیر آلب ارسلان (465-455 ق) بود و پیش از وی عمیدالملک کندری وزیر را مدح گفته بود. پس از دوره ی آلب ارسلان از لامعی شعری در دست نیست ولذا عده ای آورده ی بعضی از تذکره ها را که وی را شاگرد امام محمد غزالی (م 505 ق) دانسته اند، اشتباه می دانند.
وی از شاعران دوره ی اول غزنوی پیروی می کرد و گاه بعضی ازقصاید آنها را جواب می گفت. لامعی در اشعار خود از ترکیبات متعدد عربی و تشبیهات استفاده کرده است. او در تشبیهات از منوچهری دامغانی و در سرودن اشعار بلند و وصف طبیعت از فرخی سیستانی و عنصری بلخی پیروی می کرد و با برخی از شعرا مانند برهانی و سوزنی و جمالی مهریجردی و عمعق بخاری مشاعره و مناظره داشت. از آثار وی: دیوان شعر.

لامعی گرگانی در دانشنامه ویکی پدیا

لامعی گرگانی
لامعی گرگانی شاعر ایرانی قرن پنجم هجری است.
تاریخ ادبیات در ایران، ذبیح الله صفا
دیوان لامعی گرگانی، به کوشش محمد دبیرسیاقی، تهران، اشجع، ۱۳۸۹.
لامعی گرگانی متخلص به لامعی، در بکرآباد گرگان به دنیا آمد. لامعی مداح خواجه نظام الملک، وزیر آلپ ارسلان (۴۵۵–۴۶۵ هـ. ق) بود و پیش از وی عمیدالملک کندری را مدح گفته بود. پس از دوره آلپ ارسلان از لامعی شعری در دست نیست و لذا عده ای قول بعضی از تذکره نویسان را که وی را شاگرد امام محمد غزالی (۵۰۵ هـ. ق) دانسته اند، اشتباه می دانند. وی از شاعران دوره اول غزنوی پیروی می کرد و گاه بعضی از قصیده های آن ها را جواب می گفت. لامعی در اشعار خود از ترکیب های متعدد عربی و تشبیه ها استفاده کرده است. او در تشبیه ها از منوچهری دامغانی و در سرودن اشعار بلند و وصف طبیعت از فرخی سیستانی و عنصری بلخی پیروی می کرد و با برخی از شاعران مانند برهانی، سوزنی، جمالی مهریجردی و عمعق بخاری مشاعره و مناظره داشت. برای نخستین بار سعید نفیسی دیوان لامعی گرگانی را تصحیح کرد.
وی بنابر شیوه شاعران و ادیبان همعصر خود، به ادب عرب توجه خاصی نشان داده و برخی از مضامین شعری خود را از شاعران عرب اخذ نموده است. تأثیرپذیری این شاعر از شعر عرب به چند گونه نمود و بروز پیدا کرده است. برخی از قصاید لامعی بر اساس ساخت و بافت قصاید جاهلی سروده شده و یا مفاهیم و تصاویر شعری شعرای عرب را در شعر خود اقتباس کرده است. علاوه بر آن اصطلاحات، ترکیبات، جملات عربی، نام شاعران، معاریف ادب عرب، عرایس شعر عرب را در جای جای دیوان خود به کار برده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لامعی گرگانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لامعی گرگانی   • مفهوم لامعی گرگانی   • تعریف لامعی گرگانی   • معرفی لامعی گرگانی   • لامعی گرگانی چیست   • لامعی گرگانی یعنی چی   • لامعی گرگانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لامعی گرگانی

کلمه : لامعی گرگانی
اشتباه تایپی : ghlud 'v'hkd
عکس لامعی گرگانی : در گوگل

آیا معنی لامعی گرگانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )